Domov Cestovanie 10 miest, ktoré robia Dánsko jedinečnou a výnimočnou krajinou

10 miest, ktoré robia Dánsko jedinečnou a výnimočnou krajinou

0
0

Dánsko patrí medzi jednu z najvyspelejších škandinávskych krajín. Krajina sa môže pochváliť nádhernými plážami, krásnymi rozprávkovými hradmi, množstvom lesov, miernym podnebím, priateľskými občanmi a ich veselosťou, ktorá je doslova nákazlivá. Vybrali sme 10 miest v krajine, ktoré ju robia jedinečnou a výnimočnou, a oplatí sa ich pri návšteve Dánska vidieť.

Záhrady Tivoli v Kodani

Pri návšteve hlavného mesta Dánska – Kodane, mnoho návštevníkov nevynechá ikonický rekreačný priestor, teda Záhrady Tivoli. Záhrady vznikli v polovici 19. storočia a stali sa dokonca aj inšpiráciou pre Disney zábavné parky.

Aj v týchto záhradách sa nachádza obrovské množstvo atrakcií, vrátane horskej dráhy, bábkových divadiel, reštaurácií, kaviarní a dokonca aj koncertná sieň v maurskom štýle.

Záhrady Tivoli sa objavili v mnohých známych a úspešných filmoch a patria medzi tie najväčšie symboly nielen mesta, ale aj celého Dánska.

Nyhavn v Kodani

Nyhavn (New Harbor) je známa vďaka krásnym rôznofarebným domom, veľkému množstvu jedinečných reštaurácií a kaviarní či vďaka vysokým lodiam, z ktorých sú v súčasnosti múzeá so zaujímavými expozíciami.

Toto miesto je považované doslova za ikonické a je jednou z hlavných atrakcií nielen pre domácich obyvateľov, ale predovšetkým pre turistov.

Neurobiť si fotky z tohto miesta, keď je človek v Dánsku, by znamenalo, ako by ste ani v krajine neboli. Nyhavn je skvelým miestom na prechádzku alebo vychutnanie si kávy v niektorej miestnej kaviarni.

LEGO House v Billunde

LEGO House v Billunde je atrakciou, ktorá láka všetky vekové kategórie. Zaujímavosťou tohto miesta je aj to, že sa skladá z priestorov, kde sa človek vie dostať úplne zadarmo. Vidieť je tak možné deväť tematických ihrísk, tri vonkajšie námestia a Strom života postavený z lega.

Turisti si tiež môžu zakúpiť vstupné, a vďaka tomu preskúmať zážitkové zóny, z ktorých každá predstavuje jednu z farieb lega. Návštevníci majú tiež možnosť dozvedieť sa všetko o histórii lega a o jeho zakladateľoch.

Zámok Kronborg Slot v Helsingøre

Zámok Kronborg je opevnený renesančný zámok v Dánsku a bol postavený v priebehu 15. storočia. Interiér zámku je zariadený nábytkom, väčšinou ide o holandský nábytok zo 17. storočia.

Banketová sála, ktorá je súčasťou zámku, sa radí k tým najväčším v severnej Európe. V južnom krídle sa nachádza hradná kaplnka, ktorá prežila požiar v roku 1629 a má nádherný renesančný interiér s nemeckými drevenými rezbami.

Súčasťou zámku sú aj miestnosti, ktoré slúžili ako sklad potravín a väznica pre politických väzňov. Nachádza sa tam socha spiaceho Holgera Dána, ktorý je považovaný za národný symbol Dánska.

Podľa legendy sa prebudí zo svojho spánku, keď bude krajine najhoršie a pomôže zahnať nepriateľov Dánska. Zaujímavosťou tohto zámku je aj to, že anglický dramatik William Shakespeare umiestnil dej Hamleta práve na toto miesto.

Múzeum vikingských lodí v Roskilde

Múzeum vikingských lodí v Roskilde ponúka turistom jedinečnú príležitosť vidieť, ako Vikingovia postavili svoje lode a ako moderní stavitelia lodí obnovujú a opravujú plavidlá, ktoré boli v minulosti objavené.

