Domov Zahraničie Si Ťin-pching pokračuje ako šéf Komunistickej strany Číny

Si Ťin-pching pokračuje ako šéf Komunistickej strany Číny

0
0

Čínsky prezident Si Ťin-pching si v nedeľu zaistil tretie päťročné funkčné obdobie na poste generálneho tajomníka Komunistickej strany Číny. Ako píše agentúra AFP, takmer s určitosťou to znamená, že v marci bude na výročnom zasadnutí čínskeho parlamentu, Národného ľudového kongresu, znova zvolený za prezidenta.

Zhruba 2 300 delegátov 20. zjazdu vládnucej Komunistickej strany v sobotu vybralo približne 200-členný ústredný výbor strany.

Ten v nedeľu na svojom prvom zasadnutí zvolil 25-členné politbyro, v ktorom prvýkrát za uplynulých 25 rokov nie je ani jedna žena, a sedemčlenný stály výbor – najvyšší orgán vedenia krajiny, ktorému dominujú spojenci Si Ťin-pchinga.

Ten bol tiež opätovne zvolený za predsedu Ústrednej vojenskej komisie. Podľa agentúry AFP je pravdepodobné, že novým čínskym premiérom sa stane tajomník výboru Komunistickej strany v Šanghaji Li Čchiang, ktorý bol v nedeľu zvolený do stáleho výboru.

Ten vo funkcii nahradí súčasného premiéra Li Kche-čchianga, ktorý má podľa AFP odstúpiť z funkcie v marci, keďže jeho meno od soboty nefiguruje na zozname funkcionárov.

Svet potrebuje Čínu

Si Ťin-pching novinárom vo Veľkej sále ľudu v Pekingu povedal, že „úprimne ďakuje strane za prejavenú dôveru“. Prisľúbil, že bude „usilovne pracovať pri vykonávaní svojich povinností“.

„Čína sa nemôže vyvíjať bez sveta a svet tiež potrebuje Čínu,“ povedal. Dodal, že po viac než 40 rokoch úsilia smerom k reformám a otváraniu sa, dokázala Čína podľa neho „dva zázraky – rýchly ekonomický rozvoj a dlhodobú sociálnu stabilitu“.

Doživotný vodca?

Si Ťin-pching (69), ktorý sa dostal k moci v roku 2012, si upevnil svoje postavenie najmocnejšieho čínskeho politika od čias Mao Ce-tunga.

V roku 2018 zrušil prezidentský limit dvoch funkčných období, ktorý so zámerom zabrániť ďalšej diktatúre podobnej Maovi zaviedol v 80. rokoch vtedajší čínsky vodca Teng Siao-pching. Si Ťin-pching si tak ponechal možnosť stať sa doživotným vodcom krajiny.

red, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…