Domov Slovensko Prezidet Kiska: Príbeh Slovenska je úspechom, nie však pre všetkých

Prezidet Kiska: Príbeh Slovenska je úspechom, nie však pre všetkých

0
0

Pri príležitosti naplnenia tretieho roku v úrade využil prezident Andrej Kiska svoje ústavné právo a pred predsedom vlády, členmi vlády, predsedom NR SR a poslancami predniesol v parlamente prejav o stave Slovenskej republiky.

Ekonomika je dobrá, ľudia to ale necítia

Prezident začal svoj prejav dôležitou oblasťou ekonomiky, keď konštatoval, že slovenskej ekonomike sa momentálne darí a Slovensko má pod kontrolou verejné financie.

To podľa neho dáva „priestor na potrebnú polemiku, ako dosiahnuť, aby domácnosti dobré časy viac cítili vo svojich príjmoch… Je to správa o tom, že vláda i samosprávy na Slovensku majú k dispozícii dostatok peňazí, aby sa spravovanie vecí verejných podstatne zlepšovalo.

Aby služby štátu i samospráv mohli byť modernejšie, aby pomoc ľuďom v núdzi bola účinnejšia.“

Avšak ako skonštatoval, napriek tomu, že Slovensko nikdy nebolo v takejto situácii, kedy dokáže riešiť problémy, ktoré nás trápia, „chýbajú výsledky. Chýba schopnosť sústrediť sa na to, čo je dôležité.

Chýba ochota určiť si ambiciózny politický cieľ. Chýba odvaha pomenovať merateľný výsledok s jasným časovým plánom. Chýba politická vôľa prevziať za jeho splnenie zodpovednosť.“

Prezident vyčítal politikom, že skôr ako na riešenie problémov, o ktorých všetci vieme, sa oni sústreďujú na diskusie plné osobnej nevraživosti.

„Významným signálom pre verejnosť, podmienkou pre zmenu k lepšiemu, je odvaha prevziať zodpovednosť.“ Čo sa podľa prezidenta nedeje ani na strane koalície, ani na strane opozície.

Minister vnútra mal odísť

Za vážny problém v očiach slovenskej verejnosti označil rovnosť ľudí pred zákonom. Klesá dôvera ľudí v súdy i v prácu polície. Uviedol, že dnes je situácia rovnaká ako vlani, keď apeloval na vyvodenie politickej zodpovednosti za kauzy v prípade ministra vnútra.

„Ako môžu všetky tie protikorupčné zmeny zákonov vyzerať dôveryhodne? Ako môže táto snaha pôsobiť úprimne, keď sme sa zasekli na politickom osude ľudí, ktorí dávno premárnili príležitosť odísť sami?“ povedal Andrej Kiska.

Následne požiadal členov vlády a vládnej väčšiny, aby „nebagatelizovali snahu mladých slušných ľudí protestujúcich proti korupcii.“

S poukázaním na zrušenie Mečiarových amnestií potvrdil, že je možné dosiahnuť politický konsenzus na dôležitých veciach aj napriek rôznym politickým názorom. Rovnaký posun očakáva prezident aj v otázke korupcie.

Prezident SR Andrej Kiska (uprostred dole) počas vystúpenia so správou o stave republiky v rámci rokovania 18. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. jún 2017. Foto: SITA/Marko Erd

Byť v jadre integrácie

Prezident sa dotkol aj európskeho integračného procesu. „Slovenskej republike ako jej politickí reprezentanti neposlúžime tým, že budeme vykrikovať nekompromisné postoje z periférie európskej politiky.

Ale tým, že budeme trpezlivo hľadať kompromisné riešenia za jedným stolom. V jadre Európskej únie. V prvej lige európskej politiky.“

Fašisti v parlamente

Následne prezident pritvrdil, keď sa vyjadril: „Nemôžem sa nedotknúť vstupu fašistov do parlamentnej politiky po minuloročných voľbách.“

Zamyslel sa nad tým, prečo je časť našej spoločnosti ochotná podporiť extrémistov a či si vôbec uvedomujeme, aká je to hrozba pre demokraciu a slobodu. „Či voľba extrémistov nie je v prípade časti voličov volanie o pomoc, ku ktorému by sme nemali byť hluchí.“

Dôležitú úlohu v rozširovaní relevantných a pravdivých informácií zohrávajú podľa neho slobodné médiá. Poslancov v pléne vyzval, aby pri blížiacej sa voľbe šéfa RTVS prihliadali na stúpajúcu dôveru občanov vo verejnoprávnu televíziu.

Začleniť do úspechu krajiny všetkých

Podľa prezidenta krajiny je príbeh Slovenska úspechom. Nie však pre všetkých ľudí. „Pre skupiny ľudí uzamknutých v pasci chudoby Slovensko úspešným štátom nie je.“

Ako príklad vymenoval deti z detských domovov, deti zo znevýhodneného prostredia, slobodné matky s deťmi, osamelých seniorov dožívajúcich v nedôstojných podmienkach, či rodiny, ktorých deti trpia vážnou chorobou.

Pomerne veľký priestor tejto časti prejavu venoval rómskej komunite.

Nakoniec prezident Andrej Kiska vo svojej Správe o stave Slovenskej republiky vyjadril prianie, aby Slovensko využilo svoj potenciál tak, „aby ľudia na Slovensku nielen žili, ale aby na Slovensku ľudia žili dobre, bezpečne a spokojne.“

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…