Domov Zahraničie Putin predstavil správu o stave krajiny

Putin predstavil správu o stave krajiny

0
0

Každoročne ruský prezident predstupuje pred poslancov a vysokých štátnych úradníkov so správou o stave krajiny. Tento prejav je zároveň vysielaný naživo a býva podrobne sledovaný nielen domácimi ale aj zahraničnými odborníkmi.

Ruský prezident Vladimir predstúpil 20. februára tohto roka pred poslancov ruskej dumy ako aj ruskú vládu a najvyšších štátnych úradníkov, ktorým predstavil správu o stave krajiny.

Tento rok bola jeho reč výrazne zameraná na vnútropolitické otázky, v kontexte boja proti ekonomickej kríze, ktorá v Rusku silnie, kedy až 19 miliónov z približne 147 miliónov obyvateľov Ruska žije pod oficiálnou hranicou chudoby.

Dve hlavné témy Putinovho prejavu

Vo svojom prejave sa Vladimir Putin zaoberal okrem iných najmä dvoma hlavnými témami. Prvou bola najmä ekonomická a sociálna otázka, druhou bola otázka suverenity krajiny.

V prvej časti svojho prejavu Putin hovoril najmä o demografických problémoch, zvyšovaní dĺžky života, vytváraní pracovných miest, či o potrebe zvyšovania dôchodkov.

Poukázal na úlohu štátu, ktorého povinnosťou by mala byť najmä podpora a pomoc obyvateľom, kedy štát by mal vedieť pomôcť ľuďom v ťažkých životných situáciách.

Analytici poukázali, že Putin zvolil takúto rétoriku najmä pre jeho klesajúcu popularitu, a takto sa snažil prehovoriť smerom k domácemu obyvateľstvu a napraviť si svoje renomé.

V druhej časti svojho príhovoru sa sústredil na to, prečo Rusko nemôže byť štátom bez suverenity, čím prešiel na zahraničnopolitické otázky. V tejto časti prejavu sa dotkol potreby úzkych vzťahov s Bieloruskom a tiež o potrebe užších vzťahov s Európou.

Nevyhol sa ani otázke raketovej dohody

Putin uzavrel svoj prejav tým, že sa vyjadril k odchodu USA z tzv. raketovej dohody, kedy varoval pred tým, že Spojené štáty americké chcú nasadiť rakety stredného a krátkeho doletu v krajinách Európy.

Tieto správy ale následne popreli samotné Spojené štáty americké, ktoré označili jeho vyjadrenia za propagandu a nezakladajúce sa na pravde, pričom zopakovali, že hlavný dôvod odstúpenia od zmluvy bolo najmä dlhodobé porušovanie tejto zmluvy zo strany Ruska.

Nízka sledovanosť Putinovho prejavu

Podľa oficiálnych štatistík bola sledovanosť Putinovej správy o stave krajiny len na úrovni 6 %, čo je najnižší podiel od roku 2013. Väčšina ľudí, ktorí mali zapnutý televízny prijímač sledovala iný program.

Tohtoročný prejav bol prednesený v situácii kedy je verejná podpora Putina najnižšia za ostatných 13 rokov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …