Domov Zahraničie Slovensko odovzdalo štafetu v OBSE

Slovensko odovzdalo štafetu v OBSE

0
0

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák ukončil ročné predsedníctvo Slovenska v OBSE zasadnutím v Bratislave. Ministerskej rade Organizácie pre bezpečnosti a spoluprácu v Európe (OBSE) bude po novom predsedať Albánsko. Na Slovensko zavítalo viac ako 40 ministrov, 13 štátnych tajomníkov a okolo 1 500 delegátov.

Lajčák odovzdal žezlo

„Som rád, že môžeme uzavrieť túto ministerskú radu s vedomím, že politické zastúpenie OBSE v teréne je bezpečné,“ povedal Lajčák. Zároveň poprial veľa šťastia novej špeciálnej predstaviteľke OBSE pre Ukrajinu, Švajčiarke Heidi Grauovej.

Takisto prisľúbil Albánsku, ako novej predsedníckej krajine svoju pomocnú ruku. „Máme terénne misie s jedinečnými kapacitami a inšpiratívnymi výsledkami. Máme silný súbor nástrojov postavený pre naše hlavné oblasti práce.

A máme komplexný prístup k bezpečnosti, ktorý zahŕňa ľudské práva, rodovú rovnosť a právny štát,“ zhodnotil Lajčák a dodal, že jediným, čo OBSE chýba je politická vôľa, pretože mnohé riešenia sú stále len chodením v kruhoch.

Niečo nefunguje

Hoci Lajčák pôsobenie OBSE hodnotí pozitívne a vidí v činnosti tejto organizácie význam, priznáva, že sú veci, ktoré nefungujú. „Pred nami môžu byť bezprecedentné výzvy.

Spomenuli ste rôzne megatrendy, ktoré by mohli zmeniť naše regionálne prostredie. Od hromadnej migrácie a zmeny podnebia až po kybernetické hrozby a vývoj umelej inteligencie,“ dodal minister s dôrazom na to, že toto sú vážne problémy, ktoré treba riešiť.

Slováci získali ocenenia

Minister Miroslav Lajčák ocenil slovenské osobnosti a jednu mimovládnu organizáciu za angažovanosť v OBSE. Ocenenie za prácu na slovensko‑ukrajinských vzťahoch a aktivitu získal Alexander Duleba.

Rastislav Kužel získal ocenenie za dlhodobý expertný prínos. Kužel už viac ako dvadsať rokov pracuje v štruktúrach OBSE. Za informovanie a priblíženie života ľudí na konfliktom postihnutej Ukrajine ocenil Lajčák slovenského publicistu Tomáša Forróa.

Za humanitárnu pomoc ľudom, ktorí trpia následkami vojny, šéf slovenskej diplomacie ocenil slovenskú mimovládnu organizáciu Človek v ohrození, ktorá vznikla ešte v roku 1999.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…