Domov Komentáre Klus: Omikron zvýraznil význam cestovných odporúčaní

Klus: Omikron zvýraznil význam cestovných odporúčaní

0
0

Aj v roku 2022 budeme občanom prinášať dôležité informácie o cestovaní a opatreniach v zahraničí.

S príchodom nového roka sa v Európe ešte viac rozšíril nový variant koronavírusu omikron. O vlastnostiach tejto mutácie a jej dopade na naše zdravie ešte nevieme všetko, čo by sme potrebovali.

A preto sa krajiny majú na pozore a deň za dňom sprísňujú opatrenia. Cestovanie, najmä lietanie, sa stáva čoraz komplikovanejšie. Pocítili to aj viacerí občania Slovenska, ktorí na prelome rokov vycestovali za hranice a dostali sa do ťažkostí.

Naše konzulárne úrady zaznamenali niekoľko takýchto prípadov, čo len potvrdzuje význam odporúčania MZVEZ SR necestovať do zahraničia v čase pandémie COVID-19, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Žiaľ, veľa ľudí si uvedomí riziko až v momente, keď sa im niečo stane.

Ak sa teda pýtate, prečo rezort diplomacie stále neodporúča výlety za hranice, pokúsim sa uviesť pár dôvodov: Po prvé, najväčšie starosti pre občanov nastávajú, keď sa v zahraničí nakazia alebo sú tam pozitívne testovaní.

Po druhé, problémy nastávajú aj preto, že niektorí občania situáciu podceňujú, nemajú poistenie, a potom sa im cesta, pobyt v karanténe či nebodaj hospitalizácia výrazne predražia.

A do tretice, odporúčaním necestovať vychádzame v ústrety aj ostatným štátom, pretože aj naši občania v iných krajinách sa môžu stať záťažou pre tamojší zdravotný systém.

No aj keď už niekoľko mesiacov odporúčame, aby každý cestovanie zvážil, na konci dňa je to vždy na rozhodnutí každého občana. Štát ani vláda nemôžu nikomu zakázať vycestovať alebo vrátiť sa z cudziny domov.

No ak občania naše odporúčanie rešpektujú, chránia svoje zdravie, životy svojich blízkych a najmä – uľahčujú prácu lekárom a zdravotníkom.

Ak sa aj napriek tomu rozhodnete vycestovať, mali by ste si ešte pred odchodom pozorne naštudovať jednotlivé pravidlá a aktuálne opatrenia.

Často sa však stáva, že čo platí dnes, nemusí už platiť zajtra či od nového týždňa. Počítať preto treba naozaj so všetkým, keďže podmienky sa neustále menia.

Môžem však potvrdiť, že aj v roku 2022 budeme prinášať občanom všetky dôležité informácie o cestovaní a protipandemických opatreniach v zahraničí.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…