Domov Zahraničie Štáty EÚ a NATO chcú obnoviť dialóg s Ruskom, majú však podmienky

Štáty EÚ a NATO chcú obnoviť dialóg s Ruskom, majú však podmienky

0
0

Slovenská diplomacia sa chce aj v roku 2022 zasadzovať za to, aby sa o bezpečnostných otázkach týkajúcich sa Európy diskutovalo za spoločným rokovacím stolom. A to formou otvoreného a úprimného dialógu, ktorý zohľadňuje záujmy a predstavy všetkých jeho účastníkov.

Súčasťou týchto rokovaní pritom vždy musí byť aj zachovanie práva krajín rozhodnúť sa o vlastnej zahraničnopolitickej a bezpečnostnej politike.

V rozhovore s veľvyslancom Gruzínskej republiky na Slovensku Revazom Bešidzem to opätovne zdôraznil aj štátny tajomník MZVEZ SR Martina Klus.

Podpora tzv. politiky otvorených dverí do NATO

Rozprávali sa o aktuálnej bezpečnostnej situácii v regióne východnej Európy, ako aj o návrhoch Ruskej federácie na dve medzinárodné zmluvy so Spojenými štátmi americkými a so Severoatlantickou alianciou (NATO), v ktorých vláda v Moskve žiada tzv. bezpečnostné záruky.

Predložené dokumenty Slovensko spolu so spojencami v Aliancii už od konca minulého roka pozorne študuje, nakoľko sa návrhy týkajú nielen bezpečnosti Slovenska a Európy, ale aj samotného fungovania NATO. Zároveň sa však snažia ovplyvniť zahraničnopolitické smerovanie Gruzínska aj Ukrajiny.

„V rozhovore s gruzínskym veľvyslancom som zdôraznil, že Gruzínsko má ako suverénny štát právo zvoliť si vlastné zahraničnopolitické smerovanie aj bezpečnostné záruky a žiadny iný štát do toho nemôže zasahovať,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Dodal, že Slovenská republika vníma euroatlantické integračné ambície Gruzínska a podporuje jeho suverenitu a územnú celistvosť v rámci medzinárodne uznaných hraníc. Vláda SR taktiež podporuje Gruzínsko na ceste reforiem a posilňovania jeho odolnosti.

„Severoatlantická zmluva hovorí jasne – rozhodnutie o členstve v NATO je na každom jednotlivom štáte a na spojencoch v Aliancii. Žiaden iný aktér nemá právo do tohto rozhodnutia zasahovať a nemôže ho ani vetovať.

Rozdelenie sfér vplyvu sme tu už mali v časoch studenej vojny a aj z našej vlastnej skúsenosti na Slovensku veľmi dobre vieme, ako to napokon dopadlo. Odmietame preto porušovanie medzinárodného práva, ako aj návrat k rétorike spred roka 1989,“ zdôraznil Martin Klus s tým, že takáto doba sa už podľa neho nesmie viac zopakovať.

Slovensko chce mať dobré vzťahy s Ruskom

Štáty Európskej únie (EÚ) a NATO už niekoľko týždňov upozorňujú aj na zhromažďovanie až približne stotisíc ruských vojakov neďaleko hraníc s Ukrajinou. Moskvu zároveň Západ varuje pred prípadnou inváziou na Ukrajinu. Rusko plány vojenského zásahu kategoricky popiera.

„Želáme si, aby bolo Rusko nielen naším obchodným partnerom, ale aj priateľom a spojencom. Sme pripravení na otvorený dialóg založený na vzájomnom rešpekte. Chceme mať vzťahy zbavené predsudkov a konfrontácie.

V rozhovoroch preto budeme vychádzať z princípov, ktoré tvoria základ našej slovenskej a európskej bezpečnosti, vrátane rešpektovania medzinárodného práva a záväzkov, ktoré sme na seba ako členovia medzinárodného spoločenstva prijali,“ uviedol štátny tajomník Martin Klus s tým, že prípadné vojenské aktivity voči nášmu susedovi sú neakceptovateľné a mali by ďalekosiahle následky na vzťahy EÚ s Ruskom.

Nevyhnutným predpokladom pre začatie akejkoľvek diskusie je teda podľa Slovenska deeskalácia napätia pozdĺž hranice Ruska s Ukrajinou.

„Na dobré vzťahy sú vždy potrební dvaja. Hybridná vojna, ktorú Moskva evidentne podporuje prostredníctvom dezinformačných kampaní napríklad aj v informačnom priestore na Slovensku a ďalších krajinách strednej či východnej Európy, dobrým vzťahom neprospieva a my na rezorte diplomacie SR takéto aktivity nie sme ochotní tolerovať.

Zásadne totiž ovplyvňujú kvalitu demokracie na Slovensku a v prípade pandémie už aj verejné zdravie,“ dodal M. Klus.

Rezort diplomacie SR v tejto súvislosti pripomína, že pre bezpečnosť Slovenska je mimoriadne dôležitá jednota spojencov a vzájomná komunikácia medzi európskymi štátmi a USA.

Šéf Bieleho domu Joe Biden ešte koncom roka 2021 telefonoval o napätej situácii na východnej hranici Ukrajiny aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Vedenie MZVEZ SR v tejto súvislosti oceňuje, že Spojené štáty do svojich bilaterálnych rokovaní s Ruskou federáciou pravidelne a aktívne zapájajú aj ostatné členské krajiny NATO, vrátane Slovenska.

Slovensko si želá priateľské vzťahy s Ruskom, no rezort diplomacie zároveň odmieta tolerovať hybridnú vojnu, okupáciu zvrchovaných území či návrat k rétorike a deleniu sfér vplyvu ako za čias studenej vojny.

Martin Klus, štátny tajomník MZVaEZ

md, foto: archív MK, TASR/AP



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…