Domov Zahraničie Trump hrozí zrušením členstva v Svetovej obchodnej organizácii

Trump hrozí zrušením členstva v Svetovej obchodnej organizácii

0
0

Americký prezident Donald Trump sa počas rozhovoru pre agentúru Bloomberg News vyhrážal, že USA odídu zo Svetovej obchodnej organizácie, pretože vraj podľa neho organizácia nespravodlivo zaobchádza s USA.

Donald Trump počas minulotýždňového rozhovoru pohrozil odchodom svojej krajiny zo Svetovej obchodnej organizácie (WTO), pokiaľ sa voči USA nezačne právať spravodlivo.

Síce priznal, že v posledných sporoch sa WTO postavilo za Ameriku, na druhú stranu má pocit, že organizácia príliš často rozhoduje proti Spojeným štátom americkým.

Svetová obchodná organizácia

Svetová obchodná organizácia (WTO) bola založená s cieľom poskytnúť pravidlá pre globálny obchod za účelom odstraňovania tarifných a netarifných prekážok v medzinárodnom obchode a riešiť spory medzi členskými krajinami.

Centrála WTO sa nachádza v švajčiarskej Ženeve. V súčasnosti má WTO 164 členov, medzi posledné pristúpené krajiny patria od roku 2017 Južný Sudán alebo napríklad iba v roku 2012 sa členom stalo Rusko. Súčasným generálnym riaditeľom je Brazílčan Roberto Azevedo.

Nezhody trvajú už dlhšie

Americký prezident hovoril o nespravodlivom zaobchádzaní WTO so Spojenými štátmi už predtým, ako sa stal prezidentom. Ako je známe Washington nedávno zablokoval vymenovanie nových sudcov do ženevského orgánu pre riešenie sporov WTO, ktorý by mohol ochromiť jeho schopnosť vydávať rozsudky.

Aj v ostatnom rozhovore uviedol, že dohoda z roku 1994 o založení WTO bola najhoršou obchodnou dohodou vôbec.

Trumpova obchodná politika

Celkovo je Trumpova protekcionistická obchodná politika, ktorú dlhodobo presadzuje, v rozpore s otvorenou obchodnou politikou, ktorú presadzuje WTO.

Ani v minulosti Donald Trump nebol fanúšikom multilaterálnych obchodných dohôd. Nedávne zavedenie ciel na mnohé výrobky dovážané do USA z celého sveta sú tiež v rozpore s touto otvorenou obchodnou politikou.

Obchodná vojna s Čínou

Najväčší boj zvádza Donald Trump s Čínou, keďže tieto dve najväčšie ekonomiky sveta sa hádajú o globálny vplyv.

Práve Čína reagovala tak, že zaviedla odvetné dovozné clá v rovnakej hodnote na americké výrobky a tiež podala aj sťažnosť na uvalené clá v rámci WTO. Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že Amerika zjavne porušuje pravidlá WTO.

Rozhoduje WTO proti USA?

Niektorí analytici poukazujú na skutočnosť, že rozhodnutia WTO sú takmer jedna k jednej, teda pre a proti rozhodnutiam USA, a teda nedochádza k zvýhodňovaniu ale ani k nespravodlivosti voči USA. Na to má už však americký przident iný názor.

Svetová obchodná organizácia a Slovensko

Slovenská republika sa hneď po svojom vzniku 1. 1. 1993 ako nástupnícka krajina ČSFR stala zmluvnou stranou Všeobecnej dohody o clách a obchode, ktorá bola predchodcom Dohody o zriadení WTO z roku 1994. Slovensko sa stalo 1. 1. 1995 jedným z prvých pôvodných členov WTO.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …