Domov Ekonomika Reforma má zabezpečiť dôstojné dožitie pre pracujúcich

Reforma má zabezpečiť dôstojné dožitie pre pracujúcich

0
0

Dôchodková reforma bude pozostávať z troch zákonov, ktoré sa budú týkať prvého, druhého a tretieho dôchodkového piliera. Prvý zo zákonov – novelu zákona o sociálnom poistení – už Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania (MPK).

Reforma dôchodkového systému sa nezavedie ústavným zákonom, ako sa pôvodne plánovalo. V prvom roku, teda v roku 2023 prinesie deficit okolo 200 miliónov eur. Podľa ministerstva opatrenia však celkovo zlepšia udržateľnosť systému viac, než od Slovenska očakáva Európska únia.

Cieľmi reformy sú zabezpečenie dôstojného dožitia pre tých, ktorí odpracovali desiatky rokov či odstránenie diskriminácie v súvislosti s nižšími dôchodkami žien s deťmi.

Rezort chce v reforme viac zohľadňovať aj zásluhovosť a solidaritu. Podľa slov ministra práce Milana Krajniaka musí byť dôchodkový systém trvalo udržateľný.

Prvý zákon v MPK

Do MPK putuje prvá časť reformy, druhý aj tretí zákon pripravuje rezort ešte v tomto roku. V prvej časti reformy je zahrnutý napríklad rodičovský bonus, zrušenie odvodového stropu alebo zvyšovanie dôchodkovej úľavy. Ako vysvetlil Krajniak, vďaka rodičovskému bonusu sa budú zvyšovať dôchodky podľa počtu detí.

Napríklad žena so štyrmi deťmi v súčasnosti dostáva v priemere dôchodok vo výške 466 eur, po reforme by mal byť jej mesačný dôchodok o viac ako 100 eur vyšší.

Princíp rodičovského bonusu spočíva v tom, že dieťa pracujúce na Slovensku môže prispieť svojim rodičom piatimi percentami zo svojho vymeriavacieho základu, čo by malo platiť od januára 2023. Ak má dvoch rodičov, delí sa to rovnomerne, teda 2,5 % z vymeriavacieho základu pracujúceho dieťaťa dostane matka a 2,5 % dostane otec.

Rezort však počíta aj s raritnými prípadmi, keď je rodičov viac (napríklad jeden otec sa staral o dieťa do určitého veku a druhý po zvyšok času, kým nedosiahlo plnoletosť), alebo keď sa jeden z rodičov na starostlivosti o dieťa nepodieľal.

„Bude mať možnosť do konca októbra 2022 jednému, prípadne aj obom rodičom, neprispievať z tohto rodičovského bonusu,“ uviedol Krajniak.

Zaplatia to lepšie zarábajúci

Dôchodkovú reformu sčasti zaplatia ľudia s vyššími zárobkami. Rezort totiž navrhuje zrušiť odvodové stropy pre zhruba päť percent najbohatších ľudí v krajine.

„Očakávam, že tu bude odpor voči takémuto opatreniu, ale my si myslíme, že ľudia, ktorí majú príjem 7 700 eur mesačne a viac, si môžu dovoliť byť trošku solidárnejší,“ uviedol minister.

Ako vyčíslil rezort, ide o menej než 50 000 najbohatších ľudí, ktorí by priniesli do rozpočtu 150 miliónov eur v roku 2023. Reforma takisto ráta aj s individuálnym dôchodkovým stropom, teda človek, ktorý odpracoval 40 rokov, môže odísť na dôchodok skôr.

Kritika reformy

Podľa opozície bude dôchodková reforma ďalší pokus-omyl, ktorý mal zjavne zbytočne veľké ambície. Zhodnotil to tak exminister práce a súčasný opozičný poslanec za Smer-SD Ján Richter na sociálnej sieti.

„Upustenie od ústavného zákona je síce dobrá správa, čo však nepoteší je, že pred polrokom sa mu už pochybným spôsobom podarilo do Ústavy SR pretlačiť časť svojej vysnenej dôchodkovej reformy, a to zrušenie dôchodkového stropu 64 rokov aj diskriminačný rodičovský bonus,“ vyjadril sa Richter s tým, že v pripomienkovaní sa tak nachádzajú v podstate len prepisy na vykonanie týchto zmien.

Novela zákona podľa neho môže spôsobiť to, že ľuďom narodeným v roku 1968 a neskôr sa bude penzijný vek zvyšovať ročne o dva mesiace. „Ľahko sa tak môže stať, že dnešná mládež bude pracovať až do sedemdesiatky, pretože dôchodkový strop 64 rokov táto vláda ruší,“ okomentoval exminister.

Ľuďom podľa neho veľmi nepomôže ani Krajniakov individuálny dôchodkový strop, ktorý má garantovať odchod na dôchodok po odpracovaní 40 rokov. Za každý mesiac takéhoto skoršieho odchodu do dôchodku sa má totiž penzia krátiť o 0,3 % a ľudia si to preto dobre premyslia.

Pri rodičovskom bonuse zase Richter kritizuje, že zo systému vypadnú rodičia, ktorí vychovali zdravotne znevýhodnené deti, ktoré nemôžu pracovať, alebo rodičia detí, ktorí si nie vlastnou vinou nemôžu nájsť prácu či odídu pracovať do zahraničia.

V nevýhode sú podľa neho aj rodičia, ktorí nemôžu mať deti a aj tí, ktorí deti mať neplánujú, ale podieľajú sa na financovaní bezplatnej zdravotnej starostlivosti pre deti či bezplatné vzdelanie detí ostatných svojimi daňami.

„Minister Krajniak tak opäť neprekvapil. S cieľom tvrdošijne si presadiť vlastné nápady nevidí, akú „spúšť‘ za sebou zanecháva,“ uzavrel Richter.

red, TASR, foto: shutterstock, TASR/Pavol ZacharNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…