Domov Ekonomika Vláda vsadila na sociálne podniky, opozícia kritizuje neefektívnosť a korupciu

Vláda vsadila na sociálne podniky, opozícia kritizuje neefektívnosť a korupciu

0
0

Vláda sa minulý týždeň v stredu stretla na svojom prvom zasadaní v roku 2018. Okrem iných schválila aj návrh z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch. Zatiaľ čo vláda je s návrhom spokojná, opozícii sa nepáči.

Podľa v stredu prijatého návrhu nemajú sociálne podniky primárne vytvárať zisk, ale majú napĺňať konkrétny verejný alebo komunitný záujem. Ak takýto podnik vytvorí zisk, viac ako polovicu z neho bude musieť investovať do napĺňania verejného alebo komunitného záujmu.

Sociálne podniky

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zadefinovalo tri typy sociálnych podnikov:

Integračný sociálny podnik: má zamestnávať znevýhodnené osoby na trhu práce, ako sú dlhodobo nezamestnaní, či zdravotne znevýhodnení ľudia

Energetický alebo environmentálny sociálny podnik

Sociálny podnik bývania: bude buď stavať byty alebo prenajímať byty ľuďom, ktorí majú podpriemerný príjem

Dotácie aj nižšie dane

Registrované sociálne podniky budú môcť získať od štátu priamu i nepriamu podporu. Okrem toho, že môžu získať priamo dotácie alebo výhodné pôžičky, štát pomôže aj nepriamo, cez nižšie dane z pridanej hodnoty na tovary a služby, ktoré budú poskytovať.

Najdôležitejšou formou nepriamej podpory sociálnych podnikov má byť ich zvýhodnenie vo verejnom obstarávaní vo forme tzv. vyhradených zákaziek, čo môže prispieť k zvýšeniu odbytu tovarov a služieb, ktoré vyprodukujú sociálne podniky.

Vytvárajú priestor pre korupciu

Podľa opozície tento návrh dokazuje, že vláda a najmä rezort práce pod vedením smeráckeho ministra Richtera je mimo reality.

„Zložité dotačné schémy, na ne nadväzujúce daňové úľavy, zvýhodnená 10-percentná DPH na produkciu sociálnych podnikov, a to všetko zabalené do komplikovaných podmienok, žiadostí a povolení musia odrádzať normálnych podnikateľov bez politických konexií,“ tvrdí podpredsedníčka SaS Jana Kiššová a jej kolegyňa Lucia Nicholsonová dodáva, pričom takýto systém podnikania vykazuje veľký sklon ku korupcii.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…