Domov Šport Úžasný výkon slovenských paralympionikov v PyeongChangu

Úžasný výkon slovenských paralympionikov v PyeongChangu

0
0

V nedeľu 18. marca sa oficiálne skončili Zimné paralympijské hry v PyeongChangu, ktoré sa zapíšu do histórie slovenského športu ako doposiaľ najúspešnejšie.

6 zlatých, 4 strieborné a 1 bronzová medaila. To je bilancia slovenských paralympionikov na tohtoročných Zimných paralympijských hrách v PyeongChangu.

Vďaka skvelým výkonom slovenských športovcov sa v celkovom hodnotení krajín Slovensko umiestnilo na nádhernom 7. mieste

5 medailí pre Farkašovú

Status najúspešnejšej slovenskej paralympioničky potvrdila Henrieta Farkašová, ktorá spolu so svojou navádzačkou Natáliou Šubrtovou vybojovala dovedna 5 medailí vo všetkých možných disciplínach.

Jej medailová bilancia je štyri zlaté a jedna strieborná. Pred samotnou paralympiádou mala Henrieta za cieľ získať päť zlatých medailí vo svojich disciplínach.

Tento cieľ sa jej však nepodarilo splniť keďže v slalome obsadila „len“ druhé miesto. Zlaté medaily v disciplínach zjazd, obrovský slalom, super kombinácia a super-G však svedčia o tom, že Henrieta Farkašová patrí medzi svetovú špičku a na paralympiáde obhájila svoju pozíciu.

Henrieta Farkašová a Natália Šubrtová so svojou veľkou zbierkou.

Krako so štyrmi medailami

Štyrmi medailami do slovenskej zbierky prispel aj lyžiar Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom. Pre Slovensko vybojoval jednu zlatú a tri strieborné medaily.

Striebornú pozíciu vybojoval v zjazde, slalome a obrovskom slalome. V disciplíne super-G však dosiahol skvelý čas a do zbierky si mohol pridať aj najcennejší kov.

Jakub Krako s Branislavom Brozmanom a ich medailovou žatvou.
Paralympionici urobili

Tretím najúspešnejším je Haraus

Ďalšie dve medaily sa podarilo vybojovať Miroslavovi Harausovi s navádzačom Marošom Hudíkom. V super kombinácii predviedol úžasný výkon, vďaka ktorému sa mohol tešiť zo zlatej medaily.

Do kompletnej medailovej zbierky Slovenska prispel bronzovou medailou, ktorú si vyjazdil v super- G. V obrovskom slalome však od zisku ďalšej medaily nebol ďaleko. Napokon sa však umiestnil na peknom štvrtom mieste.

Curling napokon 9. miesto

Slovenský curlingový tím na vozíku sa na paralypiáde zúčastnil len druhýkrát. Napriek tomu zverenci trénera Františka Pitoňáka obsadili pekné 9. miesto.

Hoci chceli v PyeongChangu zabojovať o medailu, do cesty im prišli tímy, na ktoré napokon nestačili. Slovákom sa podarilo zdolať štyri tímy, a to Fínsko, Švédsko, Veľkú Britániu a v poslednom súboji zdolali aj reprezentantov USA.

V porovnaní s predchádzajúcimi hrami v Soči si pohoršili o tri priečky, ale napriek tomu je účasť kolektívneho športu na paralympiáde obrovským úspechom.

Slovensko najlepšie v zjazde

Práve zjazdárske disciplíny prispeli k tomu, že Slovensko sa môže pochváliť so všetkými 11 medailami z hier. V medailovom hodnotení zjazdárskych súťaží slovenská výprava figuruje na historickom prvom mieste.

Slovensko však má ešte jeden unikát. Je ním už spomínaná Henrieta Farkašová, ktorá sa stala najúspešnejšou športovkyňou celej paralympiády.

Paralympijský oheň zhasol

Záverečným ceremoniálom sa definitívne uzavrela kapitola najúspešnejších paralympijských hier v histórii Slovenska. Slovensko sa definitívne umiestnilo na 7. mieste.

V zisku medailí ho predbehli USA, Neutrálni paralympijskí športovci, Kanada, Francúzsko, Nemecko a Ukrajina. Po sklamaní z nevydarenej olympiády, sa paralympionikom podarilo niečo, čo ďaleko prekonalo všetky očakávania.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mužov zachránil nápis SOS v piesku

Obrovský nápis SOS v piesku zachránil trojicu Mikronézanov, ktorí uviazli na drobnom ostro…