Domov Zahraničie Sú Ukrajina a Rusko o krok bližšie k zmiereniu?

Sú Ukrajina a Rusko o krok bližšie k zmiereniu?

0
0

Počas uplynulého týždňa prišlo k postupnému stiahnutiu ukrajinských vojakov a proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Nedávne rozhodnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o uskutočnení volieb v separatistami ovládanom ukrajinskom regióne Donbas nastavilo celý rad postupných krokov, a to tak ako to načrtol bývalý nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier v roku 2016, kedy pred konaním volieb sa musia stiahnuť proruské jednotky z okolitej oblasti a zároveň dôjde k udeleniu osobitného statusu regiónu Donbas.

Vojna si vyžiadala tisíce mŕtvych

Dve východné oblasti na východe Ukrajiny, Luhansko a Donecko v regióne Donbas, ovládli proruskí separatisti v roku 2014 po ruskej anexii Krymu. V regióne Donbas sa následne vytvorili dve takzvané ľudové republiky, ktoré Kyjev ani Moskva neuznali.

Počas trvania konfliktu si boje vyžiadali viac ako 13 tisíc mŕtvych. Celkovo sa odhaduje, že vnútorne vysídlených bolo až okolo 1,5 milióna ľudí.

Možno bude aj mierový summit

Stiahnutie ozbrojencov sa malo pôvodne uskutočniť už skôr, no Ukrajina to zastavila kvôli tomu, lebo povstalci porušovali dosiahnuté prímerie, pričom obe strany sa na striedačku navzájom obviňujú z porušenia prímeria, ktoré bolo dohodnuté v bieloruskom hlavnom meste Minsku ešte v roku 2015.

Súčasné stiahnutie by mohlo byť signálom aj pre uskutočnenie očakávaného mierového summitu medzi Ruskom, Ukrajinou, Nemeckom a Francúzskom.

Postupné stiahnutie ozbrojencov

Na jednej strane ukrajinské ozbrojené sily a na druhej Ruskom podporovaní rebeli začali v sobotu s ústupom v obci Petrivske v spornom východnom regióne Donbasu.

Za úplné stiahnutie sa považuje, ak sa obe strany stiahnu na jeden kilometer od frontovej línie, následne sa bude vykonávať odmínovanie oblasti. Nie je to prvýkrát, čo obe strany stiahli svoje ozbrojené jednotky pomocou monitorovacej misie OBSE.

K mieru na východe Ukrajiny je ešte ďaleko

Aj toto stiahnutie je iba jedno zo série opatrení, ktoré by mohli pripraviť pôdu pre uskutočnenie volieb na týchto povstaleckých územiach. Následne by sa umožnilo udeliť tejto časti ukrajinského územia osobitné postavenie.

Ukrajina aj Rusko sa dohodli, že voľby uznajú za platné, ak ich za spravodlivé a slobodné označia volební pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Všetky tieto kroky síce smerujú k zmiereniu, no od definitívneho mieru sú ešte ďaleko.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Zo svadby sa stal najväčší pivný festival na svete

Nemecký Mníchov je už vyše dve storočia dejiskom najväčšieho pivného festivalu na svete. O…