Domov Zahraničie Svetová obchodná vojna vstúpila do ďalšej fázy

Svetová obchodná vojna vstúpila do ďalšej fázy

0
0

Obchodná vojna medzi USA a zvyškom sveta sa prehupla do svojej ďalšej fázy. Minulý týždeň, po tom čo vstúpili do platnosti clá na dovoz výrobkov z Číny, uvalila táto krajina odvetné clá na americký import.

Clá na dovoz z Číny sľubovala Trumpova administratíva už dávnejšie. Hoci Čína varovala, že prijme odvetné opatrenia proti takémuto kroku, 25-percentné clá na čínsku produkciu oceliarskeho priemyslu v hodnote 34 miliárd napokon skutočne vstúpili do platnosti minulý piatok.

Odveta na seba nenechala dlho čakať a ešte v ten deň oznámilo čínske ministerstvo zahraničných vecí, že uvaľuje clá na dovoz tovarov z USA, a to s okamžitou platnosťou.

Čína už skôr informovala, že americké clá na dovoz ocele poškodia globálne oceliarske odvetvie a vážne narušia záujmy spotrebiteľov.

EÚ sa bojí záplavou svojho trhu

Rovnako v ten istý deň oznámila Európska únia, že rovnako uvalí clá na dovoz ocele do únie. Európska komisia uviedla, že po uvalení ciel na čínsku oceľ smerujúcu do USA je veľmi pravdepodobné, že tieto tovary budú presmerované na európsky trh.

S cieľom zamedziť zaplaveniu trhu čínskymi tovarmi preto Európska únia uvalí clá ak dovoz prekročí doterajší bežný objem dovozu. Tieto opatrenia by mohli vstúpiť do platnosti v priebehu júla.

Reagujú aj Rusi

No a podobne zareagovalo aj Rusko. Doterajšie dovozné clá zvýšili na 25-40 %. Jedná sa o produkty na niektoré zariadenia používané pri výstavbe ciest, na zariadenia pre ropný a plynárenský priemysel, na nástroje na spracovanie kovov, ťažobné zariadenia a optické vlákna.

Ruský minister hospodárskeho rozvoja Maxim Oreškin vo svojej reakcii uviedol, že americké clá spôsobia ruským producentom stratu viac ako 500 miliónov dolárov. Odvetné ruské opatrenie by pritom malo kompenzovať túto stratu len vo výške necelých 90 miliónov.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odsúdený Andruskó: Vražda Kuciaka bola na pokyn Kočnera

Právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó, ktorý koncom roka uzavrel so Špecializovaným trestný…