Domov Slovensko Fico vyzýva najvyšších ústavných činiteľov SR, aby neignorovali problémy Slovákov

Fico vyzýva najvyšších ústavných činiteľov SR, aby neignorovali problémy Slovákov

0
0

Predseda Smeru-SD Robert Fico vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) a predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina), aby sa venovali Slovensku a slovenským národným záujmom.

Fico vo videu na sociálnej sieti skritizoval najvyšších ústavných činiteľov, že sa správajú, ako keby bolo súčasťou vojenského konfliktu Slovensko. „Radikalizujú situáciu a zbytočne vyhrocujú napätie.

V tomto by som sa správal odlišne,“ skonštatoval šéf opozičnej strany. Podotkol, že síce odsudzuje použitie ruskej vojenskej sily na Ukrajine a podporuje humanitárnu pomoc utečencom, no dianie na Ukrajine neodstránilo aktuálne problémy Slovákov.

„Ruská agresia na Ukrajine neukončila na Slovensku ani ochorenie COVID-19, ani drastické zdražovanie, práve naopak, zvyšovanie cien môže pokračovať ešte v rýchlejšom tempe,“ uviedol Fico.

Ukrajina je obeťou

Fico následne na tlačovej konferencii zopakoval, že použitie ruskej vojenskej sily proti Ukrajine považuje Smer-SD za porušenie medzinárodného práva a že Ukrajina sa stala obeťou mocenského konfliktu medzi USA a Ruskom.

Smer-SD podľa jeho slov považuje za správne, ak o konflikte obe strany rokujú na ukrajinsko-bieloruskej hranici. V tejto súvislosti kritizuje vládu, že posielaním zbraní na Ukrajinu prispieva k ďalšiemu napätiu.

Nesúhlasí ani s pozývaním cudzích vojakov na územie Slovenska. „Veď máme tisíce profesionálnych vojakov, sústreďme ich na prípadnú ochranu východnej hranice,“ skonštatoval Fico. Dodal, že tiež nerozumie, prečo politici a médiá zapájajú do konfliktu športovcov či umelcov.

Musia splniť podmienky

V súvislosti so žiadosťou Ukrajiny o vstup do EÚ sa ozývali aj hlasy o rýchlejšom začlenení krajiny do európskych štruktúr a za tým účelom aj zjednodušenie prístupových podmienok. To podľa Fica nie je správne.

„Želáme Ukrajine európsku perspektívu. Ale rovnako si myslíme, že musia splniť základné podmienky pre vstup do tejto významnej medzinárodnej inštitúcie. V tomto úsilí ich budeme podporovať,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii Fico.

„Viem si predstaviť, že sa aj zľaví z nejakých kritérií, ale nemôže sa z politických dôvodov len tak zo dňa na deň urobiť rozhodnutie a takúto krajinu pustiť dovnútra EÚ,“ doplnil opozičný líder.

ms, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…