Domov Slovensko PRIESKUM: Ako obyvatelia Slovenska vnímajú svojich aktuálnych starostov a primátorov?

PRIESKUM: Ako obyvatelia Slovenska vnímajú svojich aktuálnych starostov a primátorov?

0
0

Už v sobotu tento týždeň sa na Slovensku uskutočnia spojené voľby do orgánov samosprávy obcí, ako aj voľby do orgánov samosprávnych krajov. Voľby na miestnej úrovni budú pre starostov a primátorov vysvedčením, ktoré im voliči vystavia za ich doterajšiu prácu.

V septembrovom prieskume sme preto zisťovali, či by voliči dali opätovne svoj hlas úradujúcemu starostovi či primátorovi, alebo by boli radšej keby vo svojej funkcii skončil.

Prieskum nám neumožňuje pozrieť sa na konkrétne mesto, či obec, ale ukazuje nálady obyvateľov naprieč Slovenskom.

Zotrvanie aj odchod na rovnakej úrovni

V grafe 1 môžeme vidieť, že obyvatelia Slovenska sú vo vzťahu ku svojmu starostovi, či primátorovi rozdelení na dve rovnako početné skupiny.

Celkovo 48 % obyvateľov Slovenska sa vyjadrilo, že starosta či primátor obce/mesta, kde majú trvalý pobyt, by mal pokračovať vo svojej funkcii.

Pritom 17 % uviedlo, že by mal určite pokračovať a 31 % odpovedalo, že by mal skôr pokračovať. Naopak, rovnako početná časť obyvateľov Slovenska (48 %) je za výmenu doterajšieho starostu či primátora v obci či meste, kde bývajú.

Pritom 22 % odpovedalo, že je určite za jeho/jej odchod a 26 % je skôr za jeho/jej odchod.

Podľa veľkosti sídla

Pozrime sa teraz na to, ako sú na tom obyvatelia rôznych veľkostných kategórií sídiel, prípadne častí Slovenska. V tabuľke 1 môžeme vidieť názory obyvateľov z hľadiska veľkostných kategórií sídiel, v ktorých žijú.

Vyššiu mieru podpory aktuálnych starostov nachádzame v menších vidieckych sídlach o veľkosti do 2 tisíc obyvateľov. V týchto sídlach v priemere viac ako polovica obyvateľov (54 %) je za pokračovanie aktuálneho starostu vo funkcii a naopak 41 % za jeho/jej odchod.

Vo väčších obciach s 2-5 tisíc obyvateľmi a menších mestách s 5-20 tisíc obyvateľmi je pomer obyvateľov, ktorí sú za pokračovanie verzus odchod, vyrovnaný (47 % ku 47 %).

Iný pohľad sa nám naskytá v prípade stredne veľkých a najväčších miest Slovenska, čo sú v našich podmienkach predovšetkým okresné a krajské mestá.

V tomto prípade už vidíme prevahu tých obyvateľov, ktorí sú za odchod aktuálneho primátora nad tými, ktorí podporujú jeho/jej zotrvanie.

V prípade stredne veľkých miest o veľkosti 20-50 tisíc obyvateľov je pomer 38 % ku 57 % a v prípade najväčších slovenských miest s počtom obyvateľov nad 50 tisíc je to 44 % ku 54 %.

Podľa častí Slovenska

Ďalšia tabuľka (Tab 2) ukazuje rozdiely medzi západom, stredom a východom Slovenska. Rozdiely medzi jednotlivými oblasťami Slovenska nie sú veľké.

Relatívne vyššiu mieru podpory existujúcich starostov a primátorov vidíme na západnom Slovensku (50 % za pokračovanie), naopak relatívne nižšiu na východe Slovenska (43 % za pokračovanie).

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…