Domov Ekonomika Vyrovnaný rozpočet? Hrozí obrovský deficit

Vyrovnaný rozpočet? Hrozí obrovský deficit

0
0

Vláda opäť nie je schopná hospodáriť s tým, čo má. Znova si bude musieť požičať od bánk na to, aby udržala v chode štát. Takýto prístup je falošný a ukazuje, že vlády Smeru nemyslia na budúcnosť Slovenska. Ich politika je krátkozraká a vychádza zo stratégie, že ak sa niekto chce udržať pri moci, stačí, keď ľuďom ponúkne „chlieb a hry“.

Už je to prakticky jasné. Slovensko nebude mať v tomto roku vyrovnaný rozpočet, ako to ešte v minulom roku sľúbil bývalý minister financií Peter Kažimír a premiér Peter Pellegrini (Smer‑SD).

Štátny rozpočet v takejto podobe schválil aj parlament. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vo svojom najnovšom rozpočtovom monitoringu, ktorý sa volá Rozpočtový semafor, zvýšila odhad deficitu verejných financií na tento rok o 163 miliónov eur na vyše miliardu.

V posledných mesiacoch stúpal odhad deficitu v priemere o sto miliónov eur mesačne. Ak to takto pôjde ďalej, rozpočet môže vyzerať veľmi zle. Do konca roka je ešte ďaleko.

Rast sa výrazne spomalí, peňazí bude menej

„Za predpokladu, že vláda neprijme dodatočné opatrenia, môže deficit dosiahnuť 1,138 miliardy, teda 1,19 % hrubého domáceho produktu.

Riziká pre saldo vyplývajú najmä z nadhodnotených nedaňových príjmov a vyššieho rastu výdavkov v niektorých oblastiach,“ uvádza sa v analýze rozpočtovej rady. Jedným z dôvodov spomalenia je ekonomické ochladenie, prichádzajúce zo zahraničia.

Pre pokles HDP v Nemecku, ktoré je naším najväčším obchodným partnerom, pre Brexit, ako aj pre dôsledky obchodnej vojny medzi USA a zvyškom sveta, najmä Čínou a Európou, sa na Slovensku spomalí ekonomický rast.

Tým pádom sa zmierni aj donedávna masívny prílev daní a odvodov od ľudí a firiem do štátneho rozpočtu a rozpočtov samospráv a poisťovní.

Rozpočet maľovali na ružovo

Podľa najnovšej prognózy bankových analytikov vzrastie slovenská ekonomika v tomto roku o 2,8 percenta, kým začiatkom roka boli očakávania na vyše štyroch percentách.

Toto však nie je hlavná príčina, ktorá naštrbí vidinu vlády mať tento rok vyrovnaný rozpočet, teda taký, kde príjmy sa rovnajú výdavkov a nevzniká nový dlh, ako býva na Slovensku už zvykom.

„Očakávané zhoršenie ekonomického vývoja sa v odhadovanom salde premietne postupne na základe mesačných daňových prognóz.

Podľa aktuálne postupných makroekonomických údajov by výpadok daňových príjmov mohol z tohto konkrétneho dôvodu dosiahnuť 100 mil. eur nad rámec aktuálneho odhadu,“ odhadujú analytici rozpočtovej rady.

To znamená, že šedé mraky nad svetovou ekonomikou, z ktorých zatiaľ ešte neprší, nám zatiaľ deficit nafúkli o 0,1 percenta HDP. Je to teda necelá desatina prognózy deficitu na tento rok, teda iba veľmi malá časť.

„Najvyššie riziko očakávame pri nedaňových príjmoch, kde odhadujeme výpadok výnosu oproti rozpočtu o 404 miliónov eur.

Tieto riziká boli vo veľkej miere identifikované radou už v čase schvaľovania rozpočtu, pričom viaceré sa každoročne opakujú, napríklad príjem z dividend, výnos z predaja emisných povoleniek alebo príjem z predaja majetku kapitol štátneho rozpočtu,“ analyzuje príčiny deficitu rozpočtová rada.

Znamená to, že jednou z hlavných príčin diery v rozpočte bude to, že vláda aj s exministrom Petrom Kažimírom vlani v rozpočte klamali.

Dobre totiž vedeli, že z dividend od štátnych podnikov alebo z predaja emisií nepríde toľko peňazí, ako namaľovali do štátneho rozpočtu.

Nebola to náhodná chyba. Z vedomého klamstva ich usvedčuje to, že vláda tieto položky nadhodnocuje pravidelne už niekoľko rokov.

Voľby sa blížia, vláda míňa bezhlavo

Podobným spôsobom ako pri dividendách sa vláda podsekla aj keď plánovala výdavky na mzdy. Od januára totiž v rámci predvolebnej kampane za štátne peniaze zvýšila platy všetkých zamestnancov verejného sektora o desať percent.

Rovnako im porastú platy aj od nasledujúceho januára, teda presne dva mesiace predtým, ako mnohí z nich budú hádzať volebné lístky do urien v parlamentných voľbách.

„Čerpanie výdavkov miest, obcí a vyšších územných celkov sa zrýchlilo, údaje za druhý štvrťrok indikujú navýšenie rizika pre saldo rozpočtu najmä vo výdavkoch na mzdy, kde je až 15 % medziročný rast a vo výdavkoch na bežné transfery,“ hodnotí rada.

Výdavky samosprávam teda vzrástli viac ako sa predpokladalo. Aj v tomto prípade je príčinou podhodnotenie pri príprave rozpočtu.

Danko stratil súdnosť

Deficit môže byť podľa niektorých ekonómov väčší ako očakáva rozpočtová rada. Hovoria, že rozpočtová diera sa môže zväčšiť až na dve miliardy eur.

Naznačuje to aj vývoj niektorých položiek samotného rozpočtu. V prvom polroku napríklad vláda minula na nákup tovarov a služieb až o 30 percent viac ako plánovala.

Stovky miliónov išlo medziiným na prvú splátku za stíhačky F16 pre slovenskú armádu, ktoré vlastne ani nepotrebujeme.

Celkovo takto vyhodíme do vzduchu za zbytočné stíhačky v nasledujúcich rokoch vďaka rozhodnutiam zástupcov SNS, ktorá ma na starosti rezort obrany, dokopy vyše 1,5 miliardy eur.

Minimálna penzia za stovky miliónov

Stíhačky nie sú jediný rozpočtový prešľap SNS Andreja Danka, ktorý rád rozdáva ľuďom peniaze z cudzieho. Najnovšie sa blysol nápadom, že chce zvýšiť minimálny dôchodok.

Aj toto opatrenie, akože pre ľudí, je z kategórie „nik vám nemôže dať toľko, ako vám ja môžem sľúbiť“. Ročne môže z rozpočtu zobrať až takmer 300 miliónov eur.

Z opatrení, ktoré navrhuje Danko, sa už prevracajú oči dokonca aj Smerákom, a to je čo povedať. „Minimálny dôchodok by mal byť nástrojom na ochranu dôchodcov pred chudobou.

Podľa zisťovania o príjmoch a životných podmienkach domácností bolo v roku 2017 na Slovensku v riziku chudoby 7,6 percenta dôchodcov.

Preto nie je efektívne nastavovať minimálny dôchodok pre násobne väčší podiel dôchodcov, k čomu smeruje aj návrh poslancov SNS,“ povedal Michal Stuška, hovorca ministerstva práce, ktoré má v súčasnej vláde na starosti Smer.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…