Domov Zahraničie Protesty vo Francúzsku dosiahli obrovské rozmery

Protesty vo Francúzsku dosiahli obrovské rozmery

0
0

Počas uplynulého víkendu sa v Paríži rozhoreli ulice, a to doslovne, nielen vášňou protestujúcich, ale aj reálne v uliciach horeli autá.

Protesty, ktoré vidíme dnes, začali ešte v polovici novembra, keď motoristi protestovali proti zvyšovaniu daní na pohonné hmoty. Ostatné víkendové protesty vo Francúzsku sú reakciou na zvyšovanie daní a vysoké životné náklady.

Demonštranti zároveň útočili aj na francúzskeho prezidenta Macrona, kedy hovoria, že jeho vláda sa nestará o obyčajných ľudí.

Vzbura žltých viest

Takzvané protesty žltých viest, pretože demonštranti nosia žlté reflexné vesty, zachvátili celé Francúzsko, kedy skoro 40 tisíc ľudí vyšlo do ulíc vo viacerých francúzskych mestách.

Ako sa nazdáva polícia, niektoré protesty boli zneužité radikálnymi pravicovými alebo ľavicovými skupinami, pretože pokojné protesty počas víkendu prešli z pokojného pochodu až do vzbury, keď polícia musela nasadiť na vyčíňanie demonštrujúcich až slzný plyn či vodné delá.

Demonštranti dokonca vandalizovali aj Víťazný oblúk, ktorý postriekali farebnými grafitmi.

Doterajšie snahy o riešenie neuspeli

Všetky doterajšie pokusy vlády rokovať s protestujúcimi zlyhali, z veľkej časti preto, že predstavitelia protestov trvali na verejných rozhovoroch vysielaných najlepšie naživo v televízii.

Prezident Emmanuel Macron už dlhšie sľubuje, že k diskusii aj riešeniu tohto ťaživého problému príde, a to tak, aby nové zmeny a reformy nezaťažili tých najchudobnejších.

Reakcia Macrona

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil násilné prejavy demonštrantov, ktorí napadli políciu a vandalizovali parížske pamiatky. Dodal, že „protesty, ktoré zanechajú desiatky zranených, nemajú nič spoločné s pokojným prejavom legitímneho hnevu“.

Povedal tiež, že žiadny hnev neoprávňuje k útokom na políciu alebo drancovaniu či zakladaniu požiarov. Dokonca aj francúzsky premiér Edouard Philipp zrušil plánovanú cestu do Poľska na významnú environmentálnu konferenciu COP24 v Katoviciach, pretože súčasné násilie v krajine považuje za jedno z najhorších za posledných 10 rokov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …