Domov Slovensko V prípade Kuciakovej vraždy začína svitať: obvinení sú v cele

V prípade Kuciakovej vraždy začína svitať: obvinení sú v cele

0
0

Prípad vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej rezonuje Slovenskom už celé mesiace. Brutálna vražda, ktorá sa odohrala 21. februára v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači, vyvolávala už od začiatku množstvo otáznikov.

Nedôvera verejnosti i rodičov zosnulých sa stupňovala a len zlomok veril, že polícia dokáže vraždu vyšetriť. Veci sa však, zdá sa, pohli vpred a polícia má v putách možných páchateľov.

NAKA spustila akciu

Protizločinecká jednotka NAKA vo štvrtok 27. septembra nadránom v Kolárove spustila akciu, počas ktorej zadržala niekoľko osôb. Mali byť podozrivé z násilnej trestnej činnosti v prípade úkladnej vraždy.

Prokuratúra ešte 17. septembra potvrdila, že v prípade Kuciaka šlo o úkladnú vraždu, ktorá súvisela s jeho prácou. V ten deň zverejnila i identikit možného svedka.

Práve tento počin mohol byť kľúčovým. Zverejnenie náčrtu osoby, ktorá sa mohla v okolí miesta činu nachádzať, rozhýbalo pokojné vody a polícia si naďalej potichu robila svoju prácu. Až do dňa, kedy vykonala spomínanú akciu.

Celkovo polícia počas zásahu zadržala osem osôb. „Po ich vypočutí bolo päť osôb zo zadržania prepustených a trom osobám (T. S., M. M., Z. A.) bolo vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy,“ informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Muž, ktorý mal vo Veľkej Mači strieľať.

Odmietli vinu

K trom obvineným z úkladnej vraždy, menovite Tomášovi Szabóvi, Miroslavovi Marčekovi a Zoltánovi Andruskóvi z Kolárova, pribudla žena Alena Zsuzsová. Tú v piatok zadržalo elitné Lynx Commando v Komárne.

„Môžeme potvrdiť, že v predmetnej trestnej veci bolo voči osobe A. Z. vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva,“ uviedla hovorkyňa Predajňová.

Spomínaná Alena Zs. mala byť objednávateľkou vraždy. Podľa právneho zástupcu Kuciakovcov žena môže byť sprostredkovateľkou objednávky vraždy. „Je dosť možné, že ľudia, ktorí vykonali vraždu, nevedeli o tom, kto rozhodol o likvidácii Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ povedal Daniel Lipšic.

Zaistené bolo aj vozidlo, ktoré malo byť v čase vraždy v blízkosti miesta činu. Muži z Kolárova popreli vinu a podali sťažnosť proti obvineniu. Tomáš Szabó je bývalý policajný vyšetrovateľ.  Druhý obvinený a zároveň Szabóov bratranec, Miroslav Marček, je bývalým profesionálnym vojakom.

Zoltán Andruskó bol podnikateľom s nemalými dlhmi.  Alena Zsuzsová z Komárna mala kedysi pôsobiť ako tlmočníčka pre M. Kočnera. Kontroverznýpodnikateľ je dokoncakrstným otcom jej dcéry.

Obvinení sú za mrežami

V nedeľu 30. septembra Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhodol, že všetky štyri osoby obvinené v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice – Tomáš S., Miroslav M., Zoltán A., a Alena Z. budú stíhaní vo väzbe.

Traja muži sú obvinení z úkladnej vraždy a iných trestných činov. „Všetkým obvineným hrozí doživotie, takže možno v nejakej fáze budú mať motív rozprávať – ak chcú, aby sa ich trest v prípade odsúdenia začal číslicou, teda nie slovom doživotie,“ poznamenal právny zástupca Lipšic.

Spokojná ministerka

To, že sa vec v prípade dvojnásobnej vraždy pohla vpred, ocenila i ministerka vnútra Denisa Saková, ktorá uviedla: „Pre mňa osobne ide o ďalší dôkaz, že polícia spolu s prokuratúrou pri vyšetrovaní tohto trestného činu robia kus dobrej práce.“

Smútiace rodiny však stále čakajú na meno objednávateľa. „V čo sme neverili sa, zdá sa, raz stane. Teda ak sa preukáže, že majú tých pravých a že sa dostaneme aj k nitkám nahor.

Sme o kúsok kľudnejší, ale podstata je ešte ďaleko. Aj cez tú najväčšiu rieku niekde vedie most,“ uviedol brat zavraždeného novinára Jozef. Nikto ešte nevie koľko ďalších skutočností sa môže v prípade vraždy novinára objaviť.

Dôležité však je, že veci napredujú. Meno údajnej objednávateľky bolo tiež prekvapením. Väčšina zrejme očakávala omnoho väčšiu rybu. Stále je tu však možnosť, že išlo iba o sprostredkovateľku objednávky vraždy.

Či ide o obetných baránkov a tam hore ostane všetko opäť v suchu alebo sa dostaneme k vyšším poschodiam, ukáže až ďalšie vyšetrovanie.

Čo už polícia prezradila

Polícia je ohľadom informácií zatiaľ zdržanlivá, pretože podľa vyšetrovateľov je na slobode ešte stále hlavný objednávateľ, prípadne objednávatelia celej vraždy, ktorým by mohli byť na stope.

Napriek tomu informácie, ktoré mohli prokurátori a polícia verejnosti ozrejmiť, vysvetlili na pondelkovej tlačovej konferencii.

Úlohy obvinených:
• Tomáš Szabó – strelec
• Miroslav Marček – šofér
• Zoltán Andruskó – sprostredkovateľ
• Alena Zsuzsová – objednávateľka (resp. sprostredkovateľka objednávky), polícia viac informácií o tom, pre koho Zsuzsová „pracovala“ nechce zatiaľ prezradiť, prokurátor potvrdil, že vyšetrovatelia vedia, z približne ktorého obdobia objednávka pochádza.

Subjekt objednávky:
Ján Kuciak, podľa generálneho prokurátora bola Martina Kušnírová len v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

Cena za vraždu:
Celkovo 70 000 eur – 50 000 bolo vyplatených + 20 000 ako odpustenie dlhu, ktoré sprostredkovateľ dlžil objednávateľke.


Tlačová konferencia prokuratúry a polície

Denis Ruščák, ano, foto: SITA, facebook PZ

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…