Domov Zahraničie Ukrajina požiadala o zrýchlený vstup do NATO

Ukrajina požiadala o zrýchlený vstup do NATO

0
0

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v piatok potvrdil, že spoločne s prezidentom Volodymyrom Zelenským a predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom podpísali žiadosť o „zrýchlený“ vstup do Severoatlantickej aliancie.

Ukrajinský premiér v príspevku na sociálnej sieti Twitter ďalej napísal, že „Ukrajina bráni demokraciu, princípy slobody a celý civilizovaný svet“ a dokázala, že je dôstojným a spoľahlivým spojencom.

Zelenskyj: Je to spravodlivé

Zelenskyj pri podpise žiadosti uviedol, že proces „zrýchleného“ vstupu do NATO je možný. Ako príklad uviedol Fínsko a Švédsko, ktoré tento rok začali proces vstupu do Aliancie bez akčného plánu členstva (MAP).

„Je to spravodlivé. Je to spravodlivé aj pre Ukrajinu. Ide o upevnenie toho, čo sme už dosiahli a aké sú naše hodnoty, na úrovni zmluvy,“ povedal Zelenskyj v prejave. „Chápeme, že si to vyžaduje súhlas všetkých členov Aliancie.

A preto, kým sa to deje, ponúkame realizáciu našich návrhov týkajúcich sa bezpečnostných záruk pre Ukrajinu a celú Európu v súlade s Kyjevským bezpečnostným paktom, ktorý bol vypracovaný a predložený našim partnerom,“ dodal.

Zelenskyj povedal, že Ukrajina a spojenci si dôverujú, pomáhajú a navzájom sa chránia. „Toto je Aliancia. De facto. Dnes sa Ukrajina uchádza o to, aby to bolo aj de iure,“ uviedol.

Dôverujeme si

„Podpísaním žiadosti Ukrajiny o urýchlený vstup do NATO robíme náš rozhodný krok… Prakticky sme už preukázali kompatibilitu s aliančnými štandardmi. Sú skutočné pre Ukrajinu – skutočné na bojisku a vo všetkých aspektoch našej interakcie,“ povedal Zelenskyj.

„Dôverujeme si, pomáhame si a chránime sa. Toto je aliancia,“ dodal.

Ukrajinská armáda sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajine prezbrojuje, keď od zbraní zo sovietskej éry postupne prechádza na štandardy NATO. Ambície Kyjeva vstúpiť do NATO boli pre Moskvu jednou zo zámienok na februárovú inváziu na Ukrajinu.

Podporuje to už 10 krajín

Kancelária ukrajinského prezidenta tvrdí, že podporu jej vstupu do Severoatlantickej aliancie vyjadrilo už desať krajín tohto obranného bloku.

Poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak v statuse na platforme Twitter napísal, že tými, ktorí podporujú žiadosť Ukrajiny o „zrýchlený“ vstup do Severoatlantickej aliancie, sú „väčšinou krajiny, ktoré si pamätajú pazúry (ruského) impéria“.

Podľa ukrajinských médií žiadosť Ukrajiny podporilo už desať krajín: Česko, Čierna Hora, Estónsko, Kanada, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Severné Macedónsko a Slovensko.

red, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…