Domov Slovensko Proces v kauze Kuciak prerušili, obvinení namietajú zaujatosť sudkyne

Proces v kauze Kuciak prerušili, obvinení namietajú zaujatosť sudkyne

0
0

V pondelok sa na ŠTS v Pezinku opätovne začal proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ešte v ten deň ho však prerušili, keďže obvinení Marián Kočner a Alena Zsuzsová podali námietku zaujatosti sudkyne. Pojednávanie bude pokračovať po rozhodnutí Najvyššieho súdu (NS) SR o tejto námietke.

V rámci súdneho procesu v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice súd rozhodol o spojení veci s prípadom plánovanej vraždy prokurátorov. Obvinení však podali námietku o zaujatosti sudkyne Pamely Záleskej.

Nesúhlas s jej účasťou v senáte vyjadrili Kočner a Zsuzsová preto, že v minulosti predsedala senátu, ktorý v decembri 2019 v rovnakej kauze schválil dohodu o vine a treste Zoltána Andruskóa.

Senát ŠTS v pondelok námietke nevyhovel. Obhajoba podala proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať NS SR. Pojednávanie bude pokračovať až po jeho rozhodnutí.

Nie je na to dôvod

Senát argumentoval, že nebol dotknutý aspekt nestrannosti sudkyne. Tiež zdôraznil, že námietka prišla zo strany obhajoby až na začiatku pojednávania, hoci bolo dlhodobo známe, že Záleská rozhodovala v prípade Andruskó.

„Rozumieme tomuto rozhodnutiu. Náš postoj preto vyústil aj do toho, že sme sa vzdali práva podať sťažnosť voči tomuto uzneseniu,“ povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Matúš Harkabus.

Považuje za správne, že súd nepokračoval v pojednávaní a počká na rozhodnutie NS SR. „Pri rozhodovaní o dohode o vine a treste súd neposudzuje otázku viny.

Rozhoduje len o tom, aký trest uloží za skutok, o ktorom bola uzavretá dohoda,“ vyhlásil splnomocnenec rodičov Jána Kuciaka Peter Kubina. Myslí si, že to nie je dôvod na vylúčenie sudkyne. Obhajca Mariana K. Marek Para argumentoval, že námietku podali v prospech zákonného procesu.

Tvrdí, že ide o dlhodobú rozhodovaciu prax Súdneho dvora EÚ. „Takýto sudca nesmie následne rozhodovať, pokiaľ by neprijal špeciálne požiadavky na ochranu prezumpcie neviny,“ povedal.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…