Domov História Tom a Jerry majú osemdesiat

Tom a Jerry majú osemdesiat

0
0

10. februára 1940 mali diváci v americkom Hollywoode po prvýkrát možnosť sledovať príbeh večnej naháňačky medzi najznámejším kocúrom Tomom a jeho nepriateľom, myšiakom Jerrym. Asi nik by, pri pohľade na nich, nepovedal, že dnes majú už 80 rokov.

Najúspešnejší kreslený seriál na svete Tom a Jerry oslavuje už 79 rokov. Presne toľko rokov majú aj jeho hlavní hrdinovia, ktorí sa verejnosti prvýkrát predstavili v roku 1940.

Do roku 1967 bolo natočených 162 epizód v troch sériách. Každá z nich zobrazovala naháňačku mačky a myši a súboj medzi silnejším a slabším.

Prostredníctvom toho chceli tvorcovia seriálu poukázať na to, že silnejší jedinec nemusí vždy zvíťaziť nad slabším. Dôležitejšou totiž nie je fyzická sila, ale rozum a dôvtip. Je toho však ešte omnoho viac, čo by ste o tejto úspešnej rozprávke mali vedieť.

Mal to byť prepadák

Za zrodom obľúbenej rozprávkovej dvojice stojí tím dvoch ľudí. Úspešný režisér William Hanna a ilustrátor Joseph Barbera pracovali vo filmovom štúdiu MGM.

Tí dostali za úlohu, aby vytvorili karikatúru, ktorá bude zobrazovať dvoch zvieracích hrdinov. Tak vytvorili práve kocúra a myšiaka, ktorým ale nik veľkú šancu na úspech nedával.

Podľa viacerých ľudí totiž išlo o prvoplánové postavičky, ktoré nie sú ničím originálne. Nenechali sa ale odradiť a vytvorili prvý krátky film s názvom Kocúr musí z domu.

V ňom by ste ale Toma a Jerryho hľadali márne. Hlavnú úlohu si v ňom totiž zahral kocúr Jasper a jeho malý nepriateľ myšiak Jynx. Už v nasledujúcej epizóde ale známa dvojica vystupovala pod menami, ktoré čoskoro poznal celý svet.

Originál bol najúspešnejší

Pôvodní hrdinovia sa od tých neskorších veľmi nelíšili. Rozdiely by ste našli len u Toma, ktorý v počiatkoch seriálu chodil po štyroch a nemal tak výrazné obočie.

Tvorcom sa totiž osvedčilo, že veľké zmeny v seriáli sa nestretávali s veľkým nadšením. Z pôvodnej verzie boli natočené tri série. Až 113 epizód bolo natočených práve z pôvodnej prvej, ktorá sa tešila najväčšiemu úspechu.

Po skončení klasického seriálu bolo natočených viacero príbehov, ktoré mali ďalej rozvíjať príbeh nekonečnej naháňačky.

Ani Tom and Jerry Show, Tom and Jerry Comedy Show, Priatelia Toma a Jerryho, či Príbehy Toma a Jerryho nezaznamenali ani zďaleka podobný úspech ako pôvodná verzia. Aj v tomto prípade sa teda osvedčilo pravidlo, že originál je len jeden.

Čo by ste ešte mali vedieť

Ak patríte medzi fanúšikov tejto animovanej dvojice mali by ste vedieť, že tvorcovia seriálu si za tento, na prvý pohľad jednoduchý nápad, vyslúžili množstvo ocenení.

Medzi tie naj patrí 13 nominácii na Oscara, z ktorých dokázali premeniť až sedem. Okrem toho získali prestížne ocenenie magazínu Time. V roku 1976 bola hviezda s ich menami položená aj na slávny hollywoodsky chodník slávy.

Z ich dielne vyšli aj ďalšie známe animované seriáli, ako Flinstonovci, Scooby‑Doo, Medveď Yogi či Šmolkovia. Veľmi zaujímavým faktom, hlavne pre nás, by mohlo byť, že v priebehu rokov 1961 až 1962 sa na výrobe seriálu podieľali aj výtvarníci československej spoločnosti Bratři v triku.

Ďalšia zaujímavosť sa týka černošskej majiteľky Toma, ktorej meno je Mammy Two Shoes. Tvorcovia totiž kvôli tejto postave čelili obvineniam z rasizmu.

Ľudia sa tiež zamýšľali nad tým, prečo sme v každej časti sledovali len jej nohy. Výnimkou ale bol jeden okamih v 48. časti, kedy diváci mohli na malú chvíľku vidieť aj jej tvár.

Okrem nej, Toma a Jerryho, sa v príbehoch objavovali aj ďalšie postavičky ako buldog Spike a jeho syn Tyke, čierny túlavý kocúr Butch, šedý myšiak s plienkou Tuffy, ktorý je Jerryho synovcom, či nádherná biela mačka Toodles Galore, do ktorej je Tom zamilovaný.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…