Domov Zahraničie Summit Putin – Biden s prísľubom pokračovania rokovaní

Summit Putin – Biden s prísľubom pokračovania rokovaní

0
0

Minulú stredu sa vo švajčiarskej Ženeve uskutočnil summit amerického a ruského prezidenta. Niekoľkohodinové rokovanie Joea Bidena a Vladimira Putina prinieslo zopár konkrétnych dohôd, žiadna kľúčová otázka v rámci vzťahov dvoch veľmocí sa však neuzavrela.

Summit Biden – Putin sa konal v čase vyostrených vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Obe strany tvrdia, že ich vzťahy sú najhoršie od konca studenej vojny. Prezidenti sa stretli najprv v menšom a neskôr v rozšírenom formáte.

Prvé kolo rokovaní trvalo necelé dve hodiny a druhé približne 65 minút. Summit tak trval kratšie než sa pôvodne očakávalo. Počítalo sa totiž so štyrmi až piatimi hodinami rokovaní. Každý z prezidentov mal po rokovaní samostatnú tlačovú konferenciu.

Návrat diplomatov

Najhmatateľnejším výsledkom rokovaní najsilnejších mužov planéty bola dohoda, že veľvyslanci ich krajín sa vrátia na svoje pôsobiská a budú pokračovať v plnení svojich diplomatických povinností.

Veľvyslanec USA v Rusku John Sullivan a ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov boli pred niekoľkými mesiacmi pre napäté vzťahy Washingtonu a Moskvy povolaní späť do svojich domovských krajín.

O jadrovom zbrojení i kybernetických útokoch

Vladimir Putin označil rozhovory za „celkom konštruktívne“. Obe strany podľa neho preukázali „ochotu porozumieť jeden druhému“. Putin uviedol, že s Bidenom hovorili i o možnej výmene väzňov.

S Bidenom sa podľa Putina dohodli i na začatí rokovaní o jadrovom odzbrojení a možnom nahradení dohody New START obmedzujúcej množstvo jadrových zbraní po vypršaní jej platnosti v roku 2026.

Ruský prezident tiež informoval, že sa dohodli na začatí rokovaní o kybernetickej bezpečnosti. Téma vstupu Ukrajiny do NATO sa podľa Putina preberala len okrajovo, pretože podľa neho „nie je o čom rokovať“.

Nádej na zlepšenie vzťahov

Joe Biden zas povedal, že atmosféra celého stretnutia bola dobrá až pozitívna a prezidenti si neadresovali „nijaké vyhrážky“. Svojmu ruskému kolegovi však dal jasne najavo, že jeho krajina nebude tolerovať pokusy o narušenie demokratickej suverenity.

Šéf Bieleho domu poznamenal, že Putin vie, že ak by zo strany Ruska došlo k opätovnému zasahovaniu do volieb v USA alebo k ďalším kybernetickým útokom, „bude to mať následky“.

Putinovi dal Biden zoznam 16 subjektov kritickej infraštruktúry USA, ktoré by sa nemali stať terčom kybernetických či iných útokov. Biden tiež vyjadril nádej, že existuje skutočná šanca na významné zlepšenie vzťahov medzi USA a Ruskom.

Pokračovanie dialógu

Deň po stretnutí s Bidenom sa Vladimir Putin vyjadril, že Moskva je pripravená pokračovať v dialógu so Spojenými štátmi, ak to bude chcieť aj Washington.

„Sme pripravení pokračovať v dialógu do takej miery, ako je (ochotná) americká strana,“ uviedol Putin, ktorého výroky boli odvysielané v ruskej štátnej televízii. Putin zároveň znova vyzval na zvýšenie spolupráce čo sa týka kybernetickej bezpečnosti. Poznamenal, že táto otázka je rovnako dôležitá pre obe krajiny.

red, TASR, foto: TASR/AP 



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…