Domov Zdravie Proces dozrievania organizmu: aké zmeny v tele nastávajú v priebehu rokov?

Proces dozrievania organizmu: aké zmeny v tele nastávajú v priebehu rokov?

0
0

Starnutie je proces, ktorému sa nik z nás nevyhne. V ľudskom organizme v priebehu rokov nastávajú zmeny, ktoré sú na prvý pohľad viditeľné, no aj také, ktoré sa dejú pod rúškom tajomstva. Ide o postupné zmeny, ktoré sa dejú počas celého života v závislosti od nášho veku.

Hoci môže pojem starnutie pôsobiť nevhodne, dokonca pre niekoho až vulgárne, ide o prirodzenú súčasť života každého z nás. Možno ho nahradiť aj pojmom dozrievanie organizmu, ktoré označuje genetický vývoj orgánov v tele.

Tie pracujú počas celého nášho života a teda je prirodzené, že ich činnosť sa v priebehu rokov mení. Mnohé z nich prestávajú po určitom veku pracovať na plno, čo sa prejaví v celkovom zdravotnom stave.

Je normálne, že človek s nostalgiou spomína na časy spred niekoľkých rokov, kedy mal viac energie, cítil sa byť viac vo forme, či nebol náchylný na rôzne ochorenia.

Neostáva nám však nič iné, ako sa s týmito zmenami zmieriť a je dobré vopred o nich vedieť, aby sme sa na ne mohli pripraviť a prispôsobiť tomu tiež spôsob života.

Prvé zmeny ešte pred tridsiatkou

Obrovské zmeny organizmus zažíva počas puberty, ktorá nastáva medzi 10. a 15. rokom života človeka. Ide o najviditeľnejšie zmeny, kedy sa z dieťaťa stáva adolescent.

Následne sa tínedžer mení na dospelého človeka, ktorého nielen fyzická, ale aj psychická schránka je celkom iná. Následne medzi 20. a 30. rokom života už prichádzajú zmeny, ktoré mnohí považujú za negatívne.

Mladý organizmus sa stáva o čosi náchylnejší a vývoj človeka sa zastavuje. To má za následok zastavenie rastu kostí, čo znamená, že výška človeka sa už nemení.

Ak teda nie ste so svojou výškou spokojní, mali by ste sa s ňou čím skôr zmieriť, keďže šanca na jej zmenu v najbližších rokoch už nenastane. Ďalšou dôležitou zmenou, ktorú pociťujú najmä ženy je strata produkcie kolagénu.

Pokožka v tomto veku síce ešte nepotrebuje kozmetiku, ktorá je obohatená o túto látku, no je dobré do jedálničku zaradiť aspoň potraviny s jej obsahom.

Ďalšou zmenou, ktorú negatívne vnímajú najmä ženy, je nárast váhy v závislosti od prijímaných potravín. Kým v puberte nie je telo tak náchylné na to, čo zjete, v tejto životnej etape by ste si na to mali začať dávať väčší pozor.

Väčšie množstvo nezdravého jedla, ktoré bolo možno doteraz vašou neoddeliteľnou súčasťou, sa viac odrazí na vašom vzhľade a následne aj psychickom stave.

Vrchol vývoja organizmu

Medzi tridsiatym a štyridsiatym rokom života nastáva chvíľa, kedy je organizmus na vrchole svojho vývoja. Podľa mnohých odborníkov ho reprezentuje vek 38 rokov, po ktorom by malo nastať už samotné obdobie postupného starnutia.

Po tridsiatke sa svalové tkanivo oslabuje, a preto je dobré začať sa venovať fyzickej aktivite. Tá je veľmi dôležitá aj preto, že v tomto veku nastáva premena svalového tkaniva na to tukové.

Ďalšou, nie veľmi pozitívnou, zmenou je zníženie množstva kolagénu a elastínu, čo spôsobuje to, že na tvári sa objavujú prvé neželané vrásky.

Preto je nutné začať sa viac starať o pokožku a tiež vyhýbať sa nezdravému opaľovaniu v soláriu či dlhým hodinám na slnku.

