Domov Ekonomika Slovenská ekonomika sa prepadla viac ako priemer EÚ

Slovenská ekonomika sa prepadla viac ako priemer EÚ

0
0

Zatiaľ, čo v rámci boja s pandémiou koronavírusu panuje už v Európe pozitívna nálada, o ekonomike sa to isté povedať nedá. Tvrdé opatrenia zavedené na zastavenie šírenia koronavírusu sa veľmi rýchlo odrazili na hospodárskych výsledkoch jednotlivých krajín. Výrazný prepad hlási aj slovenské hospodárstvo.

Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku oslabila viac ako bol priemerný pokles za celú eurozónu a celú Európsku úniu. Slovenské hospodárstvo sa podľa údajov štatistického úradu EÚ Eurostatu medzikvartálne zmenšilo o 5,4 % a medziročne o 4,1 %.

Analytici komerčných bánk pritom podľa aprílového prieskumu Národnej banky Slovenska očakávali v prvom štvrťroku tohto roka medziročný pokles hrubého domáceho produktu o 2,6 %.

V poslednom kvartáli minulého roka slovenské hospodárstvo rástlo 2,1-percentným tempom, za celý minulý rok stúplo o 2,4 %.

Dole nás ťahá najmä zahraničný dopyt

„Nepriaznivý hospodársky vývoj evidujeme v dôsledku poklesu pridanej hodnoty v kľúčových odvetviach priemyslu najmä vo výrobe automobilov a tiež vo viacerých odvetviach služieb.

K zníženiu hrubého domáceho produktu významne prispel zahraničný dopyt, dynamika jeho medziročného poklesu zrýchlila,“ informuje Štatistický úrad SR.

Podľa analytika VÚB banky Michala Lehutu, z dostupných mesačných štatistík vyplýva, že ekonomiku nadol stiahol najmä slabší zahraničný, ale aj domáci dopyt.

O výraznom vplyve zahraničného dopytu hovoria podľa neho aj údaje z obchodnej bilancie. „Predbežná bilancia zahraničného obchodu s tovarmi za prvý štvrťrok skončila v mínuse 223 miliónov eur, pričom v rovnakom období vlaňajška zaznamenala prebytok 686 miliónov eur.

Len tento fakt mohol zo štvrťročného hrubého domáceho produktu prostredníctvom takzvaných čistých vývozov ukrojiť až 4 percentuálne body,“ tvrdí Lehuta.

Najhorší marec od roku 2009

Celkové čísla vývoja hospodárstva v prvom štvrťroku pritom negatívne ovplyvnil najmä marec, kedy sa začali uplatňovať opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu.

„Už nedávno zverejnené údaje za marec poukazujúce na prepad tržieb maloobchodu, reštaurácií, ubytovania, ale i prepad priemyselnej či stavebnej produkcie boli predzvesťou poklesu ekonomiky počas prvého kvartálu.

V prípade priemyselnej produkcie sa pod prepad podpísala predovšetkým výroba dopravných prostriedkov,“ uviedla analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Ako dodáva, slovenská ekonomika je malá, otvorená a proexportne orientovaná, čo znamená, že ekonomický vývoj na Slovensku závisí nielen od diania na domácej pôde, ale predovšetkým, u našich obchodných partnerov v zahraničí.

Objednávky zaznamenali prepad o 26 %

Objem nových priemyselných objednávok v treťom mesiaci roka dosiahol 3,748 miliardy eur, čo znamenalo medziročný prepad o 26,1 %. Podobné medziročné prepady si priemyselníci na Slovensku pamätajú naposledy z obdobia hospodárskej krízy v roku 2009.

Prísne epidemiologické oparenia na zabránenie šírenia koronavírusu s negatívnym vplyvom na hospodárstvo sa pritom začínali prijímať až v polovici marca. Nadpriemerný pokles objednávok v marci vykázal najmä ťahúň slovenského priemyslu, a to výroba motorových vozidiel.

Hoci s objemom bezmála 2 miliardy eur tvoria objednávky v automobilovom priemysle stále viac ako polovicu ich celkového objemu na Slovensku, vykázali medziročný prepad až o 35,3 %.

Aj v marci sa však našli sektory, ktorým objednávky pribúdali rýchlejšie ako vlani. Ich medziročný nárast vykázala výroba papiera a papierových výrobkov a o viac ako tretinu stúpli nové objednávky vo výrobe základných farmaceutických výrobkov a prípravkov.

Európa klesla najprudšie od roku 1995

Ekonomika celej eurozóny medzikvartálne klesla o 3,8 % a medziročne o 3,2 %. Hospodárstvo celej EÚ medzikvartálne oslabilo o 3,3 % a medziročne o 2,6 %.

Medzikvartálny pokles ekonomiky eurozóny aj celej EÚ počas januára až marca bol najprudší od roku 1995, odkedy Eurostat údaje o ich vývoji zostavuje.

Medziročné oslabenie hospodárstiev oboch blokov bolo najhoršie od tretieho štvrťroka 2009. Počet zamestnaných ľudí v eurozóne aj v celej EÚ v prvom štvrťroku oproti predošlému kvartálu klesol zhodne o 0,2 %.

V medziročnom porovnaní bola zamestnanosť v eurozóne aj v celej EÚ počas januára až marca o 0,3 % vyššia.

ano, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…