Domov Slovensko Slovenskí politici reagujú na útok na Sýriu opatrne

Slovenskí politici reagujú na útok na Sýriu opatrne

0
0

V prípade sobotného ranného útoku na ciele v Sýrii, ktorý spoločne realizovali USA, Francúzsko a Veľká Británia sú reakcie slovenských politikov veľmi opatrné. Je v tejto otázke ťažké zaujať jasné stanovisko – podporujeme / nepodporujeme?

Hľadať mierové riešenia

Informačný odbor Úradu vlády SR poskytol stanovisko predsedu vlády Petra Pellegriniho. Premiér zdôraznil, že „musíme vyvinúť všetko diplomatické úsilie, aby sme vždy mohli uprednostniť mierové riešenia konfliktov pred vojenskými“.

Útok považuje za výstrahu a snahu zamedziť ďalšiemu použitiu chemických zbraní voči civilom.

Útok bez mandátu OSN

Podpredseda SNS Anton Hrnko bol vo svojom vyhlásení o niečo jasnejší, keď uviedol, že SNS so znepokojením prijala správy o použití sily v medzinárodných vzťahoch bez mandátu Rady bezpečnosti Organizácie Spojených národov i bez formálneho vyhlásenia vojny.

„Nevidíme radi, aj keď ide o našich spojencov, ak sa v medzinárodných vzťahoch uplatňuje systém najskôr udri a potom zisťuj, či úder bol oprávnený,“ uvádza sa vo vyhlásení SNS.

Správna reakcia na chemické zbrane

Za tretieho koaličného partnera sa k útoku na Sýriu vyjadril štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák. „Zásah v Sýrii je správnou reakciou na použitie chemických zbraní.

Navyše voči vlastnému civilnému obyvateľstvu. Musíme chápať, že chemické zbrane patria do kategórie zbraní hromadného ničenia. Ich použitie je za akoukoľvek morálnou „červenou čiarou“,“ napísal Ondrejcsák.

Pripomíname nutnosť diplomatického riešenia

Oficiálne stanovisko Slovenskej republiky tlmočil médiám hovorca rezortu zahraničia Peter Susko. „Vojenský zásah vnímame ako limitovaný a presný úder voči vojenským cieľom, ktoré sa podieľajú na plánovaní a výkone chemických útokov.

Slovenská diplomacia použitie akýchkoľvek chemických zbraní čo najostrejšie odsudzuje a považuje ho za neprípustné. Opakovane pripomíname nevyhnutnosť intenzívneho diplomatického úsilia, ktorého cieľom musí byť nájsť riešenie sýrskeho konfliktu a ukončiť utrpenie nevinných ľudí,“ povedal hovorca slovenskej diplomacie.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…