Zmeny v tele po štyridsiatke

Štyridsiatka býva častokrát označovaná, najmä u žien, za dôležitý míľnik v negatívnom slova zmysle. To však záleží od uhla pohľadu. Faktom však zostáva, že práve medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou nastávajú veľké zmeny v tele.

Medzi ne patrí napríklad zníženie počtu nervových buniek či zhoršujúce sa videnie. V tele sa začína viac hromadiť tuk, ktorý je možné odbúrať jedine pravidelným pohybom a zdravým životným štýlom.

Ak si myslíte, že váš vek je na to už príliš vysoký, mýlite sa. Aj napriek tomu, že ste doteraz možno necvičili, telo je stále pripravené na prídel fyzickej aktivity.

Pri cvičení však treba byť opatrný, keďže kosti a kĺby sa v tomto veku stávajú krehkejšie, a teda sú náchylnejšie na zlomeniny a iné nepríjemné zranenia.

Okrem iného sa v tomto veku z organizmu vytráca estrogén a najmä ženy sú náchylnejšie na vysoký krvný tlak. Riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení však rastie aj u mužov, preto je nutné dodržiavať pravidelné lekárske prehliadky, ktoré ich včas odhalia.

Po päťdesiatke venujte pozornosť mozgu

Mozog je orgánom, ktorý sa snaží naplno pracovať počas celého nášho života. Najmä po päťdesiatke sa však často stáva, že nás tento dôležitý orgán začína častejšie zrádzať.

Vtedy sa totiž bunky v tele, najmä tie mozgové, začínajú natrvalo poškodzovať. Netreba však zúfať. Týmto problémom možno zamedziť, prípadne ich aspoň oddialiť.

V tomto prípade pomôže čítanie kníh, lúštenie krížoviek a hlavolamov, ktoré prinútia mozog pracovať. V tomto prípade to funguje rovnako ak s našou fyzickou stránkou.

Keď dovolíte, aby telo ochablo a kondícia sa vytratila, nemôžete očakávať, že zostanete vo forme. S poškodzovaním mozgových buniek súvisí aj fakt, že pamäť v tomto veku môže častejšie zrádzať.

Po päťdesiatke sa tiež zvyšuje riziko vzniku žalúdočných problémov, a teda si treba dávať väčší pozor na to čo zjete, keďže to telo nie je schopné stráviť tak, ako to bolo prednedávnom.

Šesťdesiatka nemusí znamenať starobu

Rozmedzie 60. a 70. roku života mnohí považujú za obdobie, kedy sa začína naplno prejavovať staroba. Zmyslové receptory nefungujú tak dobre, kosti sa skracujú, hlas sa mení a srdce prestáva pracovať tak ako predtým.

Preto je nutné začať monitorovať činnosť srdca aj pokiaľ to doteraz nebolo potrebné. Ak ste doteraz tiež zanedbávali pravidelné lekárske prehliadky, práve teraz nastáva čas, kedy by ste to mali okamžite zmeniť.

Ani tento vek však neznamená, že ste starí a odkázaní na pomoc svojho okolia. Existuje množstvo ľudí, ktorí jednoznačne tento fakt vyvracajú a svojou fyzickou kondíciou by sa mohli rovnať tínedžerom.

Dozrievanie organizmu po sedemdesiatke

Po 70. roku života už nastávajú zmeny, ktoré sú často nezvrátiteľné. Ľudia sú v tomto veku skorej unavení, doba regenerácie po rôznych ochoreniach sa predlžuje, viac sa objavujú dýchacie a tráviace problémy a objem telesného tuku v tele sa znižuje.

Okrem iného sa zhoršuje aj krátkodobá pamäť, čo znamená, že starší ľudia si viac pamätajú udalosti spred niekoľkých rokov než tie, ktoré sa stali pred pár hodinami či dňami.

Netreba sa toho však vôbec obávať. Ide o úplne prirodzený proces, ktorý nastáva u každého človeka. Správnym životným štýlom je ale možné proces starnutia spomaliť. Veď kto by sa nechcel z mladosti tešiť o čosi dlhšie.

puma, foto: depositphotos, shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Skryté talenty známych ľudí, ktorým nebudete veriť

Každý človek má na niečo talent. Rovnako to platí aj o známych ľuďoch. Tí majú popri talen…