Boatyard, ktorý sa nachádza vedľa múzea, využíva tradičné metódy na vytvorenie reprodukcií a oživenie starých lodí. V múzeu sa návštevníci dozvedia o Vikingskej dobe a hlavnej úlohe, ktorú zohrával námorný život v kultúre a prežití ľudí.

Centrálna výstava, Vikingská lodná sieň, ponúka päť lodí, ktoré používali Vikingovia na vytvorenie bariéry na Fjord Roskilde. Po rozsiahlych a náročných vykopávkach pod vodou boli lode obnovené a teraz sú vystavené.

Jedným z najnovších doplnkov múzea je high-tech „Climb Aboard“ zážitok, kedy majú turisti možnosť vyskúšať si život Vikingov na lodi. Tento interaktívny zážitok je doplnený o kostýmy pre tých, ktorí majú záujem aj takouto formou okúsiť, aké je to byť Vikingom.

Hrad Egeskov v Kvarnstrupe

Rozprávkový hrad Egeskov leží v krásnom prostredí menej ako 30 minút jazdy od Odense a je najzachovalejším hradom v Európe. Renesančná stavba bola dokončená v druhej polovici 16. storočia, pôvodne postavená na obranné účely.

V priebehu storočí sa hrad mnohokrát zmenil a v druhej polovici 20. storočia boli otvorené jeho priestory pre verejnosť. Súčasťou hradu je viacero zaujímavých expozícií a výstav, okrem iného sa tam nachádza aj Múzeum historických áut.

Múzeum Hansa Christiana Andersena v Odense

Dánsky spisovateľ Hans Christian Andersen patrí medzi tie najväčšie symboly krajiny, a preto byť v Dánsku a nenavštíviť jeho múzeum sa jednoducho nedá.

Múzeum vzniklo začiatkom 20. storočia a je venované životu a dielu spisovateľa. Nachádzajú sa tam viaceré ukážky či artefakty Andersenových vlastných náčrtov a umeleckých diel.

Počúvanie príspevkov a interaktívne inštalácie prinášajú slová spisovateľa opäť k životu a klenutá sála je zdobená scénami z Andersenovej autobiografie Story of My Life.

Neďaleko múzea sa tiež nachádza detský domov Hansa Christiana Andersena (Andersen’s Barndomshjem), ktorý je tiež súčasťou múzea.

Zámok Frederiksborg a Národné historické múzeum v Kodani

Nádherný zámok Frederiksborg bol postavený začiatkom 17. storočia a od druhej polovice 19. storočia sa jeho priestory začali využívať ako dánske múzeum národného dedičstva.

Zbierky múzea sa zameriavajú na umelecké diela, ktoré ilustrujú históriu krajiny a obsahujú veľké množstvo maľovaných portrétov, fotografií a rôznych výtlačkov.

Zámok je zariadený dobovým nábytkom, a tak si návštevníci môžu pozrieť miestnosti, v ktorých v minulosti žil nejeden známy dánsky panovník. Aj na tomto mieste je možné pozrieť si exteriér zámku úplne zadarmo.

Öresundský most

Öresundský most patrí k tým najznámejším architektonickým dielam krajiny, pretože spája Dánsko a Švédsko, konkrétne dánske hlavné mesto Kodaň so švédskym Malmö, ponad Sundský prieliv.

Most je dlhý takmer 8 tisíc metrov a je najdlhším kombinovaným (železnica/cesta) mostom v Európe. Výstavba tohto mosta trvala vyše desať rokov a podieľali sa na nej obidve krajiny spoločne.

Ostrov Bornholm

Bornholm je dánskym ostrovom v Baltskom mori, nachádza sa východne od Dánska a južne od Švédska. Hlavným mestom ostrova je prístav Rønne.

Súčasťou ostrova sú krásne pláže, cyklotrasy a architektúra z 19. storočia. Na ostrov sa môžete dostať autobusmi, taxíkmi či dokonca, pre tých odvážlivejších, aj bicyklami.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…