Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Čím platili naši predkovia pred peniazmi?

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Čím platili naši predkovia pred peniazmi?

0
0

Peniaze sú rozhodne jedným z najdôležitejších vynálezov ľudstva. Stali sa súčasťou nášho každodenného života. Pomáhajú, ale pri nedobrom narábaní s nimi aj komplikujú život. Za ich falšovanie bývali počas celej histórie veľmi prísne tresty. Tak je tomu aj dnes. Peniaze majú aj zaujímavú históriu. Dnes krátko o tom, čím sa platilo, kým ešte neboli mince, bankovky či kreditné karty…

Ľudia od pradávna pociťovali silnú a praktickú potrebu – všetko odmerať. To platilo aj v súradniciach prvých ekonomík a hospodárstiev. Jeden niečo vyrobil, druhý to chcel. Určiť správny pomer hodnoty práce a jej výsledku na oboch stranách – predávajúci a kupujúci nebolo ľahké, avšak bolo to pre kľud a mier v spoločnosti veľmi potrebné.

Niečo za niečo

Najprv fungoval výmenný obchod, v štýle niečo za niečo. Vymieňalo sa to, čo malo hodnotu. Teda to, čo bolo potrebné pre život. Ťažko sa niekedy ale hľadal súlad medzi hodnotami vymieňaných vecí.

Vznikali spory. Aby im ľudia predchádzali, určili tovary a veci, ktoré budú mať všeobecnú hodnotu pre všetkých. Jedným z takých prvých „predpeňažných platobných prostriedkov“ bol dobytok – po latinsky „pecunia“.

Z toho niektorí odvodzujú aj neskorší vznik slova peniaze. Hospodárske zvieratá slúžili viacerým účelom, mali pre človeka veľký význam, ich hodnota bola teda skutočne objektívna.

Od plátna či mušlí až ku zlatu

Narábanie s dobytkom pri platení bývalo iste zložité. Bolo potrebné vymyslieť spratnejšie – dnes by sme povedali „viac smart“ prostriedky. Napríklad aj také plátno malo pre človeka kľúčový význam.

Tiež bolo využívané ako platidlo. Je zaujímavé, že dodnes ostalo jeho používanie na tento účel v našom jazyku. Nepovieme totiž „peniazovať“ ale – platiť.

Niektoré staroveké kultúry používali pred vznikom peňazí aj vzácnejšie mušle (napr. Feničania), alebo opracované kamene a pod. Slovania používali aj železné hrivny.

Keď ľudia objavili drahé kovy, začali na platenie používať aj tie. Nečudo, boli vzácne a zriedkavé, navyše veľmi pekné a atraktívne. Najprv sa používali neopracované, v kúskoch – väčších, menších, neskôr vďaka rozvoju spracovania kovov – aj v ich odliatkoch, ktoré začínali mať postupne určitý tvar, veľkosť, hmotnosť atď…

Tak začali vznikať prvé peniaze v našich dejinách – straroveké mince. O nich niečo krátke a zaujímavé nabudúce…

Marcel Pecník, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Ľudová tvorivosť nemá hraníc XIX.

Vianočné sviatky a začiatok nového roka bývajú obyčajne tým najpokojnejším obdobím v roku,…