Domov Ekonomika Prichádza východ o svoje príležitosti?

Prichádza východ o svoje príležitosti?

1
0

Pred pár týždňami informovala nemecká automobilka BMW o tom, že svoj nový závod nepostaví v priemyselnom parku Haniska pri Košiciach tak ako sa to očakávalo. Minulý týždeň uverejnili Hospodárske noviny informáciu, že východ prišiel o ďalšiu významnú investíciu.

Bavorská automobilka sa rozhodla postaviť svoj závod v maďarskom Debrecíne. Okrem kvalifikovanej pracovnej sily chýbala nášmu vyjednávaniu o podmienkach investície aj vyššia transparentnosť, či kvalita podnikateľského prostredia.

„Zlyhanie manažmentu investície zo strany ministerstva takisto zohralo svoju váhu v tom, že sme finálny súboj o automobilku prehrali,“ povedal nám vtedy vládny analytik.

Pred Košicami uprednostnili Srbsko

A tak sa zdá, že s kvalitou svojej práce pri hľadaní strategického investora nemôže byť rezort hospodárstva pod vedením Smeráka Petra Žigu spokojný ani teraz.

Hospodárske noviny informovali, že čínska spoločnosť Linglong Tire, ktorá má ročné tržby na úrovni 2 miliárd eur, chcela svoj nový závod postaviť v strednej Európe, pričom Košice mali byť favoritom.

Žiaľ ani táto čínska spoločnosť vyrábajúca pneumatiky na východ Slovenska pracovné miesta neprinesie. Podľa oficiálneho vyjadrenia sa rozhodli pre Srbsko, kde sú nižšie náklady na prácu i energie.

O žiadnu investíciu sme neprišli

Samotné ministerstvo hospodárstva však odmieta, že by prišlo o investíciu. „Rokovania nikdy neprekročili kľúčovú úvodnú fázu, ako je to v prípade veľkého množstva investorov, ktorí si len zisťujú podmienky.

Hovoriť preto o tom, že štát o túto investíciu prišiel, je úplný nezmysel,“ znie stanovisko hovorcu rezortu Maroša Stana. „MH SR zdôrazňuje, že v prípade východného Slovenska pokračujú rokovania s viacerými významnými investormi, kým rokovania nebudú ukončené, rezort ich nebude komentovať,“ uzavrel Stano.

ano, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Jeden komentár

  1. Elle

    31. augusta 2018 at 12:58

    Lahko bi kopirali ureditev mestnega jedra po vzoru vojvodinskih mest, kjer tudi ni prometa, vendar vedno polno ljudi. Samo treba narediti ponudbo ustreznih lokalov, senco ob sedenju pred lokali, gostinsko ponudbo in organizirati zanimive dogodke. Clifton guest

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …