Domov História Príbeh najobľúbenejšieho nápoja na svete

Príbeh najobľúbenejšieho nápoja na svete

0
0

8. mája 1886 bola na trh uvedená značka nápoja, ktorú dnes pozná každý človek na svete. Spája sa s ním jedinečná chuť, farba, logo či dizajn fľaše. Reč je o nápoji značky Coca Cola, ktorý sa napriek neistým začiatkom uchytil a rýchlo sa rozšíril do celého sveta.

Liek na všetko

Dnes sa o Coca Cole hovorí ako o nápoji, s ktorým to netreba príliš preháňať. To najmä kvôli vysokému obsahu cukru, ktorý vo vysokom množstve nemá na náš organizmus príliš priaznivý vplyv.

Na začiatku to však bolo celkom inak. Vynález Coca Coly sa pripisuje lekárnikovi Johnovi Stythovi Pembertonovi. Práve on veril, že Coca Cola dokáže vyliečiť rôzne zdravotné problémy počnúc migrénou až po chrípku.

Po tom, čo vo svojom laboratóriu vykonal niekoľko experimentov a podarilo sa mu vymyslieť hnedý nápoj s príjemnou a originálnou chuťou, rozhodol sa, že ju začne predávať.

Po prvý raz tak urobil 8. mája 1886, kedy sa v americkom meste Atlanta postavil na ulicu a z džbánu lieval nápoj do pohárov. Cena za takýto nápoj bola 5 centov.

V priebehu prvého roka predaja dosiahol jeho príjem z predaja 50 dolárov, pričom za deň sa mu priemerne podarilo predať 9 nápojov. O zisku však hovoriť nemôžeme, keďže jeho celoročné náklady dosiahli približne 70 dolárov.

Nový nápoj potreboval ešte meno a logo, podľa ktorého by ho ľudia poznali. Meno vymyslel Pembertonov pomocník Frank Robinson, ktorý súčasne navrhol aj logo, ktoré vydržalo až dodnes.

Socha Johna Pembertona pred múzeom Coca-Coly v Atlante

V roku 1893 bola značka Coca Cola zaregistrovaná na patentovom úrade, avšak logo si Robinson nedal patentovať nikdy. Počas prvých rokov predaja mala Coca Cola niekoľko majiteľov.

Pemberton si naplno neuvedomoval potenciál svojho nápoja a tak postupne predával podiely viacerým spolumajiteľom. Definitívne sa jeho meno prestalo so značkou spájať v roku 1888, kedy predal značku spolu s receptom obchodníkovi Asovi Candlerovi za 2 300 dolárov.

Candler sa rozhodol investovať do reklamy, čo sa mu jednoznačne vyplatilo. Medzi rokmi 1890 až 1900 stúpol predaj Coca Coly až 40-násobne. Do konca 19. storočia už Coca Cola bola najobľúbenejším nápojom v celých Spojených štátoch.

Ďalším dôležitým medzníkom bol rok 1915, kedy nápoj získal fľašu s nezameniteľným tvarom, ktorý v takmer nezmenenej podobe poznáme dodnes. Išlo o unikát, keďže dovtedy boli všetky limonády a malinovky predávané v rovnakých fľašiach.

Jediná na trhu

Pod Candlerovým vedením sa značke mimoriadne darilo. Zisk sa rapídne zvyšoval a založené boli nové továrne na výrobu Coca Coly.

V roku 1919 sa opäť zmenil majiteľ po tom, čo bola značka predaná skupine investorov vedenej atlantským obchodníkom Ernestom Woodruffom za sumu 25 miliónov dolárov.

V roku 1923 sa vedenia podniku ujal jeho syn Robert, pod rukou ktorého sa Coca Cola stala svetoznámym nápojom. Jej výrobu ovplyvnili dve svetové vojny, počas ktorých sa však len obmedzila, nie úplne zastavila.

Dokonca 2. svetová vojna značke ešte viac pridala na imidži, keďže majiteľ Coca Coly rozhodol, že každý muž v uniforme dostane fľašu nápoja za cenu, za ktorú sa predávala na svojom počiatku.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Vedeli ste, že…?

Tak si Coca Cola podmanila celý svet a dnes sa vo svete nachádza viac ako 1 800 plniacich závodov. Dnes už ale značke Coca Cola nepatrí len dobre známy hnedý nápoj s obsahom kofeínu.

Spoločnosť v roku 1946 kúpila aj práva značky Fanta, v roku 1961 odkúpila aj značku Sprite a od roku 1966 jej patrí aj značka Fresca. V roku 1978 sa dokonca Coca Cola stala jedinou spoločnosťou, ktorá mohla v Čínskej ľudovej republike predávať balené nápoje.

Na územie Československa značka dorazila na konci druhej svetovej vojny spolu s vojakmi americkej armády. V roku 1971 bol nápoj dokonca v Československu prvýkrát vyrobený a následne sa aj tu nápoj udomácnil.

puma, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…