Domov Zdravie Čo v zime robiť inak ako v lete, aby sme chrípke nedali žiadnu šancu?

Čo v zime robiť inak ako v lete, aby sme chrípke nedali žiadnu šancu?

0
0

Babie leto sa definitívne skončilo a spolu s ním aj počasie, na ktoré si budeme musieť opäť počkať niekoľko mesiacov. Aj jeseň a prichádzajúca zima však majú svoje čaro. Zabúdať ale netreba na to, že práve toto prechodné obdobie praje vírusom a baktériám, ktoré začali naplno útočiť.

Naše telo si s nimi ale samé nevie dať rady, a preto je nutné, aby sme mu pomohli. Potrebné je ale zmeniť návyky z leta, ktoré nás v jeseni a zime môžu stáť zdravie.

Asi netreba pripomínať, že počas zimného obdobia by sme mali dodržiavať prísnejšie pravidlá, ako po zvyšok roka.

Hoci je väčšina z nich pre mnohých samozrejmosťou, často sa stáva, že na ne zabúdame, či ich podceňujeme. Toto sú tie najdôležitejšie z nich.

Výmena oblečenia v šatníku

Ak patríte k ľuďom, ktorí oblečenie v skrini či v šatníku vymieňajú podľa aktuálneho ročného obdobia, zrejme vás čaká prestavba v ňom.

Šortky, tielka a iné kusy letného outfitu môžete pokojne presunúť a na ich miesto dajte veci, ktoré vás zaručene zahrejú v nepríjemnom sychravom počasí.

V zime je nutné zvoliť primerane teplé oblečenie, čo znamená príliš to nepreháňať, ale ani nepodceňovať. Najideálnejšou voľbou je obliecť si viac vrstiev, ktoré budete v prípade potreby pridávať, prípadne zo seba zhadzovať.

Zmeňte spôsob vetrania

Kým v lete je čerstvý vzduch viac než vítaný, v zime mnohí okná zatvárajú a studenému vzduchu bránia vniknúť do bytu. Aj ten však sem‑tam treba vpustiť dnu.

Vetranie v zime by malo byť nárazové. To znamená, že okná by sa nemali otvárať na príliš dlhú dobu. Najlepšie je otvoriť okno poriadne dokorán na kratší čas, počas ktorého sa stihne vzduch vymeniť.

Ak totiž človek dlhšie zotrváva v miestnosti s vydýchaným a horúcim vzduchom, telo ťažko reaguje po kontakte so studeným vzduchom von.

Ďalšou dôležitou zásadou vetrania v zime je – v žiadnom prípade nespať pri otvorenom okne. Ak aj patríte medzi milovníkov čerstvého vzduchu, vystavujete sa riziku zápalov nielen dýchacích ciest, ale tiež tých močových či v horšom prípade aj obličiek.

Kým teda v lete je spánok pri čerstvom vzduchu skvelou voľbou, v jesenných a zimných mesiacoch vyvetrajte izbu večer pred spaním a potom až ráno po zobudení.

Studené limonády vymeňte za teplý čaj

Dodržiavanie pitného režimu je jednou z najdôležitejších zásad, ktorú je nutné dodržiavať v horúcom počasí. Aj keď ortuť teplomera už nesiaha príliš vysoko, je pravidelný pitný režim dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu.

Tu si ale treba dávať pozor na bublinkavé a príliš studené limonády, ktoré v lete organizmus dokonale osviežili. Dlhé zimné večery sú zas ideálnym časom pre teplý čaj, ktorý zahreje a telu dodá potrebné tekutiny. Inou možnosťou sú zdravé ovocné šťavy či nie príliš studená voda.

Športovať sa dá aj v zime, ale trochu inak

Skvelým spôsobom, ako posilniť imunitu a vyhnúť sa tak chorobám, ktoré sa neodmysliteľne spájajú so zimou, je pravidelný pohyb. Problém však robí práve nepriaznivé  počasie, ktoré nepraje športovým aktivitám ako bicyklovanie, korčuľovanie či beh.

Ak ale patríte k milovníkom behu, ktorí si ho nenechajú odoprieť ani v nepríjemnom počasí, dôležité je zmeniť niekoľko návykov z leta. V prvom rade je nutné čas behu prispôsobiť kratším dňom, keďže sa v zime neskôr rozvidnieva a večer zas slnko skoro zapadá.

Ak ste zvyknutý behať v ranných hodinách počkajte, kým sa rozvidnie a vy budete dobre vidieť terén. Večer zas vyrazte skôr, aby ste tréning stihli ukončiť do skoršieho západu slnka.

Ďalšou dôležitou zásadou správneho behu v zime je dýchanie nosom. Pri dýchaní ústami totiž vdychujete studený vzduch, ktorý môže spôsobiť ochorenia dýchacích ciest.

Pred behom by ste si tiež mali dopriať poriadnu rozcvičku, ktorá dokonale zohreje svaly. Hoci by táto časť tréningu nemala byť podceňovaná ani v lete, práve v zime ešte viac naberá na dôležitosti.

Keďže je počasie v zimných mesiacoch nevyspytateľné a niekedy viac než nepriaznivé, no ani to vás neodradí, pozor by ste si mali dať na výber správneho oblečenia.

V zime by súčasťou bežeckého odevu mali byť nepremokavé tenisky s protišmykovou podrážkou a tiež kvalitné funkčné oblečenie. Po behu si doprajte teplú sprchu a najmä suché oblečenie.

Ak vás nepríjemné počasie od behu odrádza, zvoľte iný spôsob pohybu. Pre tých, čo neobľubujú fitnescentrá či iné indoorové aktivity, existujú zábavné športové aktivity ako korčuľovanie, lyžovanie či zimná turistika, ktorá má v týchto mesiacoch celkom iné čaro.

Zvýšte príjem vitamínov

Vitamín C ovplyvňuje našu imunitu počas celého roka. Keďže v lete naša imunita nedostáva až tak zabrať ako v prechodnom a zimnom období, práve teraz je nutné pomôcť jej.

To sa dá tak, že zvýšite príjem vitamínu C. Existuje množstvo potravín, ktoré sú ich prirodzenou zásobárňou. V zime je tiež dobré dopĺňať ho nielen potravinami, ale aj výživovými doplnkami, ktoré našej imunite pomôžu prekonať pre organizmus náročné obdobie.

Studená sprcha aj v zime

Dokonalým osviežením v lete je studená sprcha, ktorá skvele naštartuje organizmus. V zime zas väčšina uprednostní skôr príjemnú teplú sprchu, ktorá v sychravom počasí telo zahreje.

Ani v zime ale netreba zabúdať na otužovanie a pozitívne účinky studenej vody. Pri otužovaní ale treba dodržiavať dôležité zásady. V prvom rade je to správna postupnosť.

Začnite teplejšou vodou, pričom pomaly budete teplejšiu vodu uberať a studenú pridávať. Sprchovanie by ste teda mali ukončiť studenou vodou.

Druhou zásadou otužovania je pravidelnosť. Otužovaniu by ste mali venovať pozornosť každý deň a jeho účinky sa zaručene dostavia.

puma, foto: shutterstock, depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…