Domov Slovensko Slovensko bude mať prvú prezidentku

Slovensko bude mať prvú prezidentku

0
0

Minulú sobotu sa konalo druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom si občania našej krajiny definitívne zvolili novú hlavu štátu. Prezidentské voľby 2019 môžeme pokojne označiť za historický míľnik v našich dejinách. Po prvýkrát zasadne na prezidentskú stoličku žena. Zuzana Čaputová jednoznačne porazila všetkých svojich konkurentov a stane sa prezidentkou Slovenska.

Do minulotýždňového druhého kola prezidentských volieb postúpili dvaja kandidáti, ktorí v prvom kole získali najväčší podiel hlasov. Zuzana Čaputová v ňom doslova deklasovala ostatných prezidentských kandidátov, keď získala viac ako 40 % hlasov zúčastnených voličov.

Pred druhým v poradí Marošom Šefčovičom mala náskok približne 470 tisíc hlasov, čo mnohí analytici považovali za nedostihnuteľný náskok.

Pokojnejšia kampaň

Turbulentná kampaň pred prvým kolom bola do veľkej miery spôsobená najmä kandidátmi hlásajúcimi viac či menej extrémistické názory a antisystémové myšlienky.

Keďže žiadny takýto kandidát do druhého kola nepostúpil, kampaň pred ním sa viedla v pokojnom duchu a aj keď sa objavili aj prvky antikampane, neboli ani zďaleka také výrazné ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách.

Napokon aj veľmi korektné vyjadrenia oboch kandidátov plné rešpektu voči sebe, po tom, čo boli jasné výsledky volieb, poukazujú na to, ako by sa rozdelená slovenská spoločnosť mala opäť upokojiť a rešpektovať rôzne názory, a to nielen politické.

Jednoznačný výsledok

Napokon sa potvrdili prieskumy, ktoré výrazne favorizovali Zuzanu Čaputovú, a už po sčítaní niekoľkých percent odovzdaných hlasov bolo v podstate jasné, že Slováci po prvýkrát vo svojej histórii posielajú do prezidentského paláca ženu.

Zuzana Čaputová v druhom kole prezidentských volieb získala 58,40 % hlasov zúčastnených voličov, zatiaľ čo Maroš Šefčovič 41,59 %. V konkrétnom vyjadrení za Zuzanu Čaputovú zahlasovalo 1 056 582 voličov, za Maroša Šefčoviča 752 403 voličov.

Rekordne nízka účasť

Obrovským sklamaním však bola extrémne nízka volebná účasť. Do volebnej miestnosti si minulú sobotu našlo cestu len 41,79 % zo všetkých oprávnených voličov, čo je vôbec najnižšia volebná účasť v prezidentských voľbách v histórii našej krajiny.

Svedčí to o tom, že ani jeden z kandidátov nedokázal vo väčšej miere presvedčiť voličov prezidentských kandidátov neúspešných v prvom kole.

Tiež to svedčí o tom, že ani jeden z kandidátov nebol pre takmer 60 % slovenských voličov hodný tomu, aby mu dali svoj hlas a tiež, že ani jeden z nich nebol natoľko neprijateľný, aby sa voliči mobilizovali proti nemu, ako to bolo napríklad pred piatimi rokmi.

Najmenší záujem o voľby zaznamenali na východe krajiny. V Košickom kraji prišlo k volebným urnám len 35,53 % voličov. Naopak najvyššiu účasť zaznamenal Bratislavský kraj (54,66 %), kde účasť výraznejšie zdvihli voličské preukazy.

Rozhodol západ

Zuzana Čaputová získala najväčšiu podporu práve v Bratislavskom kraji, kde ju volilo až 73,74 % voličov, dominovala aj v Trnavskom kraji (65,68 %).

V ostatných krajoch boli výsledky vyrovnanejšie a rozdiely medzi kandidátmi relatívne menšie. Jej protikandidát Maroš Šefčovič vyhral v jedinom kraji, a to v Prešovskom, kde ho podporilo 51,03 % voličov.

Čo sa týka okresov, tam to bolo pre mužského kandidáta trochu priaznivejšie, keď ovládol 29 okresov, medzi nimi najmä okresy východného a severného Slovenska, v 50 okresoch Slovenska však zvíťazila jeho konkurentka.

Zuzana Čaputová získala najvyšší podiel hlasov v okrese Dunajská Streda, a to až 83,95 %, Maroš Šefčovič zaznamenal najlepší výsledok v Snine (67,67 %).

Kandidáti k výsledkom

Maroš Šefčovič predstúpil pred novinárov krátko pred polnocou, keď priznal porážku v prezidentských voľbách. Ako povedal, krátko predtým telefonoval Zuzane Čaputovej, ktorej v prvom rade zagratuloval k víťazstvu.  „Povedal som jej, že od dnešného večera má pred sebou veľkú zodpovednosť, pretože sa stáva hlavou štátu.

Zdôraznil som, že napriek tomu, že sme mali veľmi živú predvolebnú kampaň, že pred Slovenskom stoja časy, ktoré si budú vyžadovať to, aby Slovensko bolo zjednotené, aby sme sa vedeli zamerať na tie najdôležitejšie úlohy do budúcna,“ povedal Maroš Šefčovič, pričom poďakoval voličom, svojmu tímu, manželke, rodine ale aj strane SMER‑SD.

„So Smerom‑SD sme dosiahli tie najväčšie úspechy. Veľmi si vážim členov strany Smer‑SD a myslím si, že bez podpory Smeru‑SD by som nebol v druhom kole, a potom by celá táto atmosféra vyzerala úplne inak,“ poukázal na fakt, že namiesto neho sa mohol do druhého kola prezidentských volieb dostať antisystémový kandidát, čo mohlo mať negatívne následky na slovenskú spoločnosť ale napríklad aj ekonomiku, či vnímanie Slovenska v zahraničí.

Na záver podotkol, že Zuzane Čaputovej ako vôbec prvej prezidentke Slovenskej republiky poslal kyticu. „Posielam jej kyticu, lebo si myslím, že prvá žena, ktorá sa stane hlavou štátu si túto kyticu zaslúži,“ uviedol a na záver odkázal: „Vždy budem pracovať pre SR a vždy budem krajine želať len to najlepšie.“

Hneď po vystúpení Maroša Šefčoviča nasledovalo vystúpenie Zuzany Čaputovej a hneď v úvode vyzvala svojich podporovateľov, aby sa netešili zo smútku súpera.

Marošovi Šečovičovi poďakovala za veľkorysé slová, ktoré jej v ich spoločnom telefonáte adresoval. „Ďakujem vám všetkým, že ste boli so mnou, sľubujem vám, že ja budem s vami.

Budem aj s vami, ktorých dôveru som si zatiaľ nezískala,“ zneli prvé slová novozvolenej prezidentky. „Slovensko si pýta túto zmenu, že sa dá ísť do volieb s pokorou, slušnosťou, bez osočovania. Mysleli sme si, že slušnosť v politike je naša slabosť, a dnes vidíme, že to môže byť aj našou silou.

Mysleli sme si, že hrádza medzi konzervatívnym a liberálnym je neprekročiteľná a vidíme, že sme ju dokázali premostiť,“ povedala Zuzana Čaputová s tým, že osobné útoky, osočovanie a konflikty jej nie sú blízke tak ako v kampani, tak ani vo výkone funkcie hlavy štátu a preto dúfa a verí v korektné vzťahy so všetkými politikmi a politickými stranami.

Ešte pred nástupom do funkcie, 15. júna tohto roka, by sa chcela stretnúť so všetkými vedúcimi predstaviteľmi parlamentných politických strán a porozprávať sa s nimi o kľúčových záležitostiach politického smerovania Slovenskej republiky.

„Hľadajme teda to, čo nás spája, povýšme spoluprácu na lepšom Slovensku nad boje o osobné zásluhy,“ vyzvala napokon prvá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Zuzana Čaputová

Povedali o prezidentských voľbách:

Andrej Kiska, prezident SR:
„Ukázali sme, akú chceme krajinu – slušnú a spravodlivú. Zvolili sme si prezidentku, ktorá symbolizuje nádej a ktorú nám budú závidieť aj v zahraničí.“

Andrej Danko, predseda NR SR:
„Voľby sa nekomentujú, voľby sa rešpektujú. Z pozície predsedu NR SR gratulujem víťazke prezidentských volieb a želám jej, aby dokázala skĺbiť výkon verejnej funkcie so súkromím. To je v politike najťažšie.“

Peter Pellegrini, predseda vlády SR:
„Úprimne gratulujem víťazke prezidentských volieb pani Zuzane Čaputovej. Verím v konštruktívnu spoluprácu pri riešení problémov Slovenska.“

Jiří Ovčáček, hovorca prezidenta ČR:
„Blahoželáme Zuzane Čaputovej k víťazstvu v prezidentských voľbách na Slovensku. Veríme, že česko‑slovenské vzťahy a spolupráca Vyšehradskej štvorky zostanú nadštandardné. Tešíme sa na stretnutie v Českej republike!“

Andrej Babiš, český premiér:
„Gratulujem Zuzane Čaputovej k víťazstvu. Viedla férovú kampaň a zostala sama sebou. Nech sa jej darí spájať všetkých ľudí v nám najbližšej krajine, na Slovensku. Maroš Šefčovič prijal prehru korektne. Prajem mu úspešné pôsobenie v Európskej komisii a teším sa na ďalšiu spoluprácu.“

Maria Fernanda Espinosa, predsedníčka 73. Valného zhromaždenia OSN:
„Gratulujem Zuzane Čaputovej k zvoleniu za prvú ženskú slovenskú prezidentku. Potrebujeme viac žien pri moci, aby sme dokázali spraviť zmenu. Pokračujme v budovaní sveta so skutočnou rodovou rovnosťou.“

SMER‑SD, najsilnejšia koaličná strana:
„Ďakujeme M. Šefčovičovi. Za svoj výkon a nasadenie počas celej prezidentskej kampane si zaslúži veľký rešpekt a úctu. Z tejto voľby, na rozdiel od opozičných parlamentných strán, vyšla strana SMER-SD posilnená. Zároveň blahoželáme pani Zuzane Čaputovej k zvoleniu za prezidentku Slovenskej republiky.“

Most‑Híd, koaličná strana:
„Gratulujeme Zuzane Čaputovej za historický úspech. Tešíme sa na spoluprácu.“

Iniciatíva Za slušné Slovensko:
„Blahoželáme k víťazstvu Zuzane Čaputovej, prvej slovenskej prezidentke. Veríme, že bude robiť všetko preto, aby bola zo Slovenska slušnejšia a spravodlivejšia krajina.“

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …