Domov Zahraničie Zimbabwe má nového prezidenta

Zimbabwe má nového prezidenta

0
0

V Zimbabwe bol minulý týždeň veľmi hektický. Po 37 rokoch odstúpil z prezidentského úradu Robert Mugabe, ktorý bol vylúčený zo svojej strany a tiež vyradený z armády, patril k autoritárskym prezidentom, ktorých je nanešťastie v Afrike ešte zopár.

Posledné dva týždne boli poznačené vojenským pučom a snahou parlamentu o zosadenie dnes už bývalého prezidenta Mugabeho z funkcie.

Ten dostal ultimátum, ktoré nestihol. No keď už parlament pripravoval jeho obžalobu, Mugabe sa vzdal a odstúpil z funkcie prezidenta.

Pozadie zosadenia bývalého prezidenta Zimbabwe

Významnú mieru v zosadení prezidenta zohrala aj skutočnosť, že Mugabe stratil podporu armády, ktorá sa priklonila na stranu bývalého viceprezidenta.

Ďalším významným impulzom bola veľmi zlá ekonomická situácia v posledných rokoch, ktoré nielen bežní obyvatelia, ale aj bohatšia vrstva zle znášali.

Za posledný týždeň tiež v krajine prebiehali veľké protesty, kedy sa takmer všetci obyvatelia zjednotili voči svojmu dlhoročnému vodcovi.

Nová éra pre Zimbabwe

Po oficiálnom ohlásení rezignácie Mugabeho sa v krajine rozbehli obrovské oslavy. Pár dní po zosadení bol novým prezidentom menovaný bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa, ktorý sa vrátil z exilu.

Počas svojej inauguračnej reči naznačil nový spôsob vládnutia, ako aj rozsiahle ekonomické reformy, ktoré majú priniesť lepší život všetkým. Analytici sú však zatiaľ v pozitívnych prognózach opatrní.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 49/2019: Tragédia v Prešove si vyžiadala aj ľudské životy

Hoci by sme sa pomaly ale isto mali vnárať do vianočnej atmosféry, udalosti posledných dní…