Domov Zahraničie Srí Lanku, ako aj celý svet, zahalil smútok

Srí Lanku, ako aj celý svet, zahalil smútok

0
0

Koncom minulého víkendu, v predvečer jedného z najväčších sviatkov v kresťanskom svete, sa Srí Lanka zmenila na krajinu plnú smútku a smrti.

Počas série viacerých útokov a výbuchoch v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke prišlo o život viac ako 300 ľudí a takmer 500 ľudí bolo zranených.

Hneď po útokoch nariadili srílanské úrady dočasný zákaz vychádzania a tiež boli dočasne zablokované aj sociálne siete. Medzi obeťami útokov boli aj cudzinci, prevažne z európskych krajín a Ameriky, ktorí na ostrove trávili dovolenky. Prevažná väčšina mŕtvych sú srílanskí štátni príslušníci.

Srí Lanka

Srílanská demokratická socialistická republika sídli na ostrove Cejlón v Indickom oceáne. Do roku 1972 sa krajina aj oficiálne volala Cejlón.

Približne 70 percent obyvateľstva sa hlási k budhizmu, okolo 15 percent sa hlási k hinduizmu, len okolo 7,5 percenta sa hlási k moslimom a tak isto len 7,5 percenta sa hlási ku kresťanstvu.

Iné veľké útoky od občianskej vojny

Práve nedávna história Srí Lanky nebola pokojná, od skončenia občianskej vojny v roku 2009 boli v krajine občasné problémy a nepokoje.

Napríklad aj v marci 2018 bol vyhlásený výnimočný stav po tom, čo členovia väčšinovej budhistickej komunity Sinhala napadli mešity a majetok vo vlastníctve moslimov. Počas občianskej vojny zahynulo viac ako 70 tisíc ľudí a trvala 26 rokov.

Útoky počas Veľkej noci

Je viac ako jasné, že útoky počas veľkej noci zaznamenali celosvetovú pozornosť, tá sa následne zmenila na obrovský šok a smútok po celom svete.

Celkovo došlo k ôsmim výbuchom, prvých šesť nastalo takmer simultánne, ďalšie dva nastali o niekoľko hodín neskôr. Cieľmi útokov boli miesta luxusných hotelov ako aj miesta v blízkosti kostolov.

Minimálne jeden útok sa podarilo úradom zlikvidovať a podľa oficiálnych informácií bola väčšina útokov vykonaná samovražednými bombovými atentátnikmi.

Reakcie ľútosti prišli z celého sveta

Pápež František vo svojom tradičnom prejave Urbi et Orbi vo Vatikáne odsúdil útoky, nazval ich krutým násilím, ktoré sa zameralo na kresťanov, ktorí oslavovali Veľkú noc.

Celkovo útoky odsúdil takmer celý svet, medzi inými aj Katar, Pakistan, Bahrajn či Spojené arabské emiráty.

Vladimir Putin ich nazval krutými a cynickými, britská premiérka Theresa Mayová ich považuje za hrôzostrašné a vyjadrila ľútosť pozostalým. Americký prezident Donald Trump poprial cez sociálne siete úprimnú sústrasť.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…