Domov Zahraničie Začiatok kampane do eurovolieb nemá v Maďarsku pozitívny náboj

Začiatok kampane do eurovolieb nemá v Maďarsku pozitívny náboj

0
0

Minulý týždeň v piatok začal maďarský Fidesz volebnú kampaň do Európskeho parlamentu celkom zostra. Hlavné témy ich kampane budú zamerané proti imigrantom a za kresťanskú Európu.

Počas uplynulého týždňa sa v Maďarsku konala celosvetová konferencia o migrácii, na ktorej vystúpil aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý aj tu odprezentoval svoj sedembodový plán proti migrácii.

Okrem politikov na konferencii vystúpilo aj veľké množstvo odborníkov a diplomatov z celého sveta.

Voľby do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa tento rok búdu konať od 23. do 26. mája.

Nateraz sa stále očakáva ako dopadne brexit, a teda či sa prerozdelia poslanecké mandáty Veľkej Británie medzi ostatné krajiny a časť ich zanikne, alebo brexit nebude, a teda si Veľká Británia ponechá svojich poslancov.

Ak by Briti opustili EÚ zníži sa počet poslancov z pôvodných 751 na 705.

Predvolebná kampaň v Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán počas svojho prejavu vyzval celú EÚ, aby ponechala kontrolu migrácie na národných štátoch. Počas svojho vystúpenia zopakoval svoj názor, že žiadna krajina by nemala byť nútená prijať prisťahovalcov proti svojej vôli.

Celkovo kampaň nastavil do podoby, či bude Maďarsko a vlastne celá Európa, kresťanská, alebo nie, teda Orbán má za cieľ brániť kresťanskú európsku kultúru proti multikulturalizmu.

Dlhodobo je však politika Viktora Orbána kritizovaná za to, že je postavená na útokoch proti EÚ, zameraná proti ľudským právam, migrantom, a Orbán sa iba snaží získať politické body, pričom posledné roky je postavená aj na silne autoritatívnom riadení krajiny.

Populistické a krajne pravicové strany v Európe začali svoju kampaň

Viaceré krajne pravicové a populistické strany v Európskej únii začali svoju kampaň do Európskeho parlamentu. Viaceré z nich postavili svoju kampaň na protiimigračnej rétorike s posilňovaním prvkov národného cítenia a vlastenectva proti Európskej únii.

Francúzska strana Marine Le Penovej ako aj talianska strana Mattea Salviniho sa snažia vytvoriť spoločné ťaženie naprieč Európskou úniou.

Ich snaha je zameraná na spoločnom nesúhlase s európskou migračnou politikou, multikulturalizmom, no na viaceré ďalšie témy však zostávajú nejednotní.

Hľadanie spoločných pozícií

Otázka na opustenie krajín z EÚ je už menej atraktívna ako pred dvoma-troma rokmi, najmä po fiasku s brexitom viaceré populistické a krajne pravicové strany opustili túto tému.

Inak aj v téme migrácie má viacero politických strán naprieč EÚ rozdielne názory, spoločne síce odmietajú migráciu, ale riešenie si už každá zo strán predstavuje inak.

Celkovo však netreba podceňovať potenciál populistických strán a krajne pravicových strán v nadchádzajúcich eurovoľbách.

Ich potenciál v celej EÚ narastá až na úroveň okolo 20 percent hlasov, čo pri nízkej účasti a mobilizačnej sile voličov týchto strán môže byť pre EÚ destabilizačné.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…