Domov Komentáre VISKUPIČ: Som nezaočkovaný. Viem, nie je to moderné, ale je to tak

VISKUPIČ: Som nezaočkovaný. Viem, nie je to moderné, ale je to tak

0
0

Som zmierený s tým, že pre mnohých som sa práve stal nezodpovedný. Zároveň sa však snažím zdravo žiť, starám sa o svoju imunitu a mám rád život. Vášne sú vybičované, spoločnosť nebezpečne rozdelená ako nikdy predtým.

Byť nezaočkovaný prináša určité riziko, no byť zaočkovaný tiež nie je úplne bez rizika. V živote je to skrátka tak. Aj dostať obyčajnú chrípku prináša určité riziko komplikácií. Život je jednoducho nebezpečný. Celý je o vnímaní, akceptovaní a riadení rizík.

Covid-19 ani zďaleka nie je jediné riziko. Je potrebné ho rešpektovať, ale nemôže riadiť náš život, musí byť len jeho súčasťou. Rozdelenie spoločnosti a rôzne obmedzenia majú tiež výrazný negatívny dopad na psychické i fyzické zdravie ľudí i ekonomiku.

Som presvedčený, že práve vzájomný rešpekt a pravdivosť voči sebe a okoliu, ale i voči Covidu je cesta von z Covid krízy. Zaočkovať sa musí byť slobodné rozhodnutie každého a rozhodnutie sa nezaočkovať treba rešpektovať. S plynúcim časom je stále jasnejšie, že očkovanie nie je čarovným prútikom, prináša však výrazný benefit ľahšieho priebehu (najmä u rizikových skupín).

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VISKUPIČ: Toto nemôžeme opakovať

Neočkovanie (teda premorenie) vie priniesť komplexnejšiu imunitu (priznávajú to už aj odborné fóra v zahraničí) a viac chráni pred novými mutáciami vírusu dnes i v budúcnosti.

Prirodzená imunita sa však na mnohých akciách a podujatiach neberie do úvahy. Delenie na očkovaných a neočkovaných je však kontraproduktívne, sme predsa jedna spoločnosť a žijeme v jednom priestore. Vytváranie zbytočných deliacich čiar medzi ľuďmi nemôže nikomu pomôcť. Delenie na základe zdravotných dôvodov je podľa mňa jedna z najhorších foriem diskriminácie.

Vnímanie nezaočkovaného ako chorého a jeho vyradenie z diania v spoločnosti je smutným obrazom dneška. Potrebujeme však dosiahnuť presný opak – znovu spojiť spoločnosť.

Rozhodol som sa zostať nezaočkovaný aj preto, aby som vnímal život a problémy ľudí aj z tejto strany. Ďakujem všetkým mojim voličom, ale i kolegom v politike že akceptujú moju „inakosť“. Aj to je ukážka toho, že sme liberáli.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…