Domov Zdravie Keď sa jedlo stane hrozbou

Keď sa jedlo stane hrozbou

0
0

Skryté ochorenia častokrát patria medzi tie najzávažnejšie. Medzi také patria aj duševné choroby ako anorexia či bulímia, ktorých prejavy môžeme často prehliadnuť.

Ochorenia akými sú anorexia a bulímia môžeme všeobecne nazvať chorobami príjmu potravy. Ich spoločným menovateľom je práve jedlo, ktoré sa razom stane nepriateľom a najväčšou hrozbou.

Aj pre ne ale platí to, čo pre každú inú chorobu. Čím skôr ich odhalíte, tým je väčšia šanca na vyliečenie. Treba si ale pozorne všímať ich prejavy, ktoré sa ale veľakrát objavia až po dlhšom čase, kedy je už návrat k normálnemu stavu náročnejší.

Zrkadlo môže klamať

Medzi najohrozenejšiu skupinu ľudí, u ktorých sa tieto choroby prejavia sú dievčatá a mladé ženy vo veku od 12 do 25 rokov. Ich túžba po štíhlej postave sa stupňuje a ani oni samé si nemusia všimnúť, že mieria do veľkého problému zvaný anorexia.

V začiatkoch sa prejavuje úplne nevinne. Nechuť do jedla, z ktorej sa postupne stane odpor k jedlu a od tohto sa odvíja rad ďalších prejavov. Čoraz častejšia únava, sklon k izolácii, depresie a úzkosti.

Potom už nasleduje úbytok telesnej hmotnosti, poškodenie zubov a vlasov, vynechávanie menštruácie a problémy súvisiace s nedostatkom vitamínov a minerálov.

V tomto štádiu si ochorenie už často všimnú ľudia v okolí. Problémom sa ale stáva to, ako o chorobe presvedčiť toho, kto ňou trpí. Ide o veľmi náročný proces vzhľadom na tomu, že anorektička si len zriedkakedy prizná, že ide o skutočnú chorobu, z ktorej sa musí liečiť.

Jej pohľad na svoju postavu sa totiž úplne líši od pohľadu okolia. V zrkadle sa vidí omnoho plnšia a úbytok váhy sa jej stále nezdá dostačujúci. Preto je nutné vyhľadať odbornú pomoc a nestrácať čas s nútením do jedla, ktoré je aj tak zbytočné.

Kilá pribudnú, myšlienky zostávajú

Anorexia sa vo väčšine prípadov lieči ambulantne. Len zriedkavo si choroba vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici. Ani zďaleka ale nestačí jedna alebo dve návštevy u psychiatra či psychológa.

Ide o dlhodobejší liečebný proces, ktorého cieľom je postupne chorého o probléme presvedčiť. Potom už nasleduje záujem o jedlo a priberanie.

Strach z nadváhy a duševné bojovanie so sebou samým ale pretrváva ešte dlho po odstránení prvých problémov. Preto je dôležité sledovať prvé príznaky, ktoré môžu znovu viesť k chorobe.

Prejedanie, ktoré nesmeruje k priberaniu

Ďalšou chorobou, ktorá sa zaraďuje medzi poruchy príjmu potravy, je bulímia. Odhaliť ju ale môže byť náročnejšie ako pri anorexii. Človek ňou trpiaci totiž namiesto nechuti do jedla a extrémne malých porcií jedla trpí skôr chorobným prejedaním.

Následne si sám vyvolá zvracanie, aby sa jeho váha nezvýšila. Bulímiou trpiaci človek okrem toho užíva aj rôzne preháňadlá a lieky na odvodnenie. Ďalším častým javom pri bulímii je nadmerná fyzická aktivita a cvičenie.

Psychické prejavy sú pri anorexii a bulímii takmer rovnaké. V prvej fáze trpí chorý človek depresiami, úzkosťami a strachom z priberania. V dôsledku častého zvracania sa u chorého človeka začnú objavovať poruchy ústnej dutiny a zubov.

Pri dlhodobejšej neliečenej bulímii sa vyskytuje ďalší rad vážnejších dôsledkov choroby ako žalúdočné vredy, zápal pažeráka a žalúdka, ale tiež srdcovocievne poruchy ako arytmie či srdcové zlyhávanie.

Preto je nutné chorobu hneď po jej odhalení liečiť aj napriek tomu, že chorý si, rovnako ako pri anorexii, problém neuvedomuje a nepripúšťa.

Vyrozprávať sa nestačí

Aj v prípade bulímie je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Vo väčšine prípadoch je ale psychoterapia nepostačujúca. V prvom rade je totiž cieľom odstrániť problémy, ktoré choroba spôsobila a potom už na rad prichádza pomoc psychológa či psychiatra.

Ide ale tiež o dlhodobý proces, ktorý vyžaduje odhodlanie a tiež pomoc blízkych. Návrat do pôvodného stavu nie je vôbec ľahký a takisto tu existuje riziko recidívy.

Nepomôže ani prejedanie

Ďalšou poruchou, ktorá súvisí s jedlom je menej známa fatorexia. Ide však o presne opačný problém ako u predchádzajúcich dvoch. Na rozdiel od nich sa v tomto prípade jedlo nestane nepriateľom, ale naopak obrovskou záľubou, ba až posadnutosťou.

V skratke ide o problém, kedy sa človek nadmerne prepcháva jedlom, čo spôsobuje obrovský nárast váhy a nadmerné rozmery. Asi netreba hovoriť o tom, ako sa táto choroba prejavuje.

Dôležité sú však riziká, ktoré si ňou môžete privodiť. V prvom rade ide o obezitu, ktorá je spúšťačom ďalších závažných zdravotných problémov. Skutočný problém ale tiež spočíva v tom, že človek trpiaci fatorexiou si svoj problém neuvedomuje.

Takýto človek si myslí, že je jeho váha v norme a zdravotný stav je priaznivý. Liečba sa takisto ako príznaky od predchádzajúcich pochopiteľne odlišuje.

Dôležité je zmeniť jedálniček a začať aktívnejšie žiť. Pokiaľ si myslíte, že ide o menej závažný problém ako anorexia či bulímia, mýlite sa. Tieto tri poruchy príjmu potravy sú pre človeka rovnako nebezpečné a riziko úmrtnosti je takmer rovnaké.

Keď zdravá strava zabíja

V posledných rokoch sa do popredia dostáva nová porucha s názvom ortorexia. Jej názov je zatiaľ pomerne neznámy. Keď vám ale povieme o čo ide, určite si spomeniete na niekoho, kto má k tejto chorobe blízko, prípadne jej už podľahol.

Zjednodušene povedané, ide o posadnutosť zdravým jedlom. Človek ňou trpiaci si vyberá výhradne bio, eko, raw a gluten-free produkty. Takíto ľudia sú zväčša vegetariáni, vegáni či milovníci surovej stravy.

Zdalo by sa, že táto porucha nie je skutočnou poruchou a ani žiadnym problémom. Opak je však pravdou. Problém nastáva vtedy, keď je človek v takom štádiu, že uverí, že každé jedlo obsahuje niečo škodlivé a najlepšie pre neho bude, keď bude žiť takpovediac zo vzduchu.

Preto je nutné odlíšiť takúto posadnutosť od obyčajného inklinovaniu k zdravému jedlu, keďže aj táto porucha je veľmi nebezpečná.

puma, foto: internet, shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…