Domov Šport Švédi sa opäť stali majstrami sveta

Švédi sa opäť stali majstrami sveta

0
0

Cez víkend vyvrcholili boje o hokejového šampióna sveta. Finále 82. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v dánskej Kodani obstarali európske tímy, ktoré do boja o bronz poslali zámorských favoritov.

Čiernym koňom turnaja sa stali hokejisti Švajčiarska, ktorí na ceste za druhým striebrom za posledných päť rokov pokorili hokejové superveľmoci. V štvrťfinále zdolali Fínov 3:2 a v semifinále na nich nestačila ani tradične silná Kanada, ktorú zdolali rovnako 3:2.

Veľké problémy narobili aj vo finálovom zápase Švédom, ktorí na ceste za zlatom zdolali vo štvrťfinále Lotyšov 3:2, aby v semifinálovom zápase rozobrali Američanov 6:0.

Kanada bez medaily

Napriek krutej semifinálovej prehre sa hokejisti USA dokázali v „malom finále“ zomknúť a po prehre so Švajčiarmi zaskočených Kanaďanov zdolali pomerne jednoznačne 4:1.

Pre Kanaďanov, ktorí si obyčajne chodia na svetové šampionáty po zlato, to bol po štyroch rokov prvý šampionát bez medaily.

Švajčiari siahali na historický úspech

Finálový zápas medzi Švédskom a Švajčiarskom priniesol všetko, čo sa na vyvrcholenie svetového šampionátu patrí. Napínavý duel, v ktorom Švédi ani raz nevyhrávali nerozhodol riadny hrací čas ani 20-minútové predĺženie.

Švajčiari vyhrávali 1:0, aj 2:1, ale „trom korunkám“ sa zakaždým podarilo vyrovnať. Aj nájazdy začali lepšie Helvéti, keď sa ujali vedenia hneď v prvej sérii. To bol však od sympaticky hrajúcich prekvapivých finalistov posledný gólový zápis.

Švédi sa vďaka dvom gólom v posledných dvoch nájazdových sériách mohli radovať z obhajoby zlatých medailí, keď sa vlani v Kolíne tešili rovnako po nájazdoch a zdolaní Kanady. Je to už ich 11. titul, naopak Švajčiari sa zo zlata ešte nikdy netešili. Striebro získali po tretíkrát.

Najproduktívnejším Kane

Tabuľku produktivity ovládol americký útočník Patrick Kane, ktorý v 10 zápasoch zaznamenal 20 bodov za 8 gólov a 12 asistencií, prenasledovaný 18-bodovým Fínom Ahom (9+9) a 17-bodovým Kanaďanom McDavidom (5+12).

Najlepší z našich bol útočník Laco Nagy s desiatimi bodmi za gól a 9 asistencií. Najlepšiu mušku mal 9-gólový Aho, najlepšími nahrávačmi boli Kane a McDavid s 12 asistenciami.

Lacovi Nagyovi sa v tejto štatistike ušla 3. priečka za 9 gólových prihrávok. V iných štatistikách by ste na popredných miestach našich hráčov hľadali márne.

All‑stars team turnaja

A. Nilsson, Ekman‑Larsson, A. Larsson, Rakell (Švédsko)
Patrick Kane (USA)
Sebastian Aho (Finsko)

MS v hokeji 2019 bude hostiť Slovensko

Nevyrovnané výkony našich hokejistov priniesli Slovensku celkovo 9. miesto. V rebríčku IIHF nám patrí 10. priečka, ktorá znamená, že Slovensko bude musieť pravdepodobne hrať kvalifikáciu na najbližšie zimné olympijské hry.

Z rebríčka tiež vyplýva zloženie skupín pre najbližší šampionát, ktorý bude o rok hostiť práve Slovensko.

V jednej skupine by podľa rebríčka IHF mali hrať Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, Slovensko, Dánsko, Francúzsko a Veľká Británia, v druhej Švédsko, Rusko, Česko, Švajčiarsko, Nórsko, Lotyšsko, Rakúsko a Taliansko.

Zloženie skupín sa však ešte môže meniť. Prekvapením pre slovenských fanúšikov je, že Slovenký tím bude hrať svoje zápasy v Košiciach.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…