Domov Ekonomika Šesť z desiatich ľudí siahne pred Vianocami na rezervy

Šesť z desiatich ľudí siahne pred Vianocami na rezervy

0
0

Vianoce sa každoročne spájajú so zvýšenými výdavkami. Rast cien, ktorý by mal tento rok podľa analytikov vytiahnuť z našich peňaženiek o 1 až 2 percentá viac ako tomu bolo minulý rok, spoločne s pandémiou koronavírusu pre mnohých znamená, že budú musieť siahnuť na svoje rezervy.

Pre koronavírus bude predvianočné nákupy financovať zo svojej rezervy až 60 % ľudí. Aj keď prevláda snaha, aby sa z pohľadu spotreby nemuseli obmedzovať, nie v každej domácnosti sa to stane aj realitou. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2Muse.

Menšie výdavky na darčeky

Polovica Slovákov hovorí, že sa ich aktuálna situácia nedotkne, zatiaľ čo druhá polovica si myslí opak. Tí, čo potrebujú zredukovať svoje výdavky, tak najčastejšie spravia na vianočných darčekoch. Vyjadrilo sa tak 84 % respondentov.

Na výzdobe plánuje šetriť 64 % opýtaných a na vianočnom stromčeku 55 %. O niečo menej ľudí plánuje šetriť aj na jedle, a to 54 %. Na čom sa však väčšina Slovákov zhodla, je fakt, že si kvôli vianočným nákupom nebudú peniaze požičiavať. Uviedlo to 86 % opýtaných.

Ako povedala PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková, najviac peňazí pritom míňame na jedlo, a to celoročne. V supermarketoch sme vlani nechali zhruba 40 % svojej celkovej útraty v obchodoch. Pred sviatkami a silvestrovskými oslavami „prejeme“ ešte viac.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Za vianočné nákupy si priplatíme

Tržby v potravinách boli vo štvrtom kvartáli minulého roka priemerne o 11 % vyššie než v ostatných štvrťrokoch.

ano, SITA, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Ľudová tvorivosť nemá hraníc XIX.

Vianočné sviatky a začiatok nového roka bývajú obyčajne tým najpokojnejším obdobím v roku,…