Domov Zahraničie Slovensko nezískalo Európsku agentúru pre lieky

Slovensko nezískalo Európsku agentúru pre lieky

0
0

Minulý týždeň sa rozhodovalo o presunutí dvoch prestížnych európskych agentúr, ktoré hľadali svoj nový domov po tom, ako Európsku úniu opustí Veľká Británia, kde mali doteraz svoje sídlo. Slovensko neuspelo so svojou žiadosťou o jednu z nich.

Počas posledných mesiacov sa výrazne lobovalo o zisk jednej z agentúr. Presídlenie sa dotýkalo dvoch významných agentúr Európskej únie, Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA).

Až 19 lokalít malo záujem o EMA a 8 lokalít malo záujem o EBA. Tieto sa snažili nakloniť si priazeň ostatných na svoju stranu.

Európska agentúra pre lieky – EMA

Európska agentúra pre lieky je väčšou agentúrou, ktorá zamestnáva okolo 1 000 zamestnancov. Jej činnosť spočíva v koordinácii národných agentúr pre bezpečné a účinné využívanie liečebných postupov a liekov, ktoré následne získavajú certifikát na využívanie v celej EÚ. Teda rozhoduje, ktoré lieky vôbec na trh pustia.

Aktuálne sídlo liekovej agentúry v Londýne.

Priebeh rozhodovania bol náročný

Obe agentúry prinášajú svojim hostiteľom nielen zvýšený dopyt po miestnych expertoch na danú oblasť, ale aj presídlenie významných firiem z daného odvetvia a samozrejme prinášajú aj prestíž pre danú krajinu.

Lokality sa vyberali trojkolovým hlasovacím systémom, kedy si všetkých 27 členských štátov v prvom kole volieb volilo prvú, druhú a tretiu voľbu. V druhom kole sa rozhodovalo medzi prvými troma a v 3. kole medzi prvými dvoma.

Európsky orgán pre bankovníctvo – EBA

Európsky orgán pre bankovníctvo je svojím rozsahom menšia agentúra, ktorá zamestnáva len okolo 100 až 200 zamestnancov. Cieľom tohto orgánu je presadzovanie bankových predpisov Európskej únie, kontroluje národné bankové regulačné orgány a kontroluje záťažové testy bánk. V prípade že niektoré porušujú európske pravidlá, môže ich zrušiť.

Výsledky hlasovania o sídlo agentúr

Slovenská lokalita, Bratislava, vypadla hneď v prvom kole, kedy obsadila 4. miesto a nedostala sa do druhého kola. Zo zisku agentúr sa tešia francúzsky Paríž, kde bude sídlo EBA a holandský Amsterdam, kde bude sídliť EMA.

jus, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 49/2019: Tragédia v Prešove si vyžiadala aj ľudské životy

Hoci by sme sa pomaly ale isto mali vnárať do vianočnej atmosféry, udalosti posledných dní…