Domov Slovensko Zákon o moratóriu dostal stopku. Prezidentka ho vetovala

Zákon o moratóriu dostal stopku. Prezidentka ho vetovala

0
0

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vetovala návrh zákona, ktorý upravoval dĺžku moratória na predvolebné prieskumy. Táto doba sa mala z existujúcich 14 dní predĺžiť až na 50 dní.

Poslanci NR SR nedávno odobrili pozmeňujúci návrh o podmienkach výkonu volebného práva a tým pádom sa zamerali aj na zákon o volebnej kampani. Zákon prešiel hlasmi strán Smer-SD, SNS, ĽSNS. Proti bol koaličný Most-Híd a zvyšok opozície.

Ak by prezidentka podpísala návrh zákona, ktorý okrem iného upravoval aj dĺžku moratória na predvolebné prieskumy verejnej mienky, šlo by o najdlhšie moratórium v Európe a zároveň jedno z najdlhších na svete vôbec.

Ak poslanci zákon opätovne schvália, Čaputová zváži podanie sťažnosti na Ústavný súd Slovenskej republiky. „Som presvedčená o tom, že zákon je v rozpore s viacerými právami garantovanými Ústavou SR.

Napríklad ide o právo na informácie. Alebo právo na zhromažďovanie a šírenie informácií. Potláča politickú súťaž. Myslím si, že je v rozpore s princípom právnej istoty,“ vysvetlila Čaputová, prečo je podľa nej zákon diskutabilný.

Prezidentka bude konať

Na prelomenie prezidentkinho veta je teraz potrebných 76 hlasov poslancov. Zuzana Čaputová už avizovala, že ak poslanci v NR SR zákon opätovne schvália, podá podnet na Ústavný súd.

„Požiadam ho zároveň, aby pozastavil účinnosť tohto ustanovenia,“ dodala hlava štátu. Takisto uviedla, že do parlamentu posiela dokument, veto, v rozsahu šestnástich strán, v ktorých jasne deklaruje rozporuplnosť tohto zákona.

Pochopenie nemajú viacerí

Okrem hlavy štátu a opozície nemajú pre 50-dňovú dĺžku moratória pochopenie ani iní politici. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) považuje tento zákon za nevydarené politické riešenie.

„Mám pocit, že som bol obratý o občianske právo na prístup k informáciám,“ uviedol šéf diplomacie. Premiér Peter Pellegrini má k moratóriu v takomto rozsahu takisto výhrady a nemyslí si, že ide o správne rozhodnutie.

Dostali by sme sa v rebríčku vedľa krajín ako Tunisko, Honduras či Kamerun. Premiér si myslí, že by sme sa mali nachádzať na prvých miestach v iných rebríčkoch a s inými krajinami.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…