Domov Zahraničie Rumunské predsedníctvo EÚ začína kontroverzne

Rumunské predsedníctvo EÚ začína kontroverzne

0
0

Na začiatku roka 2019 prevzalo Rumunsko predsedníctvo v Rade EÚ. Stalo sa tak po 12 rokoch svojho členstva v Európskej únii, pričom práve Rumunsko, ale aj Bulharsko, sú dlhodobo kritizované za veľkú korupciu v ich krajinách.

Rumunsko sa stalo po prvýkrát predsedníckou krajinou v Rade EÚ 1. januára tohto roka na nasledujúce šesťmesačné obdobie. Oficiálne prevzatie predsedníctva sa uskutočnilo v rumunskej Bukurešti za účasti najvyšších lídrov EÚ.

Rumunsko ako člen EÚ

Rumunsko vstúpilo do EÚ v januári 2007, nateraz nie je členom schengenského priestoru. Krajina samotné kritéria pre vstup do schengenu splnila už v roku 2011, ale proti jeho členstvu sa postavilo viacero členských krajín EÚ, ktorým prekáža najmä údajná rozsiahla korupcia.

Predsedníctvo zatienila žaloba

Rumunské predsedníctvo v Rade EÚ ale hneď na začiatku zatienila žaloba zo strany najsilnejšieho politika v krajine Liviu Dragnea, vodcu Sociálnodemokratickej strany, ktorý predložil vyšetrovaný prípad korupcie Európskemu súdnemu dvoru kvôli jeho obvineniam.

Rumunskí prokurátori v oblasti boja proti korupcii vyšetrujú, či Dragnea zriadil organizovanú zločineckú skupinu aj v spolupráci s inými úradníkmi, kedy sfalšovali dokumenty, aby získali finančné prostriedky z EÚ. Ide o približne 21 miliónov eur, ktoré mali byť nezákonne vyplatené v rokoch 2001 – 2012.

Začiatok predsedníctva sprevádzali protesty

Popri slávnostnom ceremoniáli pri prevzatí predsedníctva v Rade EÚ sa uskutočnil aj protest približne ôsmych stoviek protestujúcich, ktorí svoj protest venovali iniciatíve proeurópskeho smerovania, pričom tiež kritizovali súčasné iniciatívy vládnej strany, ktoré smerujú k zjemneniu zákonov, ktoré majú vyšetrovať korupciu v krajine.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kúzelník s loptou

Stačí mu futbalová lopta, malinký priestor a kohokoľvek privádza do šialenstva. Tento mlad…