Domov Zahraničie Zasadalo 73. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov

Zasadalo 73. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov

0
0

Minulý týždeň v utorok otvoril generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Antonio Guterres 73. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov, ktoré patrí medzi najväčšie diplomatické zhromaždenie na svete.

Otvárací prejav generálneho tajomníka OSN bol skeptický k medzinárodnej spolupráci, ktorú považuje za stále ťažšiu. Varoval pred rastúcim chaosom a zmätkom vo svete, pretože súčasný celosvetový poriadok založený na pravidlách je ohrozený.

Kritika na neschopnosť OSN udržiavať mier

Samotný generálny tajomník OSN poukázal na to, že OSN pri mierovom úsilí zlyháva a že rešpektovanie medzinárodných humanitárnych noriem sa rozpadá. Naznačil, že existuje oprávnený hnev na neschopnosť OSN ukončiť vojny v Sýrii, Jemene a iných častiach sveta.

Novým predsedom 73. Valného zhromaždenia OSN je žena

María Fernanda Espinosa bola zvolená za predsedníčku Valného zhromaždenia ešte 5. júna 2018. Ekvádorská ministerka zahraničných vecí je zo skupiny národov GRULAC – skupina krajín Latinskej Ameriky a Karibiku, ktorá mala podľa pravidiel OSN nárok na predsednícke miesto.

Rokovanie Valného zhromaždenia bolo zamerané na ľudí

María Fernanda Espinosa nastavila 73. Valné zhromaždenie OSN s podtitulom ako urobiť OSN relevantnou pre všetkých ľudí, ako sa má globálne riadenie sveta nasmerovať k mieru, zodpovednosti a udržateľnej svetovej spoločnosti.

Valné zhromaždenie OSN je príležitosť pre členské štáty, aby sa vyjadrili k medzinárodným otázkam z pohľadu ich národného záujmu.

María Fernanda Espinosa

Ekvádorská ministerka zahraničných vecí María Fernanda Espinosa je dlhoročnou ekvádorskou političkou a diplomatkou. Počas svojej kariéry zastávala rôzne ministerské posty, okrem iných bola aj ministerkou obrany. Pôsobila tiež aj ako stála predstaviteľka Ekvádoru v Organizácii Spojených národov v Ženeve.

Ostro sledovaný prejav Donalda Trumpa

Americký prezident Donald Trump vo svojom prejave chválil americkú ekonomickú a vojenskú silu a najmä jeho koncept Amerika na prvom mieste. Za toto si ale vyslúžil kritiku a tiež dokonca výsmech od niektorých svetových lídrov.

Vo svojom prejave sa ostro obul do regiónu Blízkeho východu a niektorých jeho krajín. Na túto kritiku reagoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý naznačil, že by sme nemali zhoršovať regionálne napätie, ale skôr prostredníctvom dialógu a multilateralizmu by sme sa mali zasadzovať za mierové riešenia konfliktov.

Slovensko reprezentoval prezident Andrej Kiska

Prezident SR s generálnym sekretárom OSN Antoniom Guterresom.

Slovenský prezident Andrej Kiska počas svojho prejavu venoval pozornosť najmä otázkam propagandy a manipulácie na internete. Práve manipulácia na sociálnych sieťach je podľa neho jedným z najväčších problémov súčasného sveta, pretože podkopáva demokraciu a má negatívne následky na obyvateľov celého sveta.

V kontexte udalostí posledného roka na Slovensku varoval tiež pred útokmi na novinárov, ako aj pred snahou niektorých politikov vo svete obmedziť slobodu tlače.

Na záver prejavu zdôraznil potrebu spolupráce medzi krajinami, kedy je jedno aké sú krajiny veľké, ale samotné nedokážu čeliť súčasným hrozbám ako sú terorizmus, migrácia a klimatické zmeny.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…