Domov Zdravie Potraviny, ktoré posilnia pľúca počas koronavírusu

Potraviny, ktoré posilnia pľúca počas koronavírusu

0
0

Pľúca sú jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele. Práve tento orgán je ale najviac ohrozený novým koronavírusom. Keď ich napadne, poškodí ich do takej miery, že človek je ohrozený na živote. Preto je najmä teraz nutné do jedálnička zaradiť také potraviny, u ktorých je preukázaný priaznivý vplyv na pľúca.

Obojstranný zápal pľúc patrí medzi najčastejšie príčiny smrti u ľudí, ktorí bojovali s koronavírusom. Spočiatku sa zdalo, že tí, ktorí nemajú žiadne chronické ochorenia dýchacích ciest a ich pľúca sú zdravé, ochorenie prekonajú ľahko.

Dnes sa však ukazuje, že koronavírus vážne poškodzuje pľúca aj zdravých ľudí. Aj pľúca, rovnako ako iné orgány v tele, je preto nutné posilniť vhodnými potravinami.

Tie síce nie sú zárukou ich 100-percentnej obranyschopnosti, no ich pravidelnou konzumáciou im výraznou mierou pomôžete pri prekonávaní nielen koronavírusu, ale aj iných ochorení, ktoré ich postihujú. Ktoré potraviny to teda sú?

Cesnak a cibuľa

O priaznivých účinkoch cesnaku na telo sme toho už popísali viac než dosť. Táto superpotravina ale nesmie chýbať ani v zozname potravín, ktoré posilňujú zdravie pľúc.

Nejeden výskum potvrdil, že pravidelnou konzumáciou cesnaku dokážete znížiť riziko vzniku rakoviny pľúc až o 44 %. Cesnak tiež pľúca chráni pred oxidačným stresom.

Podobne na tom je aj jeho podobne „voňajúci“ priateľ. Priaznivý vplyv na pľúca majú aj rôzne druhy cibule. Veď si spomeňte na cibuľové sirupy našich starých mám, ktoré pomohli uľaviť od kašľa.

Obe tieto potraviny by ste ale v tomto prípade mali konzumovať v surovom stave, keďže práve v tejto podobe dokážu najlepšie prečistiť dýchacie cesty.

Listová zelenina a brokolica

Listová zelenina ako napríklad rukola, špenát, či kapusta obsahuje veľké množstvo vlákniny, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Všetky tieto menované zložky stravy podporujú zdravie pľúc.

Zo zeleniny je v tomto prípade nutné spomenúť aj brokolicu. Práve tá zohráva v súvislosti so zdravými pľúcami dôležitú úlohu. Obsahuje totiž látku, ktorá dokáže pľúca ochrániť pred ich poškodením.

Aj preto sa brokolica odporúča konzumovať fajčiarom a ľuďom, ktorí trpia chronickým obštrukčným ochorením pľúc.

Kurkuma

Keď je reč o potravinách, ktoré majú priaznivý vplyv na pľúca, zabudnúť nesmieme na čoraz viac používanú kurkumu. V kuchyni sa postupne udomácňuje, keďže ľudí presviedča o skvelej chuti, ktorú dodáva jedlám, ale aj o priaznivých účinkoch na náš organizmus.

Jej najdôležitejšou zložkou je kurkumín, ktorý je síce chemikáliou, no nie takou, ako si na prvé počutie predstavíme.

Táto totiž dokáže pomôcť v boji s rôznymi respiračnými ochoreniami, medzi ktoré patrí astma, chronické obštrukčné ochorenie pľúc, syndróm akútnej respiračnej tiesne, pľúcna fibróza a iné poškodenia pľúc.

Skvelou očistnou kúrou najmä pre fajčiarov je elixír pripravený zmiešaním cesnaku, vody, tmavého cukru, kurkumy a zázvoru. Popri tomto zlozvyku, ktorý najviac zaťažuje pľúca, im doprajete aspoň akú takú očistu.

Zázvor

V tomto elixíre sa zázvor nenachádza vôbec náhodou. Aj tento, takmer všemohúci koreň s typickou nezameniteľnou chuťou, má na pľúca blahodarné účinky.

Zaraďuje sa medzi prírodné čističe pľúc, pričom ich dokáže zbaviť rôznych škodlivých látok. V tejto súvislosti môžeme spomenúť aj iné dobre známe potraviny, ktoré poriadne vyštípu ústa. Medzi ne patria napríklad štipľavé reďkovky, ale aj obyčajné čili papričky.

Zelený čaj

Ak zázvorový čaj pre vás nie je to pravé orechové a hľadáte jeho chutnejšiu alternatívu, siahnuť môžete aj po zelenom čaji. Ten v sebe ukrýva množstvo polyfenolov a antioxidantov, ktoré pomáhajú spomaliť rast buniek pri rakovine pľúc.

Navyše sa preukázalo aj, že pravidelné pitie zeleného čaju dokáže znížiť riziko rozvoja chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

Jablká a granátové jablko

V mnohých oblastiach spomedzi ovocia z pohľadu priaznivých vplyvov na organizmus vynikajú jablká. Štúdie preukázali, že ich pravidelná konzumácia má skvelý účinok na naše pľúca.

Dôležitú úlohu v ich prípade zohrávajú fytochemikálie, ktoré dokážu znižovať zápal a tiež oxidačný stres. Nielen obyčajné jablko, ale tiež to granátové, sa oplatí pravidelne konzumovať, ak chcete potešiť pľúca.

Najmä šťava z neho je bohatá na antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku pľúcnych ochorení. Vedci dokonca zistili, že granátové jablko dokáže ešte omnoho viac. Podľa nich má dokonca pomôcť zastaviť šírenie nádorových buniek pri rakovine pľúc.

Banány

Banány sa preslávili najmä ako bohatý zdroj draslíka, horčíka, fosforu, ale aj ďalších dôležitých minerálov a vitamínov. Ich neuveriteľné zloženie dokáže zázraky aj s našimi pľúcami.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Ako sa mení stravovanie v zime

Vyniká tu najmä draslík, ktorý pľúcam pomáha pri sťahovaní a následnom rozširovaní. Práve tieto pravidelné pohyby dokážu zabrániť vážnejším dýchacím problémom.

Navyše banány pomáhajú zachovať funkcie pľúc a priaznivý vplyv je preukázaný aj na deti, ktoré trpia detskou astmou.

puma, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovan sa predstaví v Lige majstrov

HC Slovan Bratislava bude v sezóne 2021/22 zastupovať v hokejovej Lige majstrov (CHL). Ved…