Domov Slovensko Ústavný súd je kompletný. Budú sa meniť pravidlá jeho kreovania?

Ústavný súd je kompletný. Budú sa meniť pravidlá jeho kreovania?

0
0

Prezident Andrej Kiska po troch rokoch ukončil spor s parlamentom a konečne vymenoval 3 chýbajúcich sudcov Ústavného súdu SR. Učinil tak však až po tom, čo ústavný súd konštatoval porušenie ústavy prezidentom, a to vo viacerých článkoch, a ústavných sudcov mu prikázal vymenovať.

Pripomeňme, že Ústavný súd SR nebol v kompletnom zložení už od roku 2014. Napriek tomu, že Národná rada SR zvolila na každý uvoľnený post dvoch kandidátov, prezident si z nich nevybral s odôvodnením, že podľa neho nespĺňajú odborné nároky na tento post, čím podľa ústavného súdu nielen porušil ústavu, ale aj prekročil svoje právomoci.

Prezident napokon menoval

Po tomto verdikte ústavného súdu napokon minulý týždeň prezident vymenoval za ústavných sudcov Janu Laššákovú, Mojmíra Mamojku a Miroslava Duriša.

Podľa vlastných slov si prezident uvedomuje dôležitosť ústavného súdu. „Ústavný súd je v každom demokratickom štáte považovaný za najváženejšiu súdnu autoritu, ktorá chráni základné práva a slobody ľudí,“ povedal prezident.

Pri menovaní nových sudcov vyjadril vieru, že sa autorita ústavného súdu posilní. „Je pravda, že na moje rozhodnutie o vymenovaní čakali Mojmír Mamojka, Jana Laššáková a Miroslav Duriš trochu dlhšie.

Chcem preto dnes vyjadriť nádej, že toto čakanie sa napokon našej krajine vyplatí.“

Kritika rozhodnutia ÚS

Napriek tomu, že sa prezident Kiska podvolil rozhodnutiu Ústavného súdu SR a troch nových ústavných sudcov vymenoval, neodpustil si kritiku tejto inštitúcie za jej rozhodnutie. „Nález ústavného súdu zo 6. decembra 2017 vstúpi do dejín ústavnoprávnej praxe na Slovensku ako jedno z jeho najhorších rozhodnutí. Odôvodnenie nálezu odporuje výroku… Jedna chyba za druhou, pre ktorú je rozhodnutie zmätočné a nevykonateľné. Obávam sa, že je právne a fakticky nemožné postupovať podľa najnovšieho rozhodnutia senátu ústavného súdu. Jeho význam vidím iba v tom, že bude slúžiť ako výstraha budúcim generáciám. Varovanie pre všetkých, ako hlboko možno klesnúť, ak politická svojvôľa vytlačí právo z inštitúcie, ktorá má byť miestom ochrany ústavnosti,“ uviedol prezident.

Ústavnými sudcami aj politici

Celý tento 3 roky sa ťahajúci spor najvyšších ústavných inštitúcií priniesol na stôl nový problém. Takmer všetci politici dnes rozprávajú o potrebách zmeny kreovania ústavného súdu.

Najväčším problémom je kandidatúra aktívnych politikov na posty ústavných sudcov. Dvaja z troch novovymenovaných sudcov, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka, boli totiž poslancami Národnej rady SR za najväčšiu politickú stranu SMER-SD.

Zakázať politikom kandidovať na tento post podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej nie je riešením.

„Zakázať ani nie, záleží na tom, ako sa v tej politike presadzujú,“ povedala ministerka pričom dodala, že pri mnohých kandidátoch je ich politická činnosť skôr na škodu.

Podobne to vníma aj poslanec za SaS Ondrej Dostál, ktorrý sa vyjadril, že „nemalo by to byť vylučujúce kritérium, ale zase Ústavný súd by nemal byť iba z čisto politikov.“

Zmena pravidiel je prioritou

Politici sa zaoberajú aj ďalšími možnými zmenami pravidiel pri kreovaní Ústavného súdu.

Uvidíme, či sa nakoniec politikom podarí dospieť ku konsenzu a my už nebudeme svedkom podobného problému, ktorý bude niekoľko rokov ovplyvňovať činnosť tak dôležitej inštitúcie.

Podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej je zmena kreovania Ústavného súdu SR pre jej stranu Most-Híd priorita.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko 20-krát porušilo európske právo

Na Slovensku sa v roku 2019 otvorilo 20 nových prípadov porušenia práva Európskej únie (EÚ…