Domov Zahraničie Zimbabwe má nového prezidenta

Zimbabwe má nového prezidenta

0
0

V Zimbabwe bol minulý týždeň veľmi hektický. Po 37 rokoch odstúpil z prezidentského úradu Robert Mugabe, ktorý bol vylúčený zo svojej strany a tiež vyradený z armády, patril k autoritárskym prezidentom, ktorých je nanešťastie v Afrike ešte zopár.

Posledné dva týždne boli poznačené vojenským pučom a snahou parlamentu o zosadenie dnes už bývalého prezidenta Mugabeho z funkcie.

Ten dostal ultimátum, ktoré nestihol. No keď už parlament pripravoval jeho obžalobu, Mugabe sa vzdal a odstúpil z funkcie prezidenta.

Pozadie zosadenia bývalého prezidenta Zimbabwe

Významnú mieru v zosadení prezidenta zohrala aj skutočnosť, že Mugabe stratil podporu armády, ktorá sa priklonila na stranu bývalého viceprezidenta.

Ďalším významným impulzom bola veľmi zlá ekonomická situácia v posledných rokoch, ktoré nielen bežní obyvatelia, ale aj bohatšia vrstva zle znášali.

Za posledný týždeň tiež v krajine prebiehali veľké protesty, kedy sa takmer všetci obyvatelia zjednotili voči svojmu dlhoročnému vodcovi.

Nová éra pre Zimbabwe

Po oficiálnom ohlásení rezignácie Mugabeho sa v krajine rozbehli obrovské oslavy. Pár dní po zosadení bol novým prezidentom menovaný bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa, ktorý sa vrátil z exilu.

Počas svojej inauguračnej reči naznačil nový spôsob vládnutia, ako aj rozsiahle ekonomické reformy, ktoré majú priniesť lepší život všetkým. Analytici sú však zatiaľ v pozitívnych prognózach opatrní.

jus, foto: SITA

  • Tri nádherné miesta v Zimbabwe, ktoré vám vyrazia dych

    Republika Zimbabwe sa rozprestiera na južnej pologuli, vo vnútrozemí Južnej Afriky. Táto k…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 32/2019: Slovensku toto leto uhorková sezóna nehrozí

Slovensko je pár mesiacov pred voľbami a podľa toho sa aj správajú naši politici. Toto let…