Domov Slovensko Sputnikom sa už očkuje, záujem je však nižší

Sputnikom sa už očkuje, záujem je však nižší

0
0

Ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V na Slovensku takmer spôsobila rozpad vládnej koalície. Napokon si vyžiadala „len“ kreslo premiéra Matoviča. V Európskej únii neregistrovanou vakcínou sa na Slovensku už začalo očkovať. Záujem o ňu je však nižší ako predpokladali prieskumy spred dvoch mesiacov.

Vakcínu Sputnik V priviezli na Slovensko ešte koncom februára. Očkovať ňou sa podľa vyjadrenia vtedajšieho ministra zdravotníctva malo o dva týždne. Po peripetiách spojených s testovaním v Európskej únii neregistrovanej vakcíny dalo zelenú jej použitiu na Slovensku ministerstvo zdravotníctva napokon až minulý týždeň.

Prihlasovanie na očkovanie Sputnikom V spustili v utorok (1. 6.), očkovať ním sa začalo v pondelok 7. júna. Sputnik sa na Slovensku používa na základe upraveného povolenia Lengvarského predchodcu Mareka Krajčího (OĽANO). Samotný aktuálny minister zdravotníctva na otázku, či by sa Sputnikom nechal zaočkovať odpovedal jednoduchým „nie“.

Záujem klesá

Záujem o ruskú vakcínu však značne zaostáva za očakávaniami. V čase, keď 200 tisíc dávok na Slovensko priviezli, malo podľa prieskumov o očkovanie touto vakcínou záujem okolo pol milióna ľudí.

Realita po trojmesačnom odklade očkovania je však ďaleko ďaleko nižšia. Počas prvého týždňa sa na očkovanie Sputnikom prihlásilo len niekoľko tisíc ľudí. Môže za to okrem kontroverzného testovania vakcíny aj to, že mnoho štátov Európskej únie zvažuje, že povolí vstup na svoje územie len ľuďom zaočkovaným registrovanou vakcínou.

Tento dôvod napríklad uviedol ako dôvod pre nezaočkovanie sa Sputnikom aj samotný Igor Matovič, ktorý predtým o túto vakcínu bojoval tak, že ho stála premiérske kreslo.

Matovič chce, aby sa očkovali aj vyššie ročníky

Napriek tomu, vyzerá to, že bývalý premiér vakcíne stále verí. Najnovšie by totiž chcel, aby sa vakcínou očkovali aj starší obyvatelia (teraz je veková hranica od 18 do 60 rokov).

„Verím, že zlomyseľní ľudia hnaní primitívnou geopolitickou nenávisťou tentoraz nedostanú priestor na svoje hry a starší ľudia dostanú možnosť sa očkovať vakcínou, ktorou chcú,“ zastarel sa Matovič opäť raz do zdravotníckej témy.

Ministerstvo zdravotníctva však nateraz skonštatovalo, že sa riadi oficiálnymi informáciami od výrobcu, ktoré hovoria o vekovej hranici od 18 do 60 rokov. Rezort ale zároveň potvrdil, že koncom týždňa dostal dokument v ruskom jazyku, ktorý momentálne analyzuje.

ano, TASR, foto: internet  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…