Domov Slovensko Zdravotná starostlivosť pre mŕtvych. Poisťovne dostávajú milióny eur za mŕtve duše

Zdravotná starostlivosť pre mŕtvych. Poisťovne dostávajú milióny eur za mŕtve duše

0
0

Zdá sa absurdné, aby mal niekto po smrti stále nárok na zdravotnú starostlivosť. Na Slovensku to až tak nemožné nie je. Inštitút finančnej politiky vyčíslil, že v rokoch 2012 až 2016 dostali zdravotné poisťovne príspevok viac ako 5,5 milióna eur na tzv. mŕtve duše.

Potešujúce nie je najmä to, že tento veľký balík peňazí šiel zo štátneho rozpočtu. Vo väčšine prípadov totiž ide práve o poistencov štátnej poisťovne.

Nedôsledná evidencia

Analytička IFP Michaela Čerňenko ozrejmila: „Zdravotné poistenie vzniká na Slovensku automaticky, narodením. Zaniká smrťou alebo prehlásením do inej poisťovne.

V prípadoch, ak dôjde k úmrtiu v zdravotníckych zariadeniach, je informovanosť zdravotných poisťovní pravdepodobne rýchla.“ Problém však môže nastať, pokiaľ človek neumrie v zdravotníckom zariadení.

Poisťovne by mali tieto informácie získavať v spolupráci s matrikami a pravidelne ich preverovať. Tým, že sa tak nedeje, dochádza k tomu, že táto informácia sa poisťovni nedostane a osoba môže byť pritom niekoľko rokov mŕtva.

Ročne tak štát prichádza o viac ako 350 000 €, pretože najčastejšie ide o poistencov štátu. Priemerný vek „mŕtvych duší“ je 85 až 90 rokov a v drvivej väčšine ide o mužov. Tento jav je spôsobený aj tým, že príbuzní a ani mnohé súkromné zariadenia úmrtie poisťovni nenahlásia.

Súčinnosť so zahraničím

Najväčší problém je s „dušami“ zo zahraničia. „Samostatný problém tvoria úmrtia v zahraničí v dávnejšej minulosti, o ktorých sa informácia na Slovensko nikdy nedostala a predstavuje tak problém aj pre iné verejné databázy.

Aj inak spoľahlivý referenčný register fyzických osôb tak môže evidovať ako obyvateľov SR už dávno zosnulých v zahraničí,“ vyslovila sa Čerňenko. Potrebné je prečistenie evidencie a databáz zdravotných poisťovní a vytvorenie systému, pre nahlasovanie úmrtí.

Pomôcť má legislatíva

Štát o tomto probléme vie a snaží sa ho riešiť. Posledné dva roky sa zavádzali opatrenia, ktoré počet týchto prípadov znížili až o 37 %.

Ďalšie zlepšenie by malo prísť s novelou zákona o zdravotnom poistení, ktorá platí od januára 2018. Pravidelne sa bude preverovať určitý počet poistencov poisťovne, čím sa má databáza prečistiť od mŕtvych osôb.

Denis Ruščák, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Braček je vždy po ruke

    Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…
  • VIDEO: Pre všetky ženy šoférky! :)

    Azda každý dobrý šofér ma skúsenosti s tým, keď niekto zaparkuje bezohľadne natesno k nemu…
  • VIDEO: Upratovanie hrou

    Páni, máte problém s upratovaním? Ak ste športový nadšenec, aj upratovanie vie byť zábavné…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Braček je vždy po ruke

Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…