Domov Zdravie Chrípka, angína alebo len prechladnutie? Mali by ste si na ne posvietiť

Chrípka, angína alebo len prechladnutie? Mali by ste si na ne posvietiť

0
0

V poslednom období na Slovensku opäť vypuklo chrípkové obdobie. S nepríjemným počasím ale súvisia aj iné choroby, ako angína, či prechladnutie. Je pri tom dôležité tieto choroby rozoznať, keďže liečba každej z nich prebieha inak. V čom sa teda odlišujú?

Často sa stane, že u lekára v čakárni sedia ľudia, ktorým jednoducho stačí chorobu vyležať bez akýchkoľvek antibiotík. Sú tu ale aj takí, ktorí si myslia, že chorobu oklamú a jednoducho vychodia.

Je ale dôležité vedieť od seba odlíšiť menej vážne prechladnutie, chrípku, ktorá vyžaduje pokoj a dostatok tekutín a angínu, ktorá v mnohých prípadoch okrem tepla domova vyžaduje aj antibiotiká. Ako sa teda tieto choroby prejavujú a ako sa ich najúčinnejšie zbaviť?

Ani prechladnutie netreba podceňovať

Každý pozná ten pocit neustáleho kýchania, upchatého nosa či naopak silnej nádchy, bolesti hrdla alebo kašeľ. Tak sa vyznačuje práve prechladnutie, ktoré priemerného dospelého človeka potrápi dva až trikrát ročne.

Ide vlastne o chorobu horných dýchacích ciest, ktorá je spôsobená vírusmi. V prípade prechladnutia môže dôjsť aj k zvýšenej teplote, ktorá ale nepresahuje 38 stupňov.

Ak sa u vás objavia niektoré prejavy mali by ste byť ohľaduplný k sebe, ale aj k ľuďom okolo vás. Prechladnutie je totiž ľahko prenosné a vysoko nákazlivé ochorenie najmä prvé dni po tom, ako vypukne.

Najlepšie teda spravíte, ak zostanete pár dní doma a siahnete po klasických liekoch. Je na vás, či uprednostníte voľnopredajné lieky v podobe sprejov a kvapiek do nosa, sirupov od kašľa, tabliet na zmiernenie bolesti hrdla, či tabletiek, ktoré znižujú teplotu.

Pomôžu ale aj staré dobré rady starých mám, ktoré vždy dokázali chorobu zastaviť tým, čo našli v kuchyni. Ak ale prechladnutie trvá dlhšie alebo teplota presahuje 38 stupňov, mali by ste zájsť k lekárovi. Aj napohľad nevinné prechladnutie môže vyústiť do vážnejších zápalových ochorení.

S angínou si sami neporadíte

Kým s prechladnutím dokážete zatočiť aj svojpomocne, pri angíne je nutné navštíviť lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká. Angína je totiž bakteriálne ochorenie, ktoré sa vyznačuje najmä silnými bolesťami hrdla.

Postihuje krčné mandle, na ktorých sa počas choroby objavia biele hnisavé škvrny. Okrem bolesti hrdla prichádza aj zvýšená teplota, ktorá je v tomto prípade vyššia ako 38 stupňov. V takomto prípade by ste teda návštevu lekára nemali určite podceniť.

Na angínu sa totiž najčastejšie predpisujú penicilíny v kombinácii s liekmi na zníženie horúčky a tiež na zmiernenie bolesti hrdla. Potom je už liečba podobná, ako v prípade prechladnutia. Podceňovať jednoznačnej netreba pokoj a dostatok tekutín.

Chrípka dá o sebe vedieť

Chrípku, v jej začiatkoch, by v porovnaní s predchádzajúcimi dvomi nemal byť problém odhaliť a spoznať. Vyznačuje sa najmä rýchlym nástupom, kedy človek pociťuje slabosť, ospalosť, bolesti hlavy, triašku a zvýšenú teplotu.

V takomto prípade je jedinou možnosťou čo najskôr zaľahnúť do postele a naordinovať si pokoj a množstvo tekutín. Ani váš lekár vám neporadí nič iné, preto je jeho návšteva v takomto prípade úplne zbytočná.

Ide o veľmi ľahko prenosné ochorenie s veľmi nízkou inkubačnou dobou. Najväčší pozor by si na ňu mali dávať najmä starší ľudia, tehotné ženy, onkologickí pacienti, ľudia s oslabenou imunitou, diabetici či pacienti s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, obličiek a srdca.

Chrípka sa tiež vyznačuje dlhšou dobou liečenia. Kým prechladnutie zväčšia utíchne po troch až piatich dňoch, chrípka nás môže potrápiť omnoho dlhšie.

Má totiž viacero štádií. Kým v tom prvom pociťujete hlavne malátnosť a zvýšenú teplotu, často sa v neskorších štádiách vyskytuje aj kašeľ, bolesti hrdla či nádcha. Preto je potrebné chrípku vyležať a vyliečiť až do úplného doznenia všetkých prejavov.

Očkovať, či neočkovať?

V súvislosti s chrípkou sa naskytá veľmi dôležitá otázka. Je vhodné a bezpečné zaočkovať sa proti nej, a ak áno, kedy je vhodné tak urobiť?

Lekári očkovanie jednoznačne odporúčajú, keďže z tejto skupiny ochorení ide o jediné, ktorému je možné predísť takýmto jednoduchým spôsobom.

Znepokojujúcim faktom je to, že chrípka môže byť v niektorých prípadoch aj smrteľná. Aj napriek tomu však preočkovanosť na Slovensku dosahuje len veľmi malé percento v porovnaní s inými krajinami, kde je očkovanie proti chrípke bežnou záležitosťou.

Prvá otázka je teda jasne zodpovedaná. Najvhodnejším obdobím, kedy je najúčinnejšie podstúpiť takéto očkovanie, je rozmedzie od septembra do novembra.

Očkovať sa samozrejme dá aj v čase epidémie. Tu ale existuje riziko, že zaočkovaný človek ochorie skôr ako sa u neho dokáže vybudovať obranyschopnosť proti chrípke.

Zaočkovať by sa mali dať predovšetkým ohrozené skupiny ľudí. Využiť túto možnosť ale môže hocikto, keďže na Slovensku očkovanie preplácajú všetky zdravotné poisťovne.

Spoločný liek- prevencia

Hoci sa všetky tri choroby odlišujú symptómami a aj spôsobom liečby, niečo majú predsa len spoločné. Je to prevencia, ktorou im dokážete predísť.

Tou najúčinnejšou je dostatok pohybu, ale na druhej strane aj dostatok oddychu. Ich správne vyváženie je jednou z najdôležitejších zásad zdravého životného štýlu a budovania imunity.

Účinným spôsobom je tiež otužovanie, ktoré ale tiež musí podliehať istým pravidlám. Ďalšou dôležitou zásadou, ak sa chcete vyhnúť častým ochoreniam, je dostatočné množstvo vitamínov, najmä vitamínu C.

No a ďalším jednoznačným pravidlom je vyhýbanie sa styku s chorým, ak je to samozrejme možné. V prípade, že sa s ním zdržiavate v jednej domácnosti vhodným spôsobom je častejšie vetranie, umývanie si rúk, nosenie rúška či zvýšená hygiena domácnosti.

puma, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…