Domov Slovensko Pre poslancov pravidlá neplatia?

Pre poslancov pravidlá neplatia?

0
0

Už niekoľko týždňov sa Slováci musia vysporiadať s prísnymi nariadeniami, ktoré zaviedla vláda v snahe zamedziť šíreniu nového koronavírusu. Ako sa však zdá, pravidlá neplatia pre všetkých rovnako. Na poslancov v parlamente sa asi vzťahuje výnimka, ktorá však nemá oporu vo vládnych nariadeniach a ani vyjadreniach hygienika.

Pozatvárané reštaurácie, obchody či kaviarne sú len jedným z mnohých nariadení, ktoré Slováci museli akceptovať, aby sa situácia ohľadne pandémie Covid-19 v našej krajine nevymkla spod kontroly.

Hoci to bude mať pre mnohých podnikateľov tvrdé dopady, nariadenie rešpektujú. Aj preto ich informácia, ktorá vyplávala na povrch minulý týždeň, slušne povedané, poriadne nahnevala.

Jedno takéto zariadenie totiž veselo funguje ďalej a stará sa o plné brušká parlamentných poslancov. Poslanecký bufet v Národnej rade SR je totiž naďalej otvorený.

Keď aplikujú výnimku, ktorá neexistuje

Novinári sa s otázkou, či platia pre toto reštauračné zariadenie iné pravidlá, obrátili na hlavného hygienika SR Jána Mikasa, ktorého táto informácia zaskočila.

„Áno zákaz platí pre všetky reštaurácie a bufety. Mal by aj pre ten parlamentný,“ znela jeho prvá reakcia na túto otázku. Na to sa do vysvetľovania pustil poslanec Juraj Krúpa (OĽaNO), ktorý bol na danej tlačovej konferencii tiež prítomný.

Povedal, že v bufete platia prísne hygienické predpisy, ako dezinfekcia, či oddelené sedenie poslancov. „Máme tu trošku iný špecifický režim.

Keď si zoberiete, že my tak či tak zasadáme v parlamente spolu, to znamená že robiť tam takéto opatrenia by bolo trošku zvláštne,“ povedal poslanec, ktorého napokon opäť doplnil hlavný hygienik.

„Toto bude špecifická otázka, lebo toto je uzatvorený systém. Čo sme dávali tie opatrenia, to sú opatrenia na prevádzku verejného stravovania.

Tu je uzatvorený systém, takže záleží od samotného správcu, ako si tieto veci nastaví,“ povedal Mikas, čím však vyprovokoval celkom logickú otázku. „Zamestnanecké jedálne by teda teoreticky mohli byť otvorené?“ spýtala sa novinárka.

„Zatiaľ nie,“ znela jasná odpoveď hygienika. Parlamentný bufet však zamestnaneckou jedálňou je, a teda, i keď z nejasných, odpovedí hlavného hygienika vyplýva, že parlamentný bufet porušuje vládne nariadenia.

Napokon poslanec Krúpa odkázal novinárov na kanceláriu predsedu parlamentu. Boris Kollár však zatiaľ na tento problém nereagoval.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…