Domov Slovensko Trnka vydieral Haščáka, Kočner ho varoval, že ho zabijú

Trnka vydieral Haščáka, Kočner ho varoval, že ho zabijú

0
0

V poslednom čase sme svedkom informácií, ktoré našu krajinu neukazujú v najlepšom svetle. Reč je najmä o kontroverznom podnikateľovi Marianovi Kočnerovi, ktorý, ako sa podľa zverejnených informácií zdá, mal pod palcom nielen mnohých politikov, ale tiež justíciu a iné štátne orgány. Najnovšie informácie však prekračujú všetky hranice. Svetlo sveta totiž uzrela nahrávka, ktorá zachytáva rozhovor Kočnera s prokurátorom Dobroslavom Trnkom, a veru nejde o žiadne milé počúvanie.

Ak sa doteraz politici či iné vplyvné osobnosti bránili, že údajná komunikácia z aplikácie Threema je falošná, pri nahrávke, ktorú v pondelok uverejnil Denník N, sú pomerne jasne rozoznateľné dva hlasy.

Jeden patrí podnikateľovi Marianovi Kočnerovi a druhý prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi, ktorý v rokoch 2004 – 2011 zastával dokonca post generálneho prokurátora.

Hovor pravdu, lebo ťa zabijú

Podľa Denníka N vyhotovil nahrávku samotný Marian Kočner v lete 2014 a na svojom webe ju zverejnili s upozornením, že nie je vhodná pre maloletých vzhľadom na množstvo vulgarizmov.

V skutočnosti sú však vulgarizmy tým najmenším problémom spomínanej asi 70-minútovej nahrávky. Trnka s Kočnerom sa v nahrávke rozprávajú o kauze Gorila.

Protesty proti Gorile v roku 2012

Bola to kauza, ktorá naštartovala pád SDKÚ a priniesla prepisy rozhovorov v byte na Vazovovej ulici, kde sa stretávali politici so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom.

Práve Kočner mal disponovať nahrávkami, ktoré dokazovali pravosť spisu Gorila, a tieto nahrávky si uschoval u vtedajšieho generálneho prokurátora.

Podľa v pondelok uverejneného rozhovoru mal však Trnka použiť nahrávku na vydieranie Haščáka, čo Kočnera rozzúrilo, pretože ako z nahrávky vyplýva Haščák už za Gorilu zaplatil, pričom tieto peniaze má mať práve Kočner.

Podnikateľ tiež varuje prokurátora, že ho zabijú. „A teraz mi povedz pravdu. Prečo ste išli vydierať toho Haščáka? Čo tebe j..e? Ten Slavo je môj kamarát. Mám s ním rozbehnuté nejaké veci!

A hovor teraz len pravdu. Lebo len pravda ťa zachráni a možno zachráni aj tvojho syna, ktorý si to takisto odserie. Lebo si to odserieš ty, prehráš súd, odj..ú ťa, pôjdeš do basy a tvojmu synovi zničia život.

Tak rozprávaj a prestaň ma klamať, lebo keď ma budeš klamať, tak uvidíš, čo potom spravím s tebou,“ hovorí na nahrávke Kočner Trnkovi. „Ešte raz, prestaň klamať. Zabijú ťa. Zabijú ťa, ale odserie si to aj tvoj syn, ty k…t,“ varuje Kočner.

Marian Kočner

„Ja viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy,“ odpovedá prekvapivo Trnka, ktorý je stále prokurátorom Generálnej prokuratúry SR. Kočnerovi tiež vŕta hlavou, prečo sa Trnka dal na vydieranie.

„Pre peniaze? Ale veď peniaze máš u mňa uložené. Všetky do p..i, za všetky kauzy, kde som ja niečo ustál, sú u mňa a máš tam aj ty svoj diel,“ hovorí Kočner Trnkovi, pričom ten mu potvrdil, že vždy, keď si prišiel po peniaze, ich aj od Kočnera dostal.

Okrem toho sa dvojica rozpráva aj o kupovaní poslancov, keď ako Kočner hovorí, on aj Haščák zaplatili po milióne eur, aby parlament opäť zvolil Trnku za generálneho prokurátora, no Trnka si nezabezpečil hlasy, ktoré mal a napokon mu na znovuzvolenie chýbal jeden hlas.

Nahrávku poslali na expertízu

Nahrávkou polícia údajne disponuje od novembra 2018 a podľa denníka má aj znalecký posudok, že nahrávka je pravá a hlasy na nej patria skutočne Dobroslavovi Trnkovi a Marianovi Kočnerovi.

Polícia však po uverejnení nahrávky informovala verejnosť o tom, že nahrávku poslala na expertízne preskúmanie. „V trestnej veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu prijímania úplatku sú naďalej vykonávané procesné úkony.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry nemohol doteraz vypočuť dôležitého svedka, pretože nebol zbavený mlčanlivosti.

Minulý týždeň však už prijal súhlas z Generálnej prokuratúry SR na zbavenie mlčanlivosti, v blízkej dobe bude zainteresovaná osoba vypočutá,“ uvádza polícia s tým, že bližšie informácie zatiaľ nie je možné poskytnúť. Podľa médií by kľúčovým svedkom mal byť práve Dobroslav Trnka.

Dobroslav Trnka

Povedali o nahrávke:

Zuzana Čaputová, prezidentka SR: „Ukazuje, ako bývalý najvyšší predstaviteľ generálnej prokuratúry nebol v službe spravodlivosti, ale spravodlivosť bola slúžkou záujmov skupiny ľudí.

Žiaľ, potvrdzujú sa najhoršie predstavy a indície o fungovaní právneho štátu v nedávnej minulosti. Verím, že ani informácie z tejto nahrávky nezostanú bez rýchlej a jednoznačnej reakcie kompetentných orgánov, pretože všetci potrebujeme veriť tomu, že takto to už na Slovensku fungovať nebude.“

Peter Pellegrini, predseda vlády SR: „Obsah zverejnenej pásky oprávnene vyvoláva znechutenie. Nečakal som, že raz budem čítať, ako sa bývalý generálny prokurátor a jeho dnes uväznený komplic, bavili o úplatkoch a guľkách do hlavy. Musíme sa vyrovnať s ľuďmi, ktorí si v minulosti kupovali spravodlivosť v domnienke, že ostanú navždy bez trestu.“

Robert Fico, predseda Smeru-SD: „Gorila, o ktorej sa hovorí v nahrávke medzi Kočnerom a Trnkom je obludná kauza druhej Dzurindovej vlády. Išlo v nej o provízie z privatizácie strategických podnikov a kupovanie poslancov predovšetkým v prospech Penty.

Je neuveriteľné sledovať pána Sulíka, ako obviňuje Smer a je pritom vidieť obraz a zvuk videa, na ktorom s Marianom K. ako predseda parlamentu dohaduje voľbu generálneho prokurátora Trnku.

Spôsobom sebe vlastným, teda pokryteckým, sa pridala strana daňového podvodníka pána Kisku, ktorej hlavný expert na zdravotníctvo je manažér Penty.“

Richard Sulík, predseda SaS: „Všetci sme nejak tušili, ako to mohlo prebiehať medzi Marianom K. a Dobroslavom Trnkom a dnes na to máme dôkaz, ktorý hovorí o tom, že títo páni nám ukradli štát.

Vo fungujúcich krajinách by v tejto chvíli u Trnku zasahovalo komando a odviedlo by ho v putách do cely predbežného zadržania.“

Alojz Hlina, predseda KDH: „Jankovská je stále sudkyňa, Trnka je stále prokurátor, Harabin je stále sudca. Všetkým týmto ľuďom platí štát vysoké platy z daní daňových poplatníkov.

Ako je vôbec možné, že sme takíto bezmocní, že sme nútení sa bezmocne pozerať na takúto devastáciu štátu, na takúto aroganciu? Kam až zájde falošná kolegialita sudcov a prokurátorov? Dokedy budú chcieť týchto ľudí chrániť?“

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…