Domov Šport Slovenskí paralympionici zbierajú v PyeongChangu medaily

Slovenskí paralympionici zbierajú v PyeongChangu medaily

0
0

Zimné paralympijské hry v PyeongChangu sú v plnom prúde. Slovensko na ne vyslalo celkovo 15 športovcov, ktorí bojujú pod spoločným mottom „Sme si rovní“. Ich snaženie prinieslo aj prvé úspechy v podobe olympijských medailí.

Obhajujú šieste miesto zo Soči

Slovenský paralympijský výbor vyslal športovcov s jasným cieľom. Pred štyrmi rokmi v Soči získali až sedem medailí a v celkovom hodnotení krajín obsadili šieste miesto.

Výzvou pre celú výpravu teda ostáva nezaostať za predchádzajúcim skvelým výkonom a získať ešte viac cenných kovov.

Prvý deň, dve medaily

Prvý deň na paralympiáde odštartovalo alpské lyžovanie zrakovo znevýhodnených žien. Za Slovensko bojovala Henrieta Farkašová spolu zo svojou navádzačkou Natáliou Šubrtovou.

Henrieta patrí medzi svetovú špičku, čo potvrdzujú tri zlaté a jedna strieborná medaila z Vancouveru 2010 a tiež dve zlaté a jedna bronzová z posledných paralympijských hier v Soči 2014.

S veľkými ambíciami sa teda postavila na štart a úlohu favoritky potvrdila. Henrieta a Natália obsadili prvé miesto s náskokom 0,86 s. 31-ročná rodáčka z Rožňavy tak úspešne začala svoju púť s cieľom získať päť zlatých medailí v piatich štartoch.

Po ženách na rad prišli aj zrakovo znevýhodnení muži, v ktorých malo Slovensko zastúpenie v podobe Jakuba Kraka s navádzačom Branislavom Brozmanom. Tí pre Slovensko vybojovali striebro po tom, ako sa ich jediným premožiteľom stal Kanaďan Mac Marcoux.

Zľava: Henrieta Farkašová a jej navádzačka Natália Šubrtová.

Technické problémy so slovenskou hymnou

Ako to už býva zvykom, slovenská hymna organizátorom športových podujatí neustále spôsobuje problémy. Tým sa nevyhli ani pri medailovom ceremoniály, na ktorom slávnostne odovzdali medailu lyžiarke Henriete Farkašovej a jej navádzačke Natálii Šubrtovej.

Tie si však svoj veľký okamih naplno užiť nemohli, keďže slovenská hymna hrala príliš potichu a slovenská vlajka nestúpala nahor.

Druhý deň, tri medaily

Za prvým úspešným dňom paralypiády Slováci nezaostali ani v tom ďalšom. Práve naopak. K dvom medailám pridali ďalšie tri. Nedeľná disciplína Super-G bola pre Slovensko mimoriadne plodná.

Medzi ženami opäť triumfovala najúspešnejšia slovenská paralympionička Henrieta Farkašová, ktorá vybojovala už druhé zlato v priebehu dvoch dní. Jej náskok pred druhou Millie Knightovou bol neuveriteľných 3,59 sekundy.

Po nedeli Farkašová svoju zbierku olympijských medailí opäť rozšírila a stala sa z nej už sedemnásobná olympijská víťazka. Na jej úspechy nadviazali aj muži, ktorí sa zaslúžili o fenomenálny úspech.

Jedna disciplína, dve medaily

V disciplíne Super-G medzi zrakovo postihnutými Jakub Krako s Branislavom Brozmanom získali najcennejší kov po tom, ako s náskokom 18 stotín sekundy porazili Taliana Giacoma Bertagnolliho.

Na stupienku víťazov však malo Slovensko aj ďalšieho zástupcu a to Miroslava Harausa s navádzačom Marošom Hudíkom, ktorí sa bronzovou medailou zaradili medzi špičku tohto športu.

Okrem dvoch medailových pozícii vybojoval Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou skvelé siedme miesto.

Miroslav Haraus, a Maroš Hudík.

Slovensko boduje aj v curlingu

Okrem skvelých výkonov lyžiarov sa Slovensko môže tešiť aj z triumfov paralympijských reprezentantov v curlingu. V sobotnom stretnutí zvíťazili reprezentanti Slovenska nad Fínskom, ktoré zdolali 7:6.

Pondelok priniesol dva zápasy, v ktorom sa Slováci stretli s reprezentantmi Nemecka a Švédska. V doobednom stretnutí hldko zdolali Švédov 8:3. Poobede im však v ceste stál výber Nemecka, ktorému nakoniec tesne podľahli v pomere 6:7.

Zlatý hetrik Farkašovej

Henrieta Farkašová spolu so svojou navádzačkou triumfovali aj do tretice. Do cieľa pretekov v superkombinácii dorazili s náskokom viac ako jednej sekundy a získala už tretie zlato z jednej olympiády.

Rovnaký kov pre Slovensko vybojoval aj Miroslav Haraus, ktorý na paralympiáde takisto predvádza fenomenálne výkony.

Slovensku patrí štvrtá priečka

Bilancia Slovenska po prvých dňoch paralympiády hovorí o skvelých výsledkoch slovenských reprezentantov. Päť zlatých, jedna strieborná a jedna bronzová medaila zaistili pre Slovensko štvrté miesto v celkovom hodnotení krajín.

V tabuľke sa pred Slovenskom nachádzajú paralympionici z USA, Ruska a Ukrajiny. Ak však budú Slováci pokračovať v tom, čo začali, možno očakávať historický úspech Slovenska. My im samozrejme držíme palce.