Domov Slovensko RAŠI: Reforma nemocníc pripraví vo Svidníku väčšinu ľudí o rýchly prístup k zdravotnej starostlivosti

RAŠI: Reforma nemocníc pripraví vo Svidníku väčšinu ľudí o rýchly prístup k zdravotnej starostlivosti

0
0

Mesto Svidník nesúhlasí so zmenou tamojšej nemocnice na komunitnú v rámci plánovanej reformy nemocníc. Poslanec Richard Raši hovorí o 87 až 100 percentách obyvateľov okresov Svidník a Stropkov, ktorí nebudú mať prístup k zdravotnej starostlivosti do 30 minút.

Svidnícka nemocnica by zmenou na komunitnú prišla o viaceré oddelenia, ktoré poskytujú akútnu zdravotnú starostlivosť. Podľa primátorky Svidníka Marcely Ivančovej by tak bola ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre 60 000 ľudí v okresoch Svidník, Stropkov a časti okresu Medzilaborce.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: O Lengvarského zodpovednosti

„Politické garnitúry, vlády, politické strany, aj primátori sa menia, ale ľudia v tomto regióne ostávajú žiť. Môžeme písať akčné plány, rôzne strategické dokumenty rozvoja regiónov, pokiaľ budeme robiť takéto reformy, rozvoju miest a obcí to naozaj neprospeje.

Apelujem na zodpovednosť a férový prístup všetkých zainteresovaných,“ povedala Ivančová. V uplynulých dňoch preto odovzdala premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO) otvorený list.

Okrem iného v ňom poukázala na chýbajúce železničné spojenie v regióne, absenciu rýchlostnej cesty, ako aj to, že v prípade nemocnice ide o najväčšieho zamestnávateľa v regióne.

Nielen počet ľudí, ale aj veľkosť územia

„Každý z okresov Svidník, Medzilaborce aj Stropkov je väčší ako Bratislava. Tieto tri okresy sú rozlohou také veľké ako dve tretiny Bratislavského kraja. Nemôžeme sa orientovať len na počet ľudí, ale aj na to, na akom veľkom území žijú,“ povedal po utorkovej návšteve nemocnice člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richard Raši z mimoparlamentnej strany Hlas-SD.

Ak by zanikli v nemocnici akútne lôžka, ktorých sú dve tretiny, tak v okrese Svidník nebude mať podľa jeho slov 87 percent obyvateľov prístup k zdravotnej starostlivosti do 30 minút. V okrese Stropkov to bude 100 percent obyvateľov, zdôraznil Raši.

 

red, TASR, foto: FBNